BUDA BİZİM AHIR...

Ynt: BUDA BİZİM AHIR...

ben samsundayım ama genede üşür diye düşünüyorum. evimiz sahile 3km olsada.sizin orası konya bide çok kar yağar hayvanlar üşür yazık olur. verimden düşer. kapalı olsa daha iyi değilmi?

gökoğlu link=topic=38727.msg332627#msg332627 date=1296386187' Alıntı:
hayvancılıktan anlamam ama, para kazanmanın en masrafsız bölümü ve sağlıklısı bu herhale..
Keske öyle olaydi. Ancan yemi samani kendinden olursa kazanirsin, ama onunda emegi var. Sen hic 30 kiloluk balye tasidinmi. Hergün 500 tane, hemde 3 kisiyle. ALlah herkese emeginin karsiligini versin, biz hep kalana bakariz ama kendi emegimizi görmeyiz. Birde yeni yeni bu isi bilincli yapan arkadaslar cogaliyor.

Paylaşım için teşekkürler, açık besi işi isminden de anlaşıldığı gibi besi hayvanlarına daha uygun.. Süt sığırcılığı için kapalı sistem daha uygun, en azından benim görüşüm öyle.. Bizde açık bakıyoruz da, sadece mayıs başından Eekim sonuna kadar. Diğer zamanlar kapalı sisteme devam..

nailyetek link=topic=38727.msg332833#msg332833 date=1296406137' Alıntı:
Paylaşım için teşekkürler, açık besi işi isminden de anlaşıldığı gibi besi hayvanlarına daha uygun.. Süt sığırcılığı için kapalı sistem daha uygun, en azından benim görüşüm öyle.. Bizde açık bakıyoruz da, sadece mayıs başından Eekim sonuna kadar. Diğer zamanlar kapalı sisteme devam..
aynen bizim tüm köy mayıstan ekime kadar (sıcaklığa göre değişir) gündüzleri çayıra salar hayvanı akşam olunca hayvan kendisi gelir eve.

açıktada olabilir ama bu sistemin bir tarafı tamamen açık rüzgar alır rüzger almasa aslında açık bir sistem daha iyi olur kanaatindeyim kapalı sistemlerde hastalık açık sisteme nazaran daha fazla oluyor...

Bizdede 1 sürü hayvan var 26 tane sağılır.Altları cok camur oluyor o yuzden beton dokturduk şimdi gayet ii ler.Hepsi iç içe yatıyor hayvanların huysuzlukları yok hiçbirinin şalgam cok süt yapıor.1 salıyoruz tarlaya kürüyorlar yeri :)

Burasının kış yaz cok sıcak olur kışında soguk olmaz 10 yıldır kar yağmadı.yazın 1 geliorlar 4 tane kuveti supuruyorlar içinde su almıyor.

atabey link=topic=38727.msg333189#msg333189 date=1296425038' Alıntı:
açıktada olabilir ama bu sistemin bir tarafı tamamen açık rüzgar alır rüzger almasa aslında açık bir sistem daha iyi olur kanaatindeyim kapalı sistemlerde hastalık açık sisteme nazaran daha fazla oluyor...
aynen katılıyorum birde açık sistemde hayvan serbest rahat oluyo inek kolay kolay üşümez.hayvanı bağladığmız zaman bazen yediğini pek sindiremiyo açık sistemde biraz gezinmesi yetiyo...

newholland8000 link=topic=38727.msg333190#msg333190 date=1296425142' Alıntı:
Bizdede 1 sürü hayvan var 26 tane sağılır.Altları cok camur oluyor o yuzden beton dokturduk şimdi gayet ii ler.Hepsi iç içe yatıyor hayvanların huysuzlukları yok hiçbirinin şalgam cok süt yapıor.1 salıyoruz tarlaya kürüyorlar yeri :)

Burasının kış yaz cok sıcak olur kışında soguk olmaz 10 yıldır kar yağmadı.yazın 1 geliorlar 4 tane kuveti supuruyorlar içinde su almıyor.

Bizde döktürecez beton değilse çamurdan olmuyo bide bi bizim değil her kezin açık sistem burda kapalı nadir bide bizim burda organize hayvancılık bölgesi var oraya gidebilirsek işleride büyütecez artık krediyle mal falan alırız...

gökoğlu link=topic=38727.msg332627#msg332627 date=1296386187' Alıntı:
hayvancılıktan anlamam ama, para kazanmanın en masrafsız bölümü ve sağlıklısı bu herhale..
abi ek tohumunu ver suyunu yılda kac ay calısacan hayvancılık ole bisey ki babam ' ' adamin ölüsüne aglatmaz ' ' der hergun aynı isleri yapman gerek bugun yapmayımda yarın yapayım yok valla bizim traktor yokdu yeme para samana para elde avucda bsy kalmıyodu simdi en azından yem samani kendin yapinca biseye bezedi