Pancar şekeri ne kadar kıymetli...MISIR ŞURUBU AVRUPADA YASAKLANMIŞ.

Üç tehlikeli beyaz olarak bilinen ‘un, şeker ve tuz’un insan sağlığına etkisi tartışılırken, daha az maliyetle elde edilen ve gazozdan çikolataya pek çok üründe kullanılan nişasta bazlı şeker (NBŞ), bazı AB ülkelerinde yasaklandı. Türkiye, dünyanın en büyük 4. şeker pancarı üreticisiyken, ton başına 250-300 dolar daha ucuz olan “mısır şurubu” üretmek için sadece 2010’da 500 bin ton mısır ithal etti. Ancak içeriğinde fruktoz olan mısır şurubu ile yapılan gıdalar, doktorlara göre kronik hastalıkları salgına dönüştürüyor. Fransa, Hollanda ve İngiltere, bu nedenlerle Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) olarak da adlandırılan mısır şurubu üretimini yasakladı. En büyük üretici ABD, üretim kotasını düşürdü. Türkiye’de ise Danıştay’ın kesinleşmiş kararına rağmen Bakanlar Kurulu kotayı düşürmemekte ısrar ediyor. NBŞ artık kotalı, kotasız ve merdiven altı olarak; alkollü, gazlı, kolalı içeceklerde, baklava, bisküvi ve her türlü unlu mamul sanayiinde kullanılıyor. Üstelik yalnızca tat verici olarak değil fermantasyon, raf ömrünü uzatma, nem dengesini koruma amacıyla da... İnsan sağlığına etkisi nedeniyle tartışılan mısır şurubunu, sağlık ve ticari yönüyle inceledik.

Nişasta bazlı şeker alarmı!
TOKLUK hissi vermeyen ve kanserden kalp hastalıklarına ve karaciğer yetmezliğine kadar birçok kronik hastalığa yol açtığı ileri sürülen nişasta bazlı şeker (NBŞ), Fransa, Hollanda ve İngiltere’de yasaklandı. Bağımsız bilim adamlarının, “Mısırdan elde edilen NBŞ’de yüksek oranda fruktoz (meyve şekeri) var. Fruktoz, tokluk hissi uyandırmaz aksine yedikçe yedirir. Kronik hastalıklar salgına dönüşmeden önlem alınmalı” dediği NBŞ için Türkiye bir cennet durumunda. Türkiye’demahkemeler, şirketlere ‘kotayı düşür’ dese de Bakanlar Kurulu yetkisini, kotayı artırma yönünde kullanıyor. NBŞ artık kotalı, kotasız vemerdiven altı olarak tümgıdamaddelerinde kullanılıyor. En büyük üretici konumundaki ABD’nin Gıda ve İlaç İdaresi FDA, Nisan 2008’de “içeriğinde yüksek fruktoz olan NBŞ suni tatlandırıcıdır” açıklaması yaptı. ABD’de bilim adamları, obezite ve obeziteye bağlı hastalıkların artışını NBŞ’ye bağlayınca, yüzde 10 olan ABD üretim kotası, yüzde 2’lere düşürüldü. Bu gelişmeler yaşanırken Türkiye, yüzde 10 olan NBŞ üretimkotasını yüzde 15’e çıkardı. Bunun tek nedeni ise nişasta bazlı şekerin, pancardan elde edilen şekere oranla ton başına 250-300 dolar daha ucuz olmasıydı. Şeker pancarında dünyanın 4’üncü büyük üreticisi olan Türkiye, yeterli orandamısır üretiliyor olmasına rağmen dışarıdan ithal ettiğimısırla NBŞ üretiyor. Türkiye’de gıdamaddelerinde kullanımoranı ise bazı verilere göre yüzde 30 ancak yüzde 50- 80’lere vardığı iddia ediliyor

BU YÜZDEN PANCAR ÜRETİMİ KOTALARLA BASKI ALTINA ALINIYOR.10 YILDIR ZAM YAPILMIYOR.ÇÜNKÜ HASTA BİR TOPLUM İLAÇ DEVLERİNİNİ DE İŞİNE GELİR.AVRUPADA YASAKLANDIĞINA GÖRE ORADA KULLANILMAYAN TATLANDRICILARDA TÜRKİYEYE GELEBİLİR.YENİ MODA HER BEŞ KİŞİDEN BİRİ ŞEKER HASTASI.HER 10 KİŞİDEN BİRİ KALP HASTASI.HER 7 KİŞİDEN BİRİNDE KARACİĞER YAĞLANMASI OLACAK..

Ynt: Pancar şekeri ne kadar kıymetli...MISIR ŞURUBU AVRUPADA YASAKLANMIŞ.

bu konu pek ilgi görmedi.ARTIK kilitlenebilir.halbuki mısır şurubuna karşı gerekli kamuoyunu oluşturabilsek.tatlandırıcı; Belki Türkiyede de yasaklanır.pancar üretiminin önü açılır.kotalar kalkar.çiftçi mutlu olur.varolan tarlalardaki pancar ekim oranı artınca diğer ürünlerde aşırı ekilmemiş olur ve para eder.Ama boşverin bunlar boş konular.TRAKTÖR ÇEKİŞMELERİNE DEVAM.

TT 55 link=topic=38744.msg333226#msg333226 date=1296457505' Alıntı:
bu konu pek ilgi görmedi.ARTIK kilitlenebilir.halbuki mısır şurubuna karşı gerekli kamuoyunu oluşturabilsek.tatlandırıcı; Belki Türkiyede de yasaklanır.pancar üretiminin önü açılır.kotalar kalkar.çiftçi mutlu olur.varolan tarlalardaki pancar ekim oranı artınca diğer ürünlerde aşırı ekilmemiş olur ve para eder.Ama boşverin bunlar boş konular.TRAKTÖR ÇEKİŞMELERİNE DEVAM.

Bugun haberturk kanalinda konuyla ilgili bir program yayinlanacak..
Merakla bekliyorum..

akşam habertürk kanalında haberlerde seyrettim bir gıda mühendisi ile röportaj yapıldı.
gıda mühendisi tatmin edici birşeyler söyleyemedi. mısır şurubunun girmediği alan kalmadı.
Bizim halkımızın buna dikkat edeceğini zannetmiyorum.
Öyle bir milletiz ki 'atın ölümü arpadan olsun' mantığıyla gidiyoruz. bugün marketlerde gördüğümüz bisküvi, reçel, bal, aklınıza gelebilecek talı içeren bütün gıda maddelerinde
bu mısır şurubu kullanılıyor. Bugün tatlı imalatı yapan her sektör baklavacı, pastacı, sütlü tatlı imalatçıları mısır şerbeti kullanıyor.

evet bu konu pek ılgı gormuyor ama cok onemlı ...ben gecen yıl bır kıtap okudum ŞEKER SAVAŞI(yazarları zafer güler ,,tamer güler) herkezın okumasını tavsıye ederım..bu NBŞ lerın avantajı sadece fıyatı ...zararı ıse sayılamayacak kadar cok.

çiftçi neden para kazanamaz.çünkü sattığı para etmez.sattığı neden para etmez.üretim piyasaya fazla gelir.neden fazla gelir.

eskiden bir çiftçi arazisinin 3 te birine pancar ekerdi.pancar çeşitli nedenlerden ekilmeyince.çiftçi yerine buğday,patates,soğan,haşaş gibi şeylere yöneldi.bu da patates üretenini soğan üretenin de geliri düştü.çünkü üretimi çoğalmış oldu.tabiki pancar üretenin de geliri düşüyor.
zamanla devlet politika olarak türkiyenin şeker ihtiyacının bir kısmını tatlandırıcıdan karşılama kararı aldılar.bu kaçak yollarla kat kat arttı. tatlandırıcı sağlığa zararlı birşey.doyma hissi vermiyor.zamanla obez oluyorsun.bilhassa çocuklar.kara ciğer yağlanması,şeker sorunları oluyor.bunu 135 kilo olan birisi olarak söylüyorum.