+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/3 123 SonuncuSonuncu
41 sonuçtan 1 ile 20 arası gösteriliyor
 1. #1
  doganbey1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2008
  Şehir
  Edirne
  Yaş
  26
  Mesajlar
  11,571
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  !!!!!Arkadaşlar, Dostlarım yardımınıza ihtiyacım var!!!!!  Arkadaşlar babam öğretmen. Emekli olmaya karar verdi. Ufak çapta hayvancılığa girmeyi planlıyoruz. İlk olarak süt inekçiliği yapıp yanınada koyun,keçi bakmayı planlıyoruz. Tecrübeli, bu işlerle ilgilenen abilerim kardeşlerim sizlere bir kaç sorum olacak.
  1- 40-50 başlık süt ineği ahırı maliyeti kaç para civarında olur?
  2- Süt inekçiliğinde hayvanlar bağlı mı durmalı yoksa ahır içinde salık mı durmalı?
  3- İyi, kaliteli, sertifikalı süt ineği tane olarak kaç para civarındadır?
  4- Bu ineklerin yanına 50 şer adetten koyun ve saanen keçisi bakma istiyoruz. Ne derece olabilir?
  5- İlk inek alımı 10-20 adet arası planlıyoruz. Hangi cins hayvanları önerirsiniz?
  6- Ahırda benim istediğim gübre sıyırıcı, süt sağım merkezi olmasını istiyorum. Bunların fiyatları nelerdir acaba?
  7- Bu süt inekçiliğinde karşılaşılan en büyük sorunlar nelerdir?

  *** Sorularıma cevap verenlerden de vermeyenlerden de Allah razı olsun...

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  05 Aralık 2010
  Yaş
  33
  Mesajlar
  1,994
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: !!!!!Arkadaşlar, Dostlarım yardımınıza ihtiyacım var!!!!!  bu işin ustası degilim ama tavsiyem holstein dir . almak için BURDUR tavsiyem. bildigim süt işine baglamalı sistem uygun . az bisayıyla başlayıp üret 3-4 yılda . en büyük sorunun yem olur .

 3. #3
  doganbey1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2008
  Şehir
  Edirne
  Yaş
  26
  Mesajlar
  11,571
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: !!!!!Arkadaşlar, Dostlarım yardımınıza ihtiyacım var!!!!!  Evet bizde öyle planlıyoruz. İşi az hayvanla kendimize tecrübe edinip yıl yıl kapasiteyi arttırmak hedefimiz. Teşekkür ederim. Neden Burdur dedin abi?

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  05 Aralık 2010
  Yaş
  33
  Mesajlar
  1,994
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: !!!!!Arkadaşlar, Dostlarım yardımınıza ihtiyacım var!!!!!  abi demesen daha iyi. burdur inekçilikde baya iidir süt işindede. festivali yarışması falanda yapılır

 5. #5
  doganbey1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2008
  Şehir
  Edirne
  Yaş
  26
  Mesajlar
  11,571
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: !!!!!Arkadaşlar, Dostlarım yardımınıza ihtiyacım var!!!!!  pekala sen öyle diyorsan. isim neydi? Burduru iyice incelemek gerekir

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  01 Ocak 2011
  Şehir
  izmir
  Mesajlar
  51
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: !!!!!Arkadaşlar, Dostlarım yardımınıza ihtiyacım var!!!!!  kardeşm holstein eniyisidir.ama şu aralar fiyatlar yüksek diye bilyrum bilmiyorum bi ğelişme var mı.sütçü hayvanlar serbest olurlarsa daha iyi olur derim.demir vs nin fiyatını bilmiyorm ama bi 200 kağıtı göden çıkar derm tabi tam bilmiyorum piyasayı seni yanıltmym yine de.bunun yanında hayvan alcan yemin yoksa onu alcan siüt sağım sistemi kurcan bunlar da var.bi de damın yanında boş arazin olrsa buraya çayır otları ekip ara ara hayvanları salabilirsin buyem giderini biraz da olsa azaltır verimi artırır.bi de ne gibi sorunlarla karşılaşrm diyosan sorun çok olr ayda 1 kağıt en az veterinere.sonuçta süt veren hayvan narin oluyor.bana kalsa hiç bulaşma derim şevkini kırmak gibi olmasın da noo-*-s

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  06 Aralık 2007
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  25
  Mesajlar
  13,626
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: !!!!!Arkadaşlar, Dostlarım yardımınıza ihtiyacım var!!!!!  Öncelikle bölgeden bölgeye hayvan alımında sorunlar çıkabiliyor,hayvanları kendi bölgenden seç derim.Biz tekirdağdan hayvan aldık 6 sene önce,kayıp yaşamadık ama yine trakyadan getirdikleri hayvanlar ölen çok oldu.Onun için zaten trakyanın hayvanı kalitelidir,fazla uzakları dolaşmana gerek yok.Ben bildim bileli biz hayvancılık yapmaktayız,onun için iyi kötü biraz tecrübelerimiz oluştu.

  Eğer senin için öncelik bu işi damızlık bazında yürütmekse seçimin holstein olmalıdır.Dediğin boyutta bir işletmenin bir fabrikayla tek başına anlaşıp günlük süt verme ihtimali yok,birlikler aracılığıyla pazarlayacaksın.Yani demek istediğim sütteki yağ oranının senin için önemi yok,daha az yağlı fakat verimli olan holsteinler bence daha uygundur.
  Dünyadaki en yaygın ve verimli sistem şu an serbest duraklı(salık yani) sistem olarak belirtiliyor.Çünkü hayvana müdahale en az.Bence ileriyi düşünüyorsanız,sonuçta sil baştan başlıyorsun,çağa ayak uydurmak lazım.Verimi de çok etkilediğini söylüyorlar.Ayrıca işçilik de en alt seviyede,neredeyse 1 kişi 50 başa kadar hayvan bakabiliyor.
  İnek almaktansa düve almak her zaman en mantıklısı.Düveler de mavi ve beyaz sertifikalı olarak ayrılıyor.Mavi sertifikalılar iki nesil öncesi bilinen hayvanlar,beyazlar bir nesil.Yani verim açısından daha sağlıklı fikrin olabilir.Ayrıca sana düve satan kişi de mavi sertifikalı hayvan sattığında daha fazla destek alacak.Onun için pazarlıkta da etkili olabilir bu mevzu.Bildiğim kadarıyla 5000-7500 arası geziyor hayvan kalitesine göre.
  Ahır mevzusu ise biraz karışık.Eğer serbest duraklı bir ahır yapacaksan,sağım ünitesi zaten mecburi,ancak belki başta sağım ünitesine 50,000TL gibi bir yatırım yapmaktansa,binasını yapıp makinalı sağım yapılabilir.Sonuçta 10-15 hayvan alımını düşünüyormuşsunuz başta,maliyet azalır.Sıyırıcıların tanesi sana tahminen 15-20bin civarı bir fiyata gelecektir,en az 2 tane kullanılacak,tabi bunlar hep serbest duraklı ahır için.Yataklara tane olarak 150,demirler ortalama 90,şak-şak sistem yemlikleri 135 TLden hesaplayabilirsin.Kaba inşaat hakkında tam birşey söyleyemem ancak 50binden aşağı olacağını sanmam.Süt işinde en büyük problem yavru problemidir bence ülkemizde.Çünkü hayvan ne kadar uzun sürede hamile kalırsa,senin için o kadar zarar.Sütten zarar,yavrudan zarar.Bu problemle baş etmenin tek yolu ise üç beş bakmadan hayvanın boğazına bakmak.Diğer bir sorunsa sürekli dalgalı süt fiyatları.Bu dalgalanmalar da 5 kuruş kadar olabiliyor ki sütün 0,675 kuruş olduğunu düşünürsen.

  Son olarak bence küçükbaş ve büyükbaş aynı anda olmaz.Çünkü apayrı işlerdir birbirinden.Ayrıca hayvanlara yürüyen paralar şeklinde bakılırsa da bu işten para kazanma şansı 0 ' dır.Bu iş fedakarlık ve sevgi ister,bazen de düzgün bir strateji belirlemek lazım.Bu vakitlerde büyük çaplı bir yatırımı da iyi düşünmek lazım,yatırımı yaparken bu iş eğer kendini ancak kurtarırsa borcu ödeyebilir misiniz,onu düşünerek girin derim.Biraz uzun oldu ama az çok bildiklerimi paylaştım.Umarım yararlı olmuştur...

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  14 Aralık 2008
  Şehir
  İzmir
  Yaş
  31
  Mesajlar
  6,953
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: !!!!!Arkadaşlar, Dostlarım yardımınıza ihtiyacım var!!!!!  doğan kardeşimin yemi slajı benden yeterki kursun çiftliği.bahara doğru gelirsen bizim buralarda büyük projeli çiftlik çok gezeriz hepsini.uzunefenin orayada gideriz oralarda daha yaygın hayvancılık.
  sen yeterki babanla dedeni kandır gerisi kolay ;D

 9. #9
  tokmakcı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mart 2010
  Şehir
  Burdur
  Yaş
  22
  Mesajlar
  9,758
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: !!!!!Arkadaşlar, Dostlarım yardımınıza ihtiyacım var!!!!!  Alıntı doganbey1 link=topic=38507.msg329929#msg329929 date=1296000598 Nickli Üyeden Alıntı
  Evet bizde öyle planlıyoruz. İşi az hayvanla kendimize tecrübe edinip yıl yıl kapasiteyi arttırmak hedefimiz. Teşekkür ederim. Neden Burdur dedin abi?
  Burdur inekçilikte sayılı yerlerden kardeşim..
  Alıntı apoxlost link=topic=38507.msg329930#msg329930 date=1296000954 Nickli Üyeden Alıntı
  abi demesen daha iyi. burdur inekçilikde baya iidir süt işindede. festivali yarışması falanda yapılır
  festival çoğu illerde yapılıyor ama tabi burdur da da var ben de bunun fotolarını paylaştım sitemizde..
  Alıntı doganbey1 link=topic=38507.msg329932#msg329932 date=1296001615 Nickli Üyeden Alıntı
  pekala sen öyle diyorsan. isim neydi? Burduru iyice incelemek gerekir
  Burdur a falan gelecek olursa mutlaka haberim olsun

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  13 Haziran 2009
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  18,734
  Adı geçen
  61 Mesaj
  Etiketlenme
  2 Konu

  Ynt: !!!!!Arkadaşlar, Dostlarım yardımınıza ihtiyacım var!!!!!  İşinizmi yok Doğancan..?Zor işler bunlar, madem böyle bişey aklınızda ne işin proses cilikte, yazsaydın tercihe Veteriner Fak. birini yada Ziraat Fakültelerinin birini..
  Yazdıklarımı yanlış anlma.. Çok değil 10 yıl önce Anadoludan kalkıp şehre göç etmiş bir inşaat ustası 2 yıl sonra taşeron, daha sonrada müteahhit oluyordu.. Mühendis ve mimarlarda bunlara proje falan çizerlerdi. Şartlar okadar değiştiki şu an bu müteahhitlerin nerdeyse hepsi eski hayatına yani ustalığa veya ustabaşılığa döndü.. Müteahhitlik artık meühendis ve mimarların eline geçti..
  Hayvancılıktada gelecekte durum böyle olacak, profesyonelleşecek.. Yani işini geliştirmeyen, ufku dar olan (bizde dahiliz buna) küçük düşünen hayvancıların sesini kimse duymayacak ve bizler birer ikişer bu işi bırakmak zorunda kalacağız.. Bu işleri daha profesyonel kişiler yapacak.. Fakiri fakir yapan kuru inattır.. tezini çürütebilen, işletmesinde mali disiplini olan, hedefleri olan, piyasayı günbegün takip ederek cesur kararlar verenler bu işte daha başarılı olacaktır.. Zaten şartlarda aynı durumu gösteriyor..
  Acele etmeden uzun araştırmlar sonucu bu işe girmenizi tavsiye ederim.. Kar zarar gelip geçiciymiş, tecrübesi baaki kalırmış..

 11. #11
  doganbey1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2008
  Şehir
  Edirne
  Yaş
  26
  Mesajlar
  11,571
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: !!!!!Arkadaşlar, Dostlarım yardımınıza ihtiyacım var!!!!!  Çağrı; Çok teşekkür ederim Çağrı. Bu işi babam bilmiyor. Dedem hayvancılıktan anlar. Babamın düşüncesi işten anlayan birisini tutmak. Ve onun kontrolünüde babam yapmak istiyor. 3-4 yıllık bir süreç düşünmüyoruz. Daha çok uzun vadede gelecek olarak düşündüğümüzden, zamanla edineceğimiz tecrübe ile bu işte profesyonelleşmek en büyük hedefim şu an için.
  Ali; Kardeşim geldim mi gölün orda bir oğlak çevirme isterim
  Cihan bilederim; Gelecem yanına, gezip görecez ve planları,projeleri,durumları inceleyeceğim. Sen kamyona slajı doldurmaya başla
  Nail abi; Abi sen bu işte üstad sayılırsın çoğu tanıdığıma göre. Özellikle senin tavsiyelerin bu iş için birer altın değerinde. Vallaha babamın böyle bir planı olacağını bilseydim inan yazardım veterinerlik. Fakat ben de prosesçiliğe karara geldim Anne baba çalıştığı için aylıkları var. Şükürler olsun güzel bir şekilde geçiniyoruz. İlk 3 sene kar beklemiyorum zaten. Anca 3 seneden sonra kar etmeye başlarsın. Amacım ilk başlarda biraz zararlada olsa az karlada olsa bu işi kapmak. Daha sonra bizim buraları müsait olduğundan bu işi genişletmek.

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  11 Mart 2008
  Şehir
  Kırklareli
  Yaş
  21
  Mesajlar
  3,742
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: !!!!!Arkadaşlar, Dostlarım yardımınıza ihtiyacım var!!!!!  Doğan abi inek olarak holstein öneririm yeri büyük yapmanızın çok faydası olacak ilerde hayvanlar çoğaldıyan yer sıkıntısı çekmezsiniz.İneklere slaj verirseniz daha iyi süt vereceklerdir.Sulama imkanı olan bi tarlan varsa oraya fiğle karışık buğday ekip ilk yazın ot baylası yapıp sonrada silajlık mısır ekebilirsin biz öyle yapıyoruz gayet güzel oluyo.Hastalık olarak inekler bazen buzağı tutmayabiliyo tekrarlıyo ve bazende mastit oluyo.

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  03 Şubat 2009
  Şehir
  Kırşehir
  Yaş
  57
  Mesajlar
  559
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: !!!!!Arkadaşlar, Dostlarım yardımınıza ihtiyacım var!!!!!  doğan bey kardeşim gerçekleştirmek istediklerin gerçekten çok güzel şeyler ama beni bir ağbeyin bil bu işlere hiç bulaşma yapmak istediğin iş 200,000 lirana malolur hayvancılık zaten can çekiştiriyor heleki süt inekciliği çok hassas bir iş iyi bildiğin başka işlere yönelmeni tavsiye ederim birde koyun ve keçinin oldugu yerde sığırcılık olmaz koyun hastalık yönünden taşıyıcıdır.

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  12 Mayıs 2010
  Şehir
  T.dağ
  Mesajlar
  294
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: !!!!!Arkadaşlar, Dostlarım yardımınıza ihtiyacım var!!!!!
  Doğancan, hayvancılık projen hayırlı olsun. ama hiç bilgi olmadan ve adam ile zor olur bu işler bea. bu durumda dedene çok iş düşecek. gerçi işin içinde Doğan olursa affetmez yaa..
  Duyumlarıma göre, devlet bu sıralar ithal hayvancılık (en az 50 adet büyükbaş) için destek veriyormuş. gümrüksüz ve 7 yıllık kredi veriyomuş, üstelik ödemeler 2 yıl sonra başlıyomuş. bi araştır istersen.

 15. #15
  doganbey1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2008
  Şehir
  Edirne
  Yaş
  26
  Mesajlar
  11,571
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: !!!!!Arkadaşlar, Dostlarım yardımınıza ihtiyacım var!!!!!  arastırmaktayım abi hepinize teşekkürler istanbuldayım kısıtlı giriyorym kusura bakmayın

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  26 Kasım 2008
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  35
  Mesajlar
  1,171
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: !!!!!Arkadaşlar, Dostlarım yardımınıza ihtiyacım var!!!!!  niye aramadın beni dön dünmü.

 17. #17

  Üyelik Tarihi
  20 Aralık 2010
  Şehir
  çanakkale
  Yaş
  36
  Mesajlar
  238
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: !!!!!Arkadaşlar, Dostlarım yardımınıza ihtiyacım var!!!!!  ben o işlerin fizibilitesini çok yaptım ve şuan en uygununu uygulamak üzereyim senin hayvanlar nasıl bir besleme sistemi uygularsın bilmem ama senin sadece sağmal inek projesi için ben sana söyleyeyim mahaliyetinin toplam giderlerle 1000000 tl olur ve geçerde ama şuda var yıllık gebeliksiz gidersiz süt paran 328500 olur . normalde yinede başarılar dilerim. Allah kolaylık versin .

 18. #18
  hacimmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  01 Şubat 2010
  Şehir
  Aksaray
  Yaş
  32
  Mesajlar
  5,812
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: !!!!!Arkadaşlar, Dostlarım yardımınıza ihtiyacım var!!!!!  Alıntı doganbey1 link=topic=38507.msg329927#msg329927 date=1295999247 Nickli Üyeden Alıntı
  Arkadaşlar babam öğretmen. Emekli olmaya karar verdi. Ufak çapta hayvancılığa girmeyi planlıyoruz. İlk olarak süt inekçiliği yapıp yanınada koyun,keçi bakmayı planlıyoruz. Tecrübeli, bu işlerle ilgilenen abilerim kardeşlerim sizlere bir kaç sorum olacak.
  1- 40-50 başlık süt ineği ahırı maliyeti kaç para civarında olur?
  2- Süt inekçiliğinde hayvanlar bağlı mı durmalı yoksa ahır içinde salık mı durmalı?
  3- İyi, kaliteli, sertifikalı süt ineği tane olarak kaç para civarındadır?
  4- Bu ineklerin yanına 50 şer adetten koyun ve saanen keçisi bakma istiyoruz. Ne derece olabilir?
  5- İlk inek alımı 10-20 adet arası planlıyoruz. Hangi cins hayvanları önerirsiniz?
  6- Ahırda benim istediğim gübre sıyırıcı, süt sağım merkezi olmasını istiyorum. Bunların fiyatları nelerdir acaba?
  7- Bu süt inekçiliğinde karşılaşılan en büyük sorunlar nelerdir?

  *** Sorularıma cevap verenlerden de vermeyenlerden de Allah razı olsun...
  Bende Nail abi gibi düşünüyorum Doğancan şimdi şöyle söylemek lazım bizler bu işi yapıyoruz zaten önemli bir geçim yatırım kaynağımız yani kredilerden dolayı bu işe yönelen yatırım yapan arttı ve hali hazırda üretene çok büyük zararı olacak bu işin,süt fiyatları düşüyor et fiyatları düşüyor talep olduğu için yem fiyatları yükseliyor bu benim kişisel düşüncem sorularınada tekerteker cevap vereyim
  1- 40-50 başlık süt ineği ahırı maliyeti kaç para civarında olur?
  Cevap:yaptığın sisteme göre değişir bunu 15-20 milyarada mal edersin 15-300 milyarada mal edersin
  2- Süt inekçiliğinde hayvanlar bağlı mı durmalı yoksa ahır içinde salık mı durmalı?
  Cevap:yapacaksan en iyisi süt sığırcılığında serbest duraklı yarı kapalı sistemler bunun bina maliyeti çok yüksek bu olmasa mutlaka açık sistem yap bağlı sisitemler artık tarih olmalı hayvan sağlığı için sorunlu bence.
  3- İyi, kaliteli, sertifikalı süt ineği tane olarak kaç para civarındadır?
  Cevap:fiyatlar bu yıl çok yüksek ama düşüşte şuanda 8 le 5 arası fiyatlar
  4- Bu ineklerin yanına 50 şer adetten koyun ve saanen keçisi bakma istiyoruz. Ne derece olabilir?
  Cevap:koyun inek sağlığı için büyük tehdit keçiyi bilmiyorum ama oda sakıncalıdır koyundan koriza diye bir hastalık bulaşır ineklere büyük derecede öldürücü bir hastalık başka hastalıklarada neden olur kesinlikle bir arada olmamalı
  5- İlk inek alımı 10-20 adet arası planlıyoruz. Hangi cins hayvanları önerirsiniz?
  Cevap:süt için mutlaka holstayn diyorum6- Ahırda benim istediğim gübre sıyırıcı, süt sağım merkezi olmasını istiyorum. Bunların fiyatları nelerdir acaba?
  6- Ahırda benim istediğim gübre sıyırıcı, süt sağım merkezi olmasını istiyorum. Bunların fiyatları nelerdir acaba?
  Cevap:bunları istiyorsan eğer serbest duraklı kapalı-yarı kapalı sistem yapmalısın sağım sisitemi10 hayvanlık 1 tonluk dpoyla kalitelibir markayı 40-45 milyar arası kurdurabilirsin bina maliyeti hariç gübre sıyıcılarda pahalı netten firmaların telefonlarını alıp sorabilirsin.
  7- Bu süt inekçiliğinde karşılaşılan en büyük sorunlar nelerdir?
  Cevap:birçok sorun var anlatsak uzar gider ama başlıcaları mastitis meme problemleri döl tutma problemleri ,tırnak problemleri,buzağı kayıplar vs. sıkntısı çok fazla yani

 19. #19
  GENÇ EYMIRLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  13 Haziran 2010
  Şehir
  Çorum
  Yaş
  25
  Mesajlar
  4,658
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: !!!!!Arkadaşlar, Dostlarım yardımınıza ihtiyacım var!!!!!  Alıntı hacimmet link=topic=38507.msg340901#msg340901 date=1297753511 Nickli Üyeden Alıntı
  Bende Nail abi gibi düşünüyorum Doğancan şimdi şöyle söylemek lazım bizler bu işi yapıyoruz zaten önemli bir geçim yatırım kaynağımız yani kredilerden dolayı bu işe yönelen yatırım yapan arttı ve hali hazırda üretene çok büyük zararı olacak bu işin,süt fiyatları düşüyor et fiyatları düşüyor talep olduğu için yem fiyatları yükseliyor bu benim kişisel düşüncem sorularınada tekerteker cevap vereyim
  1- 40-50 başlık süt ineği ahırı maliyeti kaç para civarında olur?
  Cevap:yaptığın sisteme göre değişir bunu 15-20 milyarada mal edersin 15-300 milyarada mal edersin
  2- Süt inekçiliğinde hayvanlar bağlı mı durmalı yoksa ahır içinde salık mı durmalı?
  Cevap:yapacaksan en iyisi süt sığırcılığında serbest duraklı yarı kapalı sistemler bunun bina maliyeti çok yüksek bu olmasa mutlaka açık sistem yap bağlı sisitemler artık tarih olmalı hayvan sağlığı için sorunlu bence.
  3- İyi, kaliteli, sertifikalı süt ineği tane olarak kaç para civarındadır?
  Cevap:fiyatlar bu yıl çok yüksek ama düşüşte şuanda 8 le 5 arası fiyatlar
  4- Bu ineklerin yanına 50 şer adetten koyun ve saanen keçisi bakma istiyoruz. Ne derece olabilir?
  Cevap:koyun inek sağlığı için büyük tehdit keçiyi bilmiyorum ama oda sakıncalıdır koyundan koriza diye bir hastalık bulaşır ineklere büyük derecede öldürücü bir hastalık başka hastalıklarada neden olur kesinlikle bir arada olmamalı
  5- İlk inek alımı 10-20 adet arası planlıyoruz. Hangi cins hayvanları önerirsiniz?
  Cevap:süt için mutlaka holstayn diyorum6- Ahırda benim istediğim gübre sıyırıcı, süt sağım merkezi olmasını istiyorum. Bunların fiyatları nelerdir acaba?
  6- Ahırda benim istediğim gübre sıyırıcı, süt sağım merkezi olmasını istiyorum. Bunların fiyatları nelerdir acaba?
  Cevap:bunları istiyorsan eğer serbest duraklı kapalı-yarı kapalı sistem yapmalısın sağım sisitemi10 hayvanlık 1 tonluk dpoyla kalitelibir markayı 40-45 milyar arası kurdurabilirsin bina maliyeti hariç gübre sıyıcılarda pahalı netten firmaların telefonlarını alıp sorabilirsin.
  7- Bu süt inekçiliğinde karşılaşılan en büyük sorunlar nelerdir?
  Cevap:birçok sorun var anlatsak uzar gider ama başlıcaları mastitis meme problemleri döl tutma problemleri ,tırnak problemleri,buzağı kayıplar vs. sıkntısı çok fazla yani
  çok güzel cevaplamissin abicim eline sağlık 4. Soru. Koyun, keçi sığırcilikla birlikte olmaz olmuyo bizim inegin biri ni kesime verdik veteriner koyununuz varsa ondan geçmiştir dedi tabi bizim yokda komşunun. . .

 20. #20
  doganbey1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2008
  Şehir
  Edirne
  Yaş
  26
  Mesajlar
  11,571
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: !!!!!Arkadaşlar, Dostlarım yardımınıza ihtiyacım var!!!!!  Hacı abi çok sağolasın. Düşünme çalışmaları devam ediyor

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/3 123 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Yardımınıza ihtiyacım var
  Konu Sahibi bulcuklu Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 17
  Son Mesaj : 19.Ekim.2013, 02:43
 2. Arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var
  Konu Sahibi Emin ÜNAL Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 22
  Son Mesaj : 10.Mart.2012, 09:15
 3. Dostlarım duanıza ihtiyacım var...............
  Konu Sahibi doganbey1 Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 26
  Son Mesaj : 25.Ekim.2011, 23:08
 4. Arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var lütfenn yardımm !!!!!!!
  Konu Sahibi Bestepeli58 Forum Sorular - Sorunlar
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 28.Mayıs.2011, 22:57
 5. arkadaşlar lütfen bilgileriniz esirgemeyin yardımınıza ve bilginize ihtiyacım va
  Konu Sahibi tümosancı sefa Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 31.Ekim.2010, 21:31

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status