!!!arkadaslar yeni doğan simental dana yardımcı olabilecekler baksın!!!!

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

selamlar dün aksam dogan simental erkek danamın fotolarını cektim yanlız bi sorun var arkadaslar dana çok sükür saglam bişeyi yok ama inek dün aksamdan beridir dışarı atamadı postu. bi önerisi olan varmı veya ay nı durum yasaya -n ????

Ynt: !!!arkadaslar yeni doğan simental dana yardımcı olabilecekler baksın!!!!

yekta post demekle eşinimi düşürmedi eğer eş ise olabilir veteriner çağır iğne yaptır zamanla çüyürek gelir veteriner yokmu pertekte emimim vardır ?

zaten veterner cagırdım vala iğne yaptı evet şimdi eşini düşürmedi diyecektim sonra düşündüm anlamıyan arkadaslar olabilir diye öle söledim

2-3 GÜN İÇİNDEDE DÜŞMEZ İSE İSTER VETERİNER ÇAĞIR İSTER TEREMİSİN VU ŞİMDİDE VETEMİSİN VUR. ZATEN VETERİNER ÇAĞIRSAN HEMEN ALMAZ DAHA RAHİM AÇIK OLDUĞUNDAN 2-3 GÜN SONRA ALMASI LAZIM BABAM 83 DEN BERİ BEN 13 YAŞINDAN BERİ İÇİNDEYİM

Ayni sey bizimde basimiza geldi. Inegi dagda buzalattim, aksam geldi coban esini atmadi dedi. 3 gün bekledik yine düsmedi. Vet geldi igne yapti falan, esini eliylede aldi. Dogum agustosda oldu ve hala inek döl tutmadi. Umarim seninkinde aynisi olmaz...

Çok güzel danan var Allah hayılı büyütmeni nasip etsin. sana başımıza gelen olayları anlatayım. eğer eş düşmezse inek katiyen verimden sütten düşer. hatta döl tutumunu bile geciktirir.hayvan doğum yapar yapmaz sıcak şekilde adam akıllı şerbet içir. lerbetin şekeri iyi olsun vede leğende felan içirisin. bir nevi loğusa şerbşti zaten. hayvan güç bulur. biz hep doğum yapınca şerbet içiriyoruz hemende düşüyor... tavsiye ederim...

öncelikle cok sagol kardes vala bende dogduktan hemen sonra içiriyom zaten serbet her zaman rahat düşürüyordu nedense bu sefer düşürmedi

Maşallah buzagı güzel gözüküyor,eşini atmazsa içinde kokar bunun için 24 saatten sonra veterinere bildirilmeli.Daha doğum kanalı kapanmadığı için veteriner müdahale edip çıkartabiliyor.Ancak 72 saati geçerse doğum kanalı kapanır,ancak antibiyotik tedavisi mümkündür.Antibiyotik sayesinde içerdeki mikroorganizmalar parçalar ve problem kalmaz.

MAŞALLAH bereketli olsun buzağı güzelmiş normalde eş düşmediği zaman 3 güne kadar alınmaya bilir ama bazı durumlarda hemen alınması gerekir ilk 24 saatten sonra bazı hayvanlar idrarını yapamaz eş düşmediği zaman hayvanlarda ağır metritis vakaları görülebilir bazen fazla zaman geçtiği için eş erir ve veteriner müdehale etsebile içerde parça kalır dolayısıyla yankılı rahim iltihabı -metritis gerçekleşir en iyisi ilk 24 saatten sonra düşmesse zaten büyük ihtimal düşmez ozaman mutlaka bir veteriner hekime müdehale ettirin.

ykt123 link=topic=39127.msg338226#msg338226 date=1297282994' Alıntı:
vala hemen hemen 24 saat olacak daha yeni gitim baktım halaen düşürmemiş yarın veterner getirecem ilginiz için çok sagolun
önemli bir problem çıkmaz zaten olağan bir durum kolayca çözülür önemli olan vaktini geçirmemek

yukarda poyraz arkadaş şerbetten bahsetmiş sağlıklı doğum yaptırmak istiyorsanız kuru dönemde hayvanların bakımı dengeli olsun doğuma 8-3 gün aralığında gebe hayvanlara d3 vitamini vurun tek doz 10-15 ml şişelerde olur d3 gebe hayvanların süt humması (hipoklasemi) geçirmesini engeller doğumdan sonrada kalsiyum vurursanız eğer sağlıklı hayvana 50 gr civarı aynı sıkıntıyı hipokalsemiyi engellersiniz şerbet işine gelince şerbet şeker yani genelde doğumdan sonra bazı hayvanlar kan şekerinin düşmesi ve başka nedenlerlede alakalı ketozis olurlar şerbet verilmesi onu engeller