Sizlerden yardım rica ediyorum.

Arkadaşlar, size öncelikle durumu özetleyeyim.Aslen Maraşlıyım. Ama en son 6 yaşında gitmiştim Maraş a. Dedemi 2 ay önce kaybettim ve abimle bana toplam 400 dönümlük tarla bıraktı. Ayrıca bir new holland traktör ve ne olduğunu anlayamadığım tarım aletlerinide bize bıraktı. Eğitimimi yurt dışında tamamladım. İstanbul da yaşıyor ve çalışıyorum.
Abim America da yaşadığı için bu tarlalarla benim ilgilenmem gerekiyor ama çiftçilik hakkında hiçbir fikrim yok. Bana anlatılan yılda 2 ürün ekildiği ve tarların sulak olduğu. Maraş a gittiğimde, bir sürü insan beni buldu ve ortaklık gibi tekliflerle geldi ama hiçbirine güvenemiyorum. Çiftçilikle ilgili öğrenmek istediğim;
- 400 dönüm tarla, çiftçilik yapılırsa ne kadar para kazandırır?
- Tarlalar kiralanabiliyormuş, Bu konuyla ilgili yayınlanan yasal prosedür var mı?
- Bizim bölgede tarlaların dönümü 4000 - 6000 TL arasında satıldığı söyleniyor ama kesin bilgiye nasıl ulaşabilirim?

İlginize şimdiden teşekkürler.

Ynt: Sizlerden yardım rica ediyorum.

tarlalarin fiyatina bakildiginda dedigin gibi verimli araziler.tarlalarin islemesine geldigimizde istanbul dan
marasa gidip gelme ile o tarlalarin islenmesi olanaksiz olur,sadece ciftcilik yapmaniz gerekir.
1 donum= 1000 metre kare uzerinden hesaplar isek.
-400 donum arazinin getirisi ekilen urune gore degisir ama taklasik 60 000 civari 40 000 de 2. urunden olabilir.
bunun icinde agabinize vereceginiz hiccar parasi yok.
-kiralama oluyor 100 donumun uzeri oldugu icin mecbur noter hicar sozlesmesi yapilmasi gerek, birde tarlalarin
dedenizin uzerinden varislerine intikal islemlerini yapmaniz gerekli.hiccar bedelide 1 donum 100 tl civari gibi.
-yillik 70.000 tl civari kazanciniz var ise hic rahatinizi bozmayin derim.

Ynt: Sizlerden yardım rica ediyorum.

dönümü 4 ila 6 binden satılıyorsa büyük olasılıkla arazi verimlidir.sen kendin anlamadan bu işe girişirsen zarar edersin.en iyisi birtane işçi tut tabi bu işlerden anlaması gerekiyor.onunla beraber iki yılda işi çözersin.tarlalarda verimli ise kazancın fena olmaz.