Otomotivde yerli marka olup sesini duyuramayan kim?

Başbakan Erdoğan TÜSİAD toplantısında konuşma yaparken salondaki otomobil üreticilerine dönüp, ' İşte babalar burada. Yerli otomobil üretin ' diyerek teşvikte bulunmuştu. O günden beridir ki iş dünyasında en çok tartışılan konuların başında yerli otomobil üretmenin mümkün olup olmayacağı, olursa şayet nasıl olması gerektiği gibi konular ilk sırayı aldı. Bu konuşmalar yapılırken, baktım otomotivin bir yerli üreticisi hafiften sitem ediyor. Öyle ya, Türkiye ' de 7 yıldır yerli üretilen bir marka var. Erkunt Traktör ' ü şehirli okur pek bilmese de çiftçiler ve köylüler çok yakından tanıyor. Ankara ' da yerli traktör üreten kişi, sanayici bir ailenin ikinci kuşağı Zeynep Erkunt Armağan. '

Gerekirse motor da üretiriz! '
Az bir başarı değil aslında. 7 yılda, pazarda üçüncülüğe yerleşmiş Erkunt. Yılda 14 bin traktör üretme kapasitesi var. 2010 ' da 3 bin 300 adet üretim yapmışlar, bu yıl ise yüzde 80 oranında büyümeyi, 6 bin traktör üretmeyi hedeflemişler. Traktörler sadece Türkiye ' deki tarım sektörü tarafından kullanılmıyor, dünyanın 23 ülkesine de ihraç ediliyor.
Erkunt ' la sohbetten öğreniyorum ki, bir Çin, Hindistan, Polonya ya da İran traktörü gibi ucuz da değil sözünü ettiğim bu traktörler. En az yüzde 25 daha pahalı. Buna rağmen pazarın en güçlü isimlerinden biri olmayı başarmışlar. Çünkü her ne kadar fiyata hassasiyet gösteren bir grup olsa da çiftçiler, bir sorun çıktığında yedek parçaya hızla ulaşmak gibi imkânları önemsemişler. Erkunt Traktör de katlanarak büyümeye başlamış.
İşte belki de bu yüzden Zeynep Erkunt Armağan, Başbakan Erdoğan ' ın otomotivde yerli marka isteğini dile getirirken, Türk markası Erkunt ' u dikkate almasını istiyor.
Yerli traktörün yüzde kaçının gerçek anlamda yerli olduğunu merak ediyorum tabii ve motoru hariç yüzde 80 ' inin yerli olduğunu öğreniyorum.
Peki Türkiye ' de motor üretilemez mi? Erkunt ' a göre bu da mümkün. TÜBİTAK her türlü desteği veriyor. Zeynep Erkunt Armağan, Türkiye ' de motor üretecek bilginin de mevcut olduğuna inanıyor. Bakalım
Başbakan Erdoğan, 58 yıldır otomotiv sektörüne döküm parçaları üreten ve son 7 yıldır da traktör üretimine soyunan Erkunt Traktör ' ü duyacak mı?