ŞEKER PANCAR KOTASI

Ynt: ŞEKER PANCAR KOTASI

akp den oncekı anasol m hukumetı pancar kanunu dolayısı ıle kotayı koydugu zaman turkıyedee uretılen sekerın sadece/10 KISMINI tatlandırıcılardan uretılecek dıger kısmı pancardan oalacak bu bakanlar kurul jararıyla /50 artabılır ınebılır dıye madde koydular
akp nın ılk yaptıgı okadar iş varken /50 ARTTIRIM YAPTI nedenı busc denen puştun karacabeyde kurmus oldugu glıkoz fabrıkası ee hammadelazım onada kılıfı unakıtanın sıpalarına fırmakurdurdular senede 2mılyon ton mısır getırıyor glıkoz oluyor yurdum ınsanına kakalanıyor dıger taraftan glıkozu bol tuketen ulker gıbı cola fabrıkaları gıbı yerler kendı bunyelerınde glıkoz uretmeye basladılar bu yukseltılen /50 nın dısında yanıkacak senın benım kotamdan calınan gdo lu mısırlardan uretılen glıkoz ulkere bu konuda 380 mılyar ceza kesıldı ama tahsıl edılemedı edılemezde yaşil sermayeye adam hala devam edıyor
ha benım ulker veya yeşil sermaye dusmanlıgım yok ama durumda bu balkupu fabrıkasının bugun 1 mılyon kotası var galıba bu kota seker kanunnundan sonra cıktı kotayı ala bılmek ıcın kıme ne verıldı bılen yazsın yanı bu hukumetle bır bok olmazzzz mınareyı calan kılıfı hazırlıyor zaten

Bu Oyunu kim bozacak hemşerim tabiki halk bnozacak biz bozzacagız 6 milyon pancar üreticidi bozak bu ülkenin büyük kısmı cifçi ben anlaya bilirim üretilen şeker çöpe gidiyosa amenna ama gitmiyo torbası 35 tl den güya ihracat yaptıgını söyleyen malum şirketlere veriyolar bu kotadan çifçi hariç herkes kar elde ediyo Şeker pancarından elde edilen pancar çok pahalıymı falan diyolar ama ihracat için kılnı kıpırdatmıyo devlet heleki nbş yasaklan avrupada büyük bir pazae açıldı bunları görmemek için kör olmak lazım

türkiyede uretılen şekerın ton malıyetı 1000 dolar ustunde oldugu soylenıyor
ıthal sekerın gelısı 600 dolar ton hukumet gırdıyı hesaplamadan dısarıya goz dıkerse boyle olur tabıkı neden 600 dolar varken yurdum ınsanı pahalı seker yesın ama aması var işte nerdeyse 3.5 gelen mazotu 900 lıraya gelen ureden kımse bahsetmez wverdıklerı uc kurus destekden bahsederler

1 ton şekerde ortalama polar hesabı aslında degilmi yanılıyo olabilirim 150 ila 200 kilo arası şeker elde ediliyo bence ortalama 1 ton pancar 150 tl 150 kilo şeker 300 tl masraflar b c kotasından rahat cıkıyodur bence maliyette çok yüksek degildir

Arkadaşlar bu tartışma bitmez.
Atila Bey o sözleşmeyi kimse okumuyor.. Okusa zaten bu tartışmalar olmaz.2002 yılıydı yanılmıyorsam yine kimse okumadı.Aklı evvelin biri şeker oranını sözleşmeden kaldırmış o sene şeker oranından para alamadık. O kadar çiftçi var bir o kadarda kooperatif yöneticisi biriniz okuyun ya bir kişi okumaz mı? Mahkemeye verdiler pancar parası dağıldıktan sonra ama hikaye

ARKADAŞLAR ATTIĞINIZ İMZANIN ÜSTÜNDE YAZANLARI İYİ OKUYUN LÜTFEN
Kimse kimseye durduk yer 10-15 imza attırmaz devlet işini sağlam yapar

BEN Bİ DUYUM ALDIM KİMSENİN GÜNAHINIDA ALMAK İSTEMİYOM ASLINDA BİR DEVLET BÜYÜGÜMÜZ KIRŞEHİR ŞEKERE AİTT BOŞTA 60 BİN TON KOTAYI ÜSTÜNE GEÇİRMİŞ VE ARACI KULLANARAK BÖLGEDE SATMIŞ AKSARAY BÖLGESİ COGUNLUK ALAN SATAN DUYAN VARMI ACABA İSİMLERİ BİLİYORUM ARAŞTIRDIM AMA BU DURUMUN FARKINDA OLAN VARMI BAŞKA