sertifikalı patates yetistiriciligi sirketlerin himayesinde artık

patateste ocak ayı itibari ile cıkan yasa geregince artık normal ciftci sertifikalı tohum üretemiycek ancak sirketler aracılıgı ile sözlesmeli ekim yapabilecek yurt dısından gelen sıfır tohumu sirketler ekimini yaptıktan sonra cıkan patetesi cifcilere tohum olarak pazarlıyabilecekler tabi buda tohumda sıkıntı meydana getireceginden büyük ihtimalle cok yüksek fiyatlara tohum almamıza sebep olacak bu konu hakkında yorumu olanı bekliyorum tabi patates ciftcilerini etkiliyor direkt olak

Ynt: sertifikalı patates yetistiriciligi sirketlerin himayesinde artık

patates yetiştirici si olarak zor durumda kalıyoruz sıfır tohumu ekemediğimiz zaman 2 sene içinde verim 4 de 1 veri alırız ve para da etmediği zaman bı işi bıraktırır şirket lerin de eline düşersek vaziyet kökü :(

artık patetes ekmek dahada zor . zaten zarar şimdi bide yıllık artı 10-15 milyar daha masraf çıktı. yıllık şirketlerden ortalama 25 ton tohum alsan bugün 750 den 18-19 milyar eder

apoxlost link=topic=38605.msg333369#msg333369 date=1296482305' Alıntı:
artık patetes ekmek dahada zor . zaten zarar şimdi bide yıllık artı 10-15 milyar daha masraf çıktı. yıllık şirketlerden ortalama 25 ton tohum alsan bugün 750 den 18-19 milyar eder
su an sirketler 1500 tl ortalama ile satıyor tohumu seneye tahminim 2000 tl olur büyük ihtimalle yani buda anladıgım kadarı ile büyük firmalara bu hükümetin bir kıyagı belkide bir bakanın oglu vardır bu isin icinde ))))))

bugün duyduk bizde bu sene sıfır tohum gelmeyecekmiş.(2011)bizim 2010 patatesin tohumu bu sene yaklaşık 2.2.5 lira olur diyolar.büyük bir sıkıntı.

benim bu sene sıkıntı yok seneye ne ederiz bilmiyorum . elimde 80 ton satılık patetes var. birazını tohumluk satacagım

yukeritarim link=topic=38605.msg334229#msg334229 date=1296590067' Alıntı:
tohumluk olan patatesin cinsine vve kacıncı ekim olcak fiyat ne
çinsi agria 3 ekim olacak fiyat tam belirsizlik var . yarın 2-3 kişi gelecek bakmaya net ten ilan verdim günde 3-4 kişi arıyor

Patates tohumu sertifikası olan şirket ve şahıslar tarafından elit tohum olarak yurtdısından ithal getiren firmalardan temin edilecek ve ekilen bölgede yetiştirme yasagı yoksa ancak yetiştirilecek mesela niğde nevşahir bölgesi kapalı kimse yetiştiremiyor konya sivas vs bölgeler de sorun yok ..

yukeritarim link=topic=38605.msg331084#msg331084 date=1296155941' Alıntı:
patateste ocak ayı itibari ile cıkan yasa geregince artık normal ciftci sertifikalı tohum üretemiycek ancak sirketler aracılıgı ile sözlesmeli ekim yapabilecek yurt dısından gelen sıfır tohumu sirketler ekimini yaptıktan sonra cıkan patetesi cifcilere tohum olarak pazarlıyabilecekler tabi buda tohumda sıkıntı meydana getireceginden büyük ihtimalle cok yüksek fiyatlara tohum almamıza sebep olacak bu konu hakkında yorumu olanı bekliyorum tabi patates ciftcilerini etkiliyor direkt olak
köyümüzde 3 adet kuyudan kapalı yağmurlama sulama tesisi kapsamında bulunan tarlaları sertifikalı patates ekimi yapan şirketlere ikinci sefer kiraya vermek istiyoruz bize yön ve yardımcı olabilrmisiniz anlaşma şartları dönüme kira ücretleri vs. şimdiden teşekkür ederiz tel: 05363312005