satılık çerezlik ayçiçeği patozu

Ynt: satılık çerezlik ayçiçeği patozu

pamukçu link=topic=38402.msg893765#msg893765 date=1401024962' Alıntı:
Bana kalırsa çerezlik ayçiçeği hasatının biçerdöverle yapılması çok daha ekonomik olacaktır.
ben bizim buralarda hiç görmedim biçerdöver ile hasat yapanı nasıl yapıyor merak ediyorum

Kardes Denizli-Çivril de bol ama kanatlılar pek bulunmuyor duz ıstersen sms çok var burada fıyatları 3000 den baslıyor 5000 tl ye kadar gıdıyor,ara çapaları da ortalama çalışacak makına 3000 tl cıvarı,

pamukçu link=topic=38402.msg893765#msg893765 date=1401024962' Alıntı:
Bana kalırsa çerezlik ayçiçeği hasatının biçerdöverle yapılması çok daha ekonomik olacaktır.

Biz bi sene denedik biçerdöver çekirdeği kırdı o yüzden patozla hasat yapılması daha uygun ;)

Polatlı yapımı İtimat marka patozlar çok iyi tarlada gezeni de var kullananlar memnun çekirdeği iyi çıkarıyor...

Bizim buralarda pek çerezlik ayçiçeği ekilmez ancak bundan 10-15sene evvel deneme için ektiğimiz 5-10 dekar yeri ve bir iki komşumuza ait yaklaşık 20 dekar yeri biçtik hiçbir sorun olmadı, kırık veya çatlak çekirdek oranı çok çok (yok denecek kadar) azdı. Tabi o zamanlar biz John Deere 630 larda yağlık ayçiçeği hasadında bile batörde 4 adet silik şina kullanır idik.