!!!!!Arkadaşlar, Dostlarım yardımınıza ihtiyacım var!!!!!

19.05.2008
11,882
800
Edirne

Arkadaşlar babam öğretmen. Emekli olmaya karar verdi. Ufak çapta hayvancılığa girmeyi planlıyoruz. İlk olarak süt inekçiliği yapıp yanınada koyun,keçi bakmayı planlıyoruz. Tecrübeli, bu işlerle ilgilenen abilerim kardeşlerim sizlere bir kaç sorum olacak.
1- 40-50 başlık süt ineği ahırı maliyeti kaç para civarında olur?
2- Süt inekçiliğinde hayvanlar bağlı mı durmalı yoksa ahır içinde salık mı durmalı?
3- İyi, kaliteli, sertifikalı süt ineği tane olarak kaç para civarındadır?
4- Bu ineklerin yanına 50 şer adetten koyun ve saanen keçisi bakma istiyoruz. Ne derece olabilir?
5- İlk inek alımı 10-20 adet arası planlıyoruz. Hangi cins hayvanları önerirsiniz?
6- Ahırda benim istediğim gübre sıyırıcı, süt sağım merkezi olmasını istiyorum. Bunların fiyatları nelerdir acaba?
7- Bu süt inekçiliğinde karşılaşılan en büyük sorunlar nelerdir?

*** Sorularıma cevap verenlerden de vermeyenlerden de Allah razı olsun...

Ynt: !!!!!Arkadaşlar, Dostlarım yardımınıza ihtiyacım var!!!!!

bu işin ustası degilim ama tavsiyem holstein dir . almak için BURDUR tavsiyem. bildigim süt işine baglamalı sistem uygun . az bisayıyla başlayıp üret 3-4 yılda . en büyük sorunun yem olur .

Evet bizde öyle planlıyoruz. İşi az hayvanla kendimize tecrübe edinip yıl yıl kapasiteyi arttırmak hedefimiz. Teşekkür ederim. Neden Burdur dedin abi?

kardeşm holstein eniyisidir.ama şu aralar fiyatlar yüksek diye bilyrum bilmiyorum bi ğelişme var mı.sütçü hayvanlar serbest olurlarsa daha iyi olur derim.demir vs nin fiyatını bilmiyorm ama bi 200 kağıtı göden çıkar derm tabi tam bilmiyorum piyasayı seni yanıltmym yine de.bunun yanında hayvan alcan yemin yoksa onu alcan siüt sağım sistemi kurcan bunlar da var.bi de damın yanında boş arazin olrsa buraya çayır otları ekip ara ara hayvanları salabilirsin buyem giderini biraz da olsa azaltır verimi artırır.bi de ne gibi sorunlarla karşılaşrm diyosan sorun çok olr ayda 1 kağıt en az veterinere.sonuçta süt veren hayvan narin oluyor.bana kalsa hiç bulaşma derim şevkini kırmak gibi olmasın da :D noo-*-s

Öncelikle bölgeden bölgeye hayvan alımında sorunlar çıkabiliyor,hayvanları kendi bölgenden seç derim.Biz tekirdağdan hayvan aldık 6 sene önce,kayıp yaşamadık ama yine trakyadan getirdikleri hayvanlar ölen çok oldu.Onun için zaten trakyanın hayvanı kalitelidir,fazla uzakları dolaşmana gerek yok.Ben bildim bileli biz hayvancılık yapmaktayız,onun için iyi kötü biraz tecrübelerimiz oluştu.

Eğer senin için öncelik bu işi damızlık bazında yürütmekse seçimin holstein olmalıdır.Dediğin boyutta bir işletmenin bir fabrikayla tek başına anlaşıp günlük süt verme ihtimali yok,birlikler aracılığıyla pazarlayacaksın.Yani demek istediğim sütteki yağ oranının senin için önemi yok,daha az yağlı fakat verimli olan holsteinler bence daha uygundur.
Dünyadaki en yaygın ve verimli sistem şu an serbest duraklı(salık yani) sistem olarak belirtiliyor.Çünkü hayvana müdahale en az.Bence ileriyi düşünüyorsanız,sonuçta sil baştan başlıyorsun,çağa ayak uydurmak lazım.Verimi de çok etkilediğini söylüyorlar.Ayrıca işçilik de en alt seviyede,neredeyse 1 kişi 50 başa kadar hayvan bakabiliyor.
İnek almaktansa düve almak her zaman en mantıklısı.Düveler de mavi ve beyaz sertifikalı olarak ayrılıyor.Mavi sertifikalılar iki nesil öncesi bilinen hayvanlar,beyazlar bir nesil.Yani verim açısından daha sağlıklı fikrin olabilir.Ayrıca sana düve satan kişi de mavi sertifikalı hayvan sattığında daha fazla destek alacak.Onun için pazarlıkta da etkili olabilir bu mevzu.Bildiğim kadarıyla 5000-7500 arası geziyor hayvan kalitesine göre.
Ahır mevzusu ise biraz karışık.Eğer serbest duraklı bir ahır yapacaksan,sağım ünitesi zaten mecburi,ancak belki başta sağım ünitesine 50,000TL gibi bir yatırım yapmaktansa,binasını yapıp makinalı sağım yapılabilir.Sonuçta 10-15 hayvan alımını düşünüyormuşsunuz başta,maliyet azalır.Sıyırıcıların tanesi sana tahminen 15-20bin civarı bir fiyata gelecektir,en az 2 tane kullanılacak,tabi bunlar hep serbest duraklı ahır için.Yataklara tane olarak 150,demirler ortalama 90,şak-şak sistem yemlikleri 135 TLden hesaplayabilirsin.Kaba inşaat hakkında tam birşey söyleyemem ancak 50binden aşağı olacağını sanmam.Süt işinde en büyük problem yavru problemidir bence ülkemizde.Çünkü hayvan ne kadar uzun sürede hamile kalırsa,senin için o kadar zarar.Sütten zarar,yavrudan zarar.Bu problemle baş etmenin tek yolu ise üç beş bakmadan hayvanın boğazına bakmak.Diğer bir sorunsa sürekli dalgalı süt fiyatları.Bu dalgalanmalar da 5 kuruş kadar olabiliyor ki sütün 0,675 kuruş olduğunu düşünürsen.

Son olarak bence küçükbaş ve büyükbaş aynı anda olmaz.Çünkü apayrı işlerdir birbirinden.Ayrıca hayvanlara yürüyen paralar şeklinde bakılırsa da bu işten para kazanma şansı 0 ' dır.Bu iş fedakarlık ve sevgi ister,bazen de düzgün bir strateji belirlemek lazım.Bu vakitlerde büyük çaplı bir yatırımı da iyi düşünmek lazım,yatırımı yaparken bu iş eğer kendini ancak kurtarırsa borcu ödeyebilir misiniz,onu düşünerek girin derim.Biraz uzun oldu ama az çok bildiklerimi paylaştım.Umarım yararlı olmuştur...

doğan kardeşimin yemi slajı benden :D yeterki kursun çiftliği.bahara doğru gelirsen bizim buralarda büyük projeli çiftlik çok gezeriz hepsini.uzunefenin orayada gideriz oralarda daha yaygın hayvancılık.
sen yeterki babanla dedeni kandır gerisi kolay ;D

doganbey1 link=topic=38507.msg329929#msg329929 date=1296000598' Alıntı:
Evet bizde öyle planlıyoruz. İşi az hayvanla kendimize tecrübe edinip yıl yıl kapasiteyi arttırmak hedefimiz. Teşekkür ederim. Neden Burdur dedin abi?

Burdur inekçilikte sayılı yerlerden kardeşim..
apoxlost link=topic=38507.msg329930#msg329930 date=1296000954' Alıntı:
abi demesen daha iyi. burdur inekçilikde baya iidir süt işindede. festivali yarışması falanda yapılır
festival çoğu illerde yapılıyor ama tabi burdur da da var ben de bunun fotolarını paylaştım sitemizde..
doganbey1 link=topic=38507.msg329932#msg329932 date=1296001615' Alıntı:
pekala sen öyle diyorsan. isim neydi? Burduru iyice incelemek gerekir
Burdur a falan gelecek olursa mutlaka haberim olsun :D :D

İşinizmi yok Doğancan..?Zor işler bunlar, madem böyle bişey aklınızda ne işin proses cilikte, yazsaydın tercihe Veteriner Fak. birini yada Ziraat Fakültelerinin birini..:)
Yazdıklarımı yanlış anlma.. Çok değil 10 yıl önce Anadoludan kalkıp şehre göç etmiş bir inşaat ustası 2 yıl sonra taşeron, daha sonrada müteahhit oluyordu.. Mühendis ve mimarlarda bunlara proje falan çizerlerdi. Şartlar okadar değiştiki şu an bu müteahhitlerin nerdeyse hepsi eski hayatına yani ustalığa veya ustabaşılığa döndü.. Müteahhitlik artık meühendis ve mimarların eline geçti..
Hayvancılıktada gelecekte durum böyle olacak, profesyonelleşecek.. Yani işini geliştirmeyen, ufku dar olan (bizde dahiliz buna) küçük düşünen hayvancıların sesini kimse duymayacak ve bizler birer ikişer bu işi bırakmak zorunda kalacağız.. Bu işleri daha profesyonel kişiler yapacak.. Fakiri fakir yapan kuru inattır.. tezini çürütebilen, işletmesinde mali disiplini olan, hedefleri olan, piyasayı günbegün takip ederek cesur kararlar verenler bu işte daha başarılı olacaktır.. Zaten şartlarda aynı durumu gösteriyor..
Acele etmeden uzun araştırmlar sonucu bu işe girmenizi tavsiye ederim.. Kar zarar gelip geçiciymiş, tecrübesi baaki kalırmış..

Çağrı; Çok teşekkür ederim Çağrı. Bu işi babam bilmiyor. Dedem hayvancılıktan anlar. Babamın düşüncesi işten anlayan birisini tutmak. Ve onun kontrolünüde babam yapmak istiyor. 3-4 yıllık bir süreç düşünmüyoruz. Daha çok uzun vadede gelecek olarak düşündüğümüzden, zamanla edineceğimiz tecrübe ile bu işte profesyonelleşmek en büyük hedefim şu an için.
Ali; Kardeşim geldim mi gölün orda bir oğlak çevirme isterim:D
Cihan bilederim; Gelecem yanına, gezip görecez ve planları,projeleri,durumları inceleyeceğim. Sen kamyona slajı doldurmaya başla:D
Nail abi; Abi sen bu işte üstad sayılırsın çoğu tanıdığıma göre. Özellikle senin tavsiyelerin bu iş için birer altın değerinde. Vallaha babamın böyle bir planı olacağını bilseydim inan yazardım veterinerlik. Fakat ben de prosesçiliğe karara geldim:D Anne baba çalıştığı için aylıkları var. Şükürler olsun güzel bir şekilde geçiniyoruz. İlk 3 sene kar beklemiyorum zaten. Anca 3 seneden sonra kar etmeye başlarsın. Amacım ilk başlarda biraz zararlada olsa az karlada olsa bu işi kapmak. Daha sonra bizim buraları müsait olduğundan bu işi genişletmek.

Doğan abi inek olarak holstein öneririm yeri büyük yapmanızın çok faydası olacak ilerde hayvanlar çoğaldıyan yer sıkıntısı çekmezsiniz.İneklere slaj verirseniz daha iyi süt vereceklerdir.Sulama imkanı olan bi tarlan varsa oraya fiğle karışık buğday ekip ilk yazın ot baylası yapıp sonrada silajlık mısır ekebilirsin biz öyle yapıyoruz gayet güzel oluyo.Hastalık olarak inekler bazen buzağı tutmayabiliyo tekrarlıyo ve bazende mastit oluyo.

doğan bey kardeşim gerçekleştirmek istediklerin gerçekten çok güzel şeyler ama beni bir ağbeyin bil bu işlere hiç bulaşma yapmak istediğin iş 200,000 lirana malolur hayvancılık zaten can çekiştiriyor heleki süt inekciliği çok hassas bir iş iyi bildiğin başka işlere yönelmeni tavsiye ederim birde koyun ve keçinin oldugu yerde sığırcılık olmaz koyun hastalık yönünden taşıyıcıdır.

Doğancan, hayvancılık projen hayırlı olsun. ama hiç bilgi olmadan ve adam ile zor olur bu işler bea. :( bu durumda dedene çok iş düşecek. gerçi işin içinde Doğan olursa affetmez yaa.. :)
Duyumlarıma göre, devlet bu sıralar ithal hayvancılık (en az 50 adet büyükbaş) için destek veriyormuş. gümrüksüz ve 7 yıllık kredi veriyomuş, üstelik ödemeler 2 yıl sonra başlıyomuş. bi araştır istersen.

ben o işlerin fizibilitesini çok yaptım ve şuan en uygununu uygulamak üzereyim senin hayvanlar nasıl bir besleme sistemi uygularsın bilmem ama senin sadece sağmal inek projesi için ben sana söyleyeyim mahaliyetinin toplam giderlerle 1000000 tl olur ve geçerde ama şuda var yıllık gebeliksiz gidersiz süt paran 328500 olur . normalde yinede başarılar dilerim. Allah kolaylık versin .

doganbey1 link=topic=38507.msg329927#msg329927 date=1295999247' Alıntı:
Arkadaşlar babam öğretmen. Emekli olmaya karar verdi. Ufak çapta hayvancılığa girmeyi planlıyoruz. İlk olarak süt inekçiliği yapıp yanınada koyun,keçi bakmayı planlıyoruz. Tecrübeli, bu işlerle ilgilenen abilerim kardeşlerim sizlere bir kaç sorum olacak.
2- Süt inekçiliğinde hayvanlar bağlı mı durmalı yoksa ahır içinde salık mı durmalı?
4- Bu ineklerin yanına 50 şer adetten koyun ve saanen keçisi bakma istiyoruz. Ne derece olabilir?
5- İlk inek alımı 10-20 adet arası planlıyoruz. Hangi cins hayvanları önerirsiniz?
6- Ahırda benim istediğim gübre sıyırıcı, süt sağım merkezi olmasını istiyorum. Bunların fiyatları nelerdir acaba?

*** Sorularıma cevap verenlerden de vermeyenlerden de Allah razı olsun...
Bende Nail abi gibi düşünüyorum Doğancan şimdi şöyle söylemek lazım bizler bu işi yapıyoruz zaten önemli bir geçim yatırım kaynağımız yani kredilerden dolayı bu işe yönelen yatırım yapan arttı ve hali hazırda üretene çok büyük zararı olacak bu işin,süt fiyatları düşüyor et fiyatları düşüyor talep olduğu için yem fiyatları yükseliyor bu benim kişisel düşüncem sorularınada tekerteker cevap vereyim
Cevap:yaptığın sisteme göre değişir bunu 15-20 milyarada mal edersin 15-300 milyarada mal edersin
Cevap:yapacaksan en iyisi süt sığırcılığında serbest duraklı yarı kapalı sistemler bunun bina maliyeti çok yüksek bu olmasa mutlaka açık sistem yap bağlı sisitemler artık tarih olmalı hayvan sağlığı için sorunlu bence.
Cevap:fiyatlar bu yıl çok yüksek ama düşüşte şuanda 8 le 5 arası fiyatlar
Cevap:koyun inek sağlığı için büyük tehdit keçiyi bilmiyorum ama oda sakıncalıdır koyundan koriza diye bir hastalık bulaşır ineklere büyük derecede öldürücü bir hastalık başka hastalıklarada neden olur kesinlikle bir arada olmamalı
Cevap:süt için mutlaka holstayn diyorum6- Ahırda benim istediğim gübre sıyırıcı, süt sağım merkezi olmasını istiyorum. Bunların fiyatları nelerdir acaba?
Cevap:bunları istiyorsan eğer serbest duraklı kapalı-yarı kapalı sistem yapmalısın sağım sisitemi10 hayvanlık 1 tonluk dpoyla kalitelibir markayı 40-45 milyar arası kurdurabilirsin bina maliyeti hariç gübre sıyıcılarda pahalı netten firmaların telefonlarını alıp sorabilirsin.
Cevap:birçok sorun var anlatsak uzar gider ama başlıcaları mastitis meme problemleri döl tutma problemleri ,tırnak problemleri,buzağı kayıplar vs. sıkntısı çok fazla yani

hacimmet link=topic=38507.msg340901#msg340901 date=1297753511' Alıntı:
Bende Nail abi gibi düşünüyorum Doğancan şimdi şöyle söylemek lazım bizler bu işi yapıyoruz zaten önemli bir geçim yatırım kaynağımız yani kredilerden dolayı bu işe yönelen yatırım yapan arttı ve hali hazırda üretene çok büyük zararı olacak bu işin,süt fiyatları düşüyor et fiyatları düşüyor talep olduğu için yem fiyatları yükseliyor bu benim kişisel düşüncem sorularınada tekerteker cevap vereyim
Cevap:yaptığın sisteme göre değişir bunu 15-20 milyarada mal edersin 15-300 milyarada mal edersin
Cevap:yapacaksan en iyisi süt sığırcılığında serbest duraklı yarı kapalı sistemler bunun bina maliyeti çok yüksek bu olmasa mutlaka açık sistem yap bağlı sisitemler artık tarih olmalı hayvan sağlığı için sorunlu bence.
Cevap:fiyatlar bu yıl çok yüksek ama düşüşte şuanda 8 le 5 arası fiyatlar
Cevap:koyun inek sağlığı için büyük tehdit keçiyi bilmiyorum ama oda sakıncalıdır koyundan koriza diye bir hastalık bulaşır ineklere büyük derecede öldürücü bir hastalık başka hastalıklarada neden olur kesinlikle bir arada olmamalı
Cevap:süt için mutlaka holstayn diyorum6- Ahırda benim istediğim gübre sıyırıcı, süt sağım merkezi olmasını istiyorum. Bunların fiyatları nelerdir acaba?
Cevap:bunları istiyorsan eğer serbest duraklı kapalı-yarı kapalı sistem yapmalısın sağım sisitemi10 hayvanlık 1 tonluk dpoyla kalitelibir markayı 40-45 milyar arası kurdurabilirsin bina maliyeti hariç gübre sıyıcılarda pahalı netten firmaların telefonlarını alıp sorabilirsin.
Cevap:birçok sorun var anlatsak uzar gider ama başlıcaları mastitis meme problemleri döl tutma problemleri ,tırnak problemleri,buzağı kayıplar vs. sıkntısı çok fazla yani
çok güzel cevaplamissin abicim eline sağlık:) 4. Soru. Koyun, keçi sığırcilikla birlikte olmaz olmuyo bizim inegin biri ni kesime verdik veteriner koyununuz varsa ondan geçmiştir dedi tabi bizim yokda komşunun. . .