'Buğday Rekoltesinde Yüzde 22, Arpa Rekoltesinde de Yüzde 31 Azalma Bekleniyor''

14.11.2007
2,309
20
Tzob: 'Buğday Rekoltesinde Yüzde 22, Arpa Rekoltesinde de Yüzde 31 Azalma Bekleniyor'

Türkiye Ziraat Odaları Birliği(TZOB), kuraklığın Güneydoğu ' dan sonra özellikle İç Anadolu Bölgesi ' ni etkisi altına aldığını belirterek, Türkiye buğday rekoltesinde yüzde 22, arpa rekoltesinde de yüzde 31 oranında azalma beklendiğini kaydetti.

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, Mayıs ayındaki yağışların Karadeniz Bölgesi dışındaki tüm bölgelerde normalin altında olduğunu ifade ederek, Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu ' nun güneyindeki bölümlerde önceki aylarda olduğu gibi Mayıs ayında da kuraklığın ciddi boyutlara ulaştığını dile getirdi. Yağış azlığı nedeniyle Güneydoğu Anadolu dışında da kuraklığa bağlı olarak zararların ortaya çıktığının altını çizen Bayraktar, şöyle konuştu:

'Kırıkkale, Çankırı, Karabük, Nevşehir, Ankara, Ağrı, Elazığ, Kırşehir, Konya, Yozgat, Aksaray, Iğdır, Malatya ve Bitlis illerinde buğday ve arpa başta olmak üzere kiraz, yonca, fiğ, korunga, kavun, karpuz, üzüm, kayısıda zararlar meydana geldi. Sulanabilen ürünlerde de su sıkıntısı sebebiyle önümüzdeki günlerde verim ve kalitede sıkıntı olabilir. Bunun yanı sıra Çukurova ve Trakya Bölgesi ' nde buğday ve arpa verim miktarlarında artış bekleniyor'

Bayraktar, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ' nde görülen rekolte kayıplarına diğer bölgelerde eklendiğinde Türkiye buğday rekoltesinde tahmini olarak yüzde 22, arpa rekoltesinde ise yüzde 31 oranında azalma beklendiğinin altını çizdi.

-'KURAKLIK KARARNAMESİNDE İL VE ÜRÜN SINIRLAMASI YAPILMAMALI'-

Hükümetin Güneydoğu Anadolu Bölgesi ' nde yer alan 9 ilde çiftçilerin bu yıl kuraklıktan kaynaklanan gelir kayıplarının telafisi amacıyla yardım yapılacağını açıkladığını hatırlatan Bayraktar, alınacak yardım kararının amacına ulaşabilmesi için, kararnamede il ve ürün sınırlaması yapılmaması gerektiğini ifade etti. Bayraktar, yapılacak yardımlarla ilgili kararının amacına ulaşabilmesi için, kararnamede şunlara dikkat edilmesini istedi:

'İl ve ürün sınırlaması yapılmamalıdır. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlar yanında özel bankalardan alınan tarımsal kredi borçları, elektrik borçları ve Bağ-Kur borçları faizsiz ertelenmelidir. Ziraat Bankası, yeni üretim döneminde üretimlerini sürdürebilmeleri için borçları ertelenen üreticilere yeniden kredi vermelidir. Tohumluk yardımları ihtiyacı karşılayacak düzeyde belirlenmelidir.'

Öte yandan TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, Uluslar arası Tarım Üreticileri Federasyonu (IFAP)Yönetim Kuruluna yeniden seçildi.

Haberler.com

Alıntıdır.