Bu yıl tarıma toplam 6 milyar lira civarında destekleme ödemesi öngörülürken, bunun 5 milyar 555 milyon liralık bölümü Haziran ayına kadar ödenecek.

Bu yıl tarıma toplam 6 milyar lira civarında destekleme ödemesi öngörülürken, bunun 5 milyar 555 milyon liralık bölümü genel seçimlerin yapılacağı Haziran ayına kadar ödenecek.

İlk ödeme 25 Ocak ' ta yapılacak ve hububat primi, hayvancılık destekleri ile kırsal kalkınma desteği olarak çiftçiye toplam 530 milyon lira ödemede bulunulacak.

Şubat ayında mazot, gübre, toprak analizi, hububat ve bakliyat primi, tarımsal sigorta, kırsal kalkınma ve hayvancılık desteği ödemelerine istinaden 1 milyar 922 milyon lira ödemede bulunulacak. Mart ayında 707 milyon lirası fındık için olmak üzere çay, hububat, bakliyat primi, tarımsal sigorta ve tohum fide desteği olarak toplam 1 milyar 345 milyon lira, Nisan ' da 418 milyon lira, Mayıs ' ta 935 milyon lira, Haziran ' da da 384 milyon lira çiftçiye ödeme yapılacak.

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliğinin (TSÜAB) Türkiye ' de tohumculuk sektörünün tanıtımı amacıyla organize ettiği basın gezisi kapsamında May-Agro firmasının Antalya tesislerinde düzenlenen toplantıya katılan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Son birkaç yıldır tarımsal desteklerin ortalama yüzde 90 ' ının yılın ilk yarısında yapıldığına işaret eden Mehdi Eker, ' ' Çiftçi hangi desteğe ne zaman ihtiyaç duyarsa o zaman ödeme yapılıyor ' ' dedi.