Traktöre LPG'li Murat 124 motoru takınca maliyet üçte bire düştü

lpg.jpg

Bahçe traktörüne (Başak 17) Murat 124 motoru monte eden mucit çiftçi, LPG'li sistem sayesinde de üçte bire varan yakıt tasarrufu sağladı.

Türkiye Elektrik Kurumu'ndan (TEK) emekli olduktan sonra çiftçilik yapmaya başlayan Mustafa Atılgan (55) 'Hacı Murat' motorlu traktörüyle ilaç atıyor, çapa yapıyor, hatta çift sürüyor. Yaptığı yenilikle 17 beygir gücündeki eski traktörünü 65 beygir gücüne çıkarmayı başaran Atılgan, bununla da yetinmemiş. Hacı Murat motorlu traktörüne bu sefer de LPG'li sistem takan girişimci çiftçi, hem daha güçlü hem de daha az masraflı bir traktöre sahip olmuş. 10 dönüm çekirdeksiz sultaniye üzüm bağına sahip olan ilkokul mezunu Atılgan, iki aydır kullandığı LPG'li traktöründen çok memnun. Başak 17 bahçe traktörünün devamlı silindir kırmasından ve blok çatlatmasından bıkan Atılgan, oğlu Mehmet Atılgan ile üç günlük çalışmanın sonucunda yeni motorunu oluşturmuş.

Sivaslı Mehmet Toker'in, arka koltuğuna yerleştirdiği Ferhat isimli danasını veterinere götürürken fotoğraflandıktan sonra ünü dünyaya yayılan Murat 124'ler, şu günlerde 20 yaşını doldurduğu için Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) kapsamında sıfır otomobillere karşı hurda muamelesi görüyor. Sıfır otomobil alamayan Murat 124 sahipleri ise otomobillerini kilosu 100 bin liradan hurda niyetine satıyorlar. Bu otomobillerden birini alan Manisalı çiftçi Mustafa Atılgan ise otomobili bambaşka bir amaç için kullandı.

TEK'ten emekli olduktan sonra Manisa'nın Alaşehir ilçesine bağlı Kemaliye kasabasında çiftçilik yapmaya başlayan Mustafa Atılgan, eski traktörünün özellikle işlerin yoğun olduğu yaz aylarında sık sık arıza yapması üzerine yeni arayışlara girmiş. Bir ara yeni bir traktör almak isteyen Atılgan bunu başaramayınca hurda fiyatına 200 milyon liraya satın aldığı Murat 124'ün motorunu Başak 17 tipli bahçe motoruna monte etmiş. Atılgan, Hacı Murat'ın işe yarar bazı parçalarını aldıktan sonra arta kalan parçaları da 50 milyon liraya hurdacıya satmış. Atılgan, Hacı Murat motorunun şanzımanını traktöre monte etmekte zorlansa da buna da çözüm bulmuş. Murat 124 motorlu bahçe traktörünü LPG sistemiyle çalışır duruma getiren Atılgan, şu günlerde ise traktörün kuyruk miliyle çalışan bir ot biçme makinesi üzerinde çalışıyor.

Hacı Murat motorlu bir traktörü yapmanın maliyetinin 4 milyarı bulacağını söyleyen Mustafa Atılgan, Başak 17 bahçe motoru olanların bu sistemi uygulayabileceğini söylüyor. Benzine oranla LPG'li traktörün daha ekonomik olduğunu belirten Atılgan, 'Başak 17 ile bir ayda 50 milyon liralık mazot alıyordum. LPG'ye geçince bu rakam aylık 15 milyona düştü. LPG gazını da mutfak tüpüyle gideriyorum ki maliyeti daha da düşürmüş oldum.' diyor. Daha önce tam otomatik çapa makinesi de yaptığını hatırlatan Atılgan, radar sinyalizasyon sistemiyle çalışan yeni bir çapa makinesi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Ynt: Traktöre LPG'li Murat 124 motoru takınca maliyet üçte bire düştü

qarizmatiqa link=topic=38848.msg334476#msg334476 date=1296664059' Alıntı:
[LPG gazını da mutfak tüpüyle gideriyorum ki maliyeti daha da düşürmüş oldum.' diyor. Daha önce tam otomatik çapa makinesi de yaptığını hatırlatan Atılgan, radar sinyalizasyon sistemiyle çalışan yeni bir çapa makinesi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor
zuha-*-s zuha-*-s

BASAYEV link=topic=38848.msg334593#msg334593 date=1296672073' Alıntı:
bizde bi tene magrus motoru var deutz bizim sameye atsak köpek gibi çeker ha bende bunu yapıyım belki tarihe geçeriz :D ;D
hurda bi traktör alıp deneyelim benim ilgim var böyle işlere böyarız filan cıncık gibi olur.

anayurtlu link=topic=38848.msg334603#msg334603 date=1296672554' Alıntı:
bizim sulamada kullandığımız ford 1210 motoru var onu mu denesek napsak :D 6 silindircik ;D
Forum da paylaşılmıştı Cargo kamyon motorlu bir traktör.. Xweion un atası gibi bişeydi, heralde 80 km/hızı geçiyomuş..