+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/4 1234 SonuncuSonuncu
67 sonuçtan 1 ile 20 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  21 Mayıs 2008
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  32
  Mesajlar
  676
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  ERKUNT Kullanıcıları için birkaç İPUCU  Dün, yeni erkunt almış bir arkadaştan gelen sorular için aşağıdaki cevabı yazmıştım, sizlerle de paylaşmak isterim, Erkunt kullanıcıları için faydalı olur inşallah.

  Öncelikle traktörünüz hayırlı olsun, allah kazasız belasız, hayırlısıyla kullanmayı, ödemeyi nasip etsin.

  Bildiğiniz gibi Erkunt, yakın zamanda model sayısını arttırdı, baştan beri tanıdığınız Bereket 60, Nimet 70T ve Servet 80T modellerine ek olarak ekonomik seri olarak adlandırılan Kısmet 55, Bereket 60e, Nimet 70e ve Servet 80e modellerini ürün yelpazesine kattı. E serisinin normal seriden farkı, şanzımanının 12+12 vitesli italyan carraro marka oluşudur. Bazı arkadaşlarda carraronun newholland TD serisi ile aynı şanzıman olduğu yönünde fikirler oluşmuş, carraro ile td şanzımanı birbirinden farklıdır, tek ortak noktaları vites sayılarının aynı oluşu. Ekonomik ve kullanışlı bir şanzıman olduğu için Carraro marka şanzımanı kullanan birçok traktör üreticisi var; bunlardan bazıları massey ferguson (3600 serisi), Carraro(bütün serileri ) , John Deere, Claas, Landini, Farmtrac, ve Tümosan.

  16+8 vitesli ZF şanzıman ise Alman tasarımı bir şanzıman olup hidrolik kaldırıcısı da dahil olmak üzere üretimi tamamen Erkunt tarafından Türkiyede yapılmaktadır. E serisi Nimet ve serveti, etiketi dışında ZF serisinden ayrımanın en kolay yolu, ZF serisinde kaportanın ön alt kısmındaki siyah etek, e serilerinde yoktur, e serilerinin önü ZF serilerine göre daha alçaktır.

  Gelelim her 2 şanzıman için de tarlada dikkat etmeniz gereken noktalara:

  1- Traktörü kullanırken özellikle pulluk ile sürümde 1400-1500 devir aralığında çalışmanız hem çekiş, hem de yakıt açısından faydalı olacaktır. Fazla gaz vermek, gereksiz mazot yakmaktan başka bir işe yaramaz. Bir de hidrolik hassasiyetini iyi yapmak önemli, pullukla sürüm esnasında hidrolik kollarından sarı kolu en aşağı indirdikten sonra kırmızı kolu hafif hafif yukarı kaldırmaya başlayın, traktörün zorlanmadan çekebildiği seviyeye geldiğinde bırakın, sonrasında ayar yapmanıza gerek yok, sıra başında da oks ile kaldır-indir yaparsınız. Belki hidrolik hassasiyet ayarını ilk başlarda yapmakta zorlanabilirsiniz, ama zamanla alışırsınız. Aslında diğer markalarda tarla sürümünde hassasiyet (yani çeki kontrolü) ayarı ile sürüm yapıyorsanız zaten erkuntta da zorlanmazsınız. Bunları niye anlatıyorum; maalesef çoğu çiftçimiz sürüm esnasında hassasiyet ayarı yapmayı bilmeden sürekli olarak hidrolik kollarını kaldırıp indirerek sürüm yapıyor, bu da yakıtta ciddi artışlara neden oluyor.

  2- İkinci önerim, traktörünüze uygun ekipman kullanın. Başkaları tarafından Erkunt maalesef kendinden güç olarak üstün olan traktörlerle kıyaslanmakta, bu da kullanıcılarını yanlış yönlendirmekte. 10-15 beygir fazla güce sahip traktörlerde kullanılacak ekipmanları erkuntlarda kullanmaktalar. Bu da hem traktörün performansında kayba, yakıtında ve arıza verme olasılığında artışa neden olmaktadır. Bu nedenler yörenizde erkuntunuzla aynı beygir civarındaki traktörler ne ekipman kullanıyorsa siz de onu kullanın, bayinin, komşunun gazıyla, sözüyle traktörünüzü ve cebinizi yıpratmayın.

  3-Bakımlarını düzenli olarak ve serviste yaptırın ki 2 yıl boyunca (yeni modellerde 3 yıl) garantisi devam etsin.

  4-Motoru turbolu olan Nimet ve servetlerde dikkat etmeniz gereken bazı konular var, traktörü ilk çalıştırdığınızda 1-2 dakika boyunca yüksek devirlere çıkmayın, mümkünse motor rölantide çalışın ki turbo bu esnada kendisini yağlayabilsin. Uzun süre çalıştıktan sonra da hemen stop etmeyin, yine 1-2 dakika rölantide bekleyin. Böylece motorunuzun ömrünü uzatmış olursunuz. Bu Erkunt'a özgü bir durum değil, turbolu olan bütün traktörlerde dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çünkü turbo, motorun en hassas ve pahalı parçalarından biridir. Herhangi bir şekilde yağlama sisteminde oluşacak bir arıza, turbonun kısa zamanda ciddi hasarlar görmesine sebep olacaktır. Motorun ilk harekete geçirilmesi sırasında yağ pompasından basılan yağın, turbo kompresör mil ve yataklarına varması hayli zaman alacağı için, ani gaz vermekten kaçınılmalıdır. Diğer bir durum ise, motorun durdurulması sırasında turbo kompresör milinin ataletinden dolayı, bir süre daha dönmeye devam edeceğinin unutulmaması gereğidir. Bu sırada yağ pompası çalışmadığı için, ünite yağlanamamaktadır. Bu yüzden motor, önce relanti devrine düşürülmeli, sonra durdurulmalıdır. Yanlış bir inanışı ortadan kaldırmak için de ufak bir açıklamada bulunayım, eğer bir motor 75 beygir güce sahip ise turbolu olduğu için gücü 85-90 beygire çıkmaz, üzerindeki turbo sayesinde sahip olduğu güç 75 beygirdir. Eğer ki turbosunu sökerseniz gücü düşer.

  5-Traktörünüzde Eurodizel kullanın.

  6- Bu maddeyi sadece ZF kullanıcıları için yazıyorum; yolda giderken genellikle son viteste yani H4' te iken motorun baygın kaldığını düşünebilir, yokuşta vites düşmek zorunda kaldığınız için şikayet edebilirsiniz. Bunun nedeni, traktörün son hızının yüksek oluşu (40km/sa) ve ağırlığının gücüne göre yüksek oluşudur. Eğer düz yolda kullanım oranınız fazla ise, genellikle taşımacılık yapacak iseniz ağırlık azaltmak iyi bir yöntem olacaktır, ön ağırlıkları sökebilirsiniz, mümkünse arka ağırlıklardan da azaltma yapabilirsiniz. Şimdi bazı arkadaşlar, böyle külfetli bir iş önerdiğim için bana kızabilir fakat ön ve arka ağırlıkların yapılış amacı zaten budur, aksi bir durum olsa ağırlıkların sökülür-takılır yapılmasına gerek kalmazdı değil mi. Kaldı ki Erkunt, her modeli için aynı güçteki diğer markalardan fazla sayıda ağırlık ile traktörlerini donatmaktadır. Tabi ağırlık azaltması durumunda tarla uygulamalarında patinaj artacaktır. Fakat sadece taşımacılık yapılan durumlarda da 600kg ek ağırlığı traktöre taşıtmak hammallıktır, yakıtı da olumsuz etkiler.

  7- Yine ZF serisi için yazıyorum: Yolda giderken (yülkü iken L1) L2, L3, L4 ,H4 vites sırası ile hızlanırsanız traktörün ivmelenmesi iyi olacaktır. Aslında ideal vites değişimi; (yülkü iken L1) L2, L3, H3, L4, H4 şeklinde olmalı, fakat H3ten L4e geçerken aynı anda 2 vites kolunu değiştirmek gerektiği için biraz zahmetli olmakta. ZF şanzıman, buçuklu vitese sahip olduğu için 2-3-4 viteslerinin arası biraz açık tutulmuş, bu ara da buçuk vitesle kapatılmaya çalışılmış, eğer düz yolda buçuk vitesi kullanmazsanız yokuşta motor çekişten düşecektir. Yokuş çıkarken eğer 4H ile gidiyorsanız ve bayılmaya başladıysa H3 yerine L4e takmanız daha doğru olacaktır, zaten H3e takmanız durumunda motor yığılma yapacaktır, bu da senkromeçlerinizi aşırı zorlanması anlamına gelir.

  8- Son olarak, gereksiz ve anlamsız bir kıyaslama şekli olduğunu hatırlatmakla birlikte, olur da köyde sizinle traktör çekiştirmek isteyenler olursa, ZF için en ideal çekişme vitesleri tarla konumunda L2,H2,L3 ve H3 tür, yol viteslerini kullanmayın. Carraro için de B1,B2,B3 ve B4'tür. Motora da fazla gaz vermeyin, 1400 deviri geçmesin. Ve mümkünse debriyajdan ilk ayağını çeken siz olun

  ZF şanzımanın 18.4/30 arka lastiğe göre hız tablosunu aşağıdaki adreste bulabilirsiniz, zaten traktörünüzün üzerinde de buna benzer bir grafik tablosu var:  Kısmet ve bereket 60e'lerdeki Carraro şanzımanın 14.9/30 lastiğe göre hız tablosunu da aşağıdaki adresten inceleyebilirsiniz. Bu modellerde 1400 motor devrinde saatte 310 metre ilerleme hızına sahip sürüngen vites bulunmaktadır. Sarı renkliler geri vites hızlarını göstermekte:
  Nimet e ve servet e' lerde kullanılan carraro şanzımanın (kısmet ve bereket 60e deki şanzımanın üst versiyonu) 18.4/30 arka lastiğe göre hız tablosu da aşağıdaki adrestedir. Sarı renkliler geri vites hızlarını göstermekte:
  Umarım az da olsa size bişey katabilmişimdir.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  22 Nisan 2010
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  23
  Mesajlar
  3,587
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ERKUNT Kullanıcıları için birkaç İPUCU  tşkler bilgiler için ersan abi l ile kullanıyodum zaten l4 ten h4 e atıyodum ama ilk çalıştıgında gazı veriyodum bu durumada dikkat ederim bundan sonra

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  01 Ocak 2010
  Mesajlar
  1,182
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ERKUNT Kullanıcıları için birkaç İPUCU  arkadsaşlar erkunt srvet 80 ende masseyın hangi serisnin motru var ..?

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  21 Mayıs 2008
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  32
  Mesajlar
  676
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ERKUNT Kullanıcıları için birkaç İPUCU  Erkunt Servette, perkinsin 75 beygir gücünde 291 Nm torka sahip Uzel 277 gold ile aynı motor kullanılmakta.

  Alıntı JOSEPH link=topic=39228.msg339451#msg339451 date=1297499844 Nickli Üyeden Alıntı
  arkadsaşlar erkunt srvet 80 ende masseyın hangi serisnin motru var ..?

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  06 Aralık 2008
  Şehir
  Edirne
  Yaş
  22
  Mesajlar
  3,221
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ERKUNT Kullanıcıları için birkaç İPUCU  yazın için teşekkürler abi kullanıcılara lazım olacak önemli bilgiler içeriyo
  abi birde şunu soracaktım ben erkunttun yeni modellerdeki zf şanzımanında levye var diye biliyordum ama sitedeki bazı yorumlar kafamı karıştırdı yani şimdi 2011 model zf şanzımanlı bir enkunt ta ileri giderken geri alabiliyozmu ?

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  21 Mayıs 2008
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  32
  Mesajlar
  676
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ERKUNT Kullanıcıları için birkaç İPUCU  Sadece Carraro şanzımanlı modellerde senkromeçli ileri-geri vites var, ZF şanzımanlılarda yok.

  Alıntı enter link=topic=39228.msg339459#msg339459 date=1297501594 Nickli Üyeden Alıntı
  yazın için teşekkürler abi kullanıcılara lazım olacak önemli bilgiler içeriyo
  abi birde şunu soracaktım ben erkunttun yeni modellerdeki zf şanzımanında levye var diye biliyordum ama sitedeki bazı yorumlar kafamı karıştırdı yani şimdi 2011 model zf şanzımanlı bir enkunt ta ileri giderken geri alabiliyozmu ?

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  22 Nisan 2010
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  23
  Mesajlar
  3,587
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ERKUNT Kullanıcıları için birkaç İPUCU  ersan abi birde demişsinya 75 hp servet turbo var die 85 90 hp ye çıkmaz turbolu 75 hp yani benim nimet 68 hp turbo dahil 68 yani uzerinde bunların 8 bg turbo verse 60 bg lik 3 silindir motormu var bunlarlamı yapıyo bu makina bu işleri eger oyleyse valla tbr etmeli süper??

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  04 Ekim 2008
  Yaş
  32
  Mesajlar
  3,968
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ERKUNT Kullanıcıları için birkaç İPUCU  bu bilgilerin hepsini dezenli ve birada topladıgınız için tesekkurler.. parca parca her konuda anlatılmıştı ama böle cok iyi olmuş..

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2009
  Şehir
  Kütahya-Simav-
  Yaş
  28
  Mesajlar
  3,005
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ERKUNT Kullanıcıları için birkaç İPUCU  bilgilendirdiğin için teşekkürler ersan abi...

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  06 Temmuz 2008
  Şehir
  Çanakkale
  Yaş
  26
  Mesajlar
  9,045
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ERKUNT Kullanıcıları için birkaç İPUCU  bende yeni aldım daha gelmedi motor zf olanından bu bilgiler işimize yarar ve bazı özelliklere uyum saglasakta vites bilgileri ve Teknik olarak bilgilerinize teşekkür ederim..

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  15 Ocak 2010
  Mesajlar
  17
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ERKUNT Kullanıcıları için birkaç İPUCU  yeni 70 t 4x4 lüks erkunt kullanıcısı olarak verdiginiz bilgiler için çok teşekür ederim

 12. #12
  alipasalierkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  22 Temmuz 2007
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  28
  Mesajlar
  14,034
  Adı geçen
  29 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ERKUNT Kullanıcıları için birkaç İPUCU  Güzel bir paylaşım olmuş Ersan abi. Erkunt kullanıcılarına faydalı olacaktır...

 13. #13
  doganbey1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2008
  Şehir
  Edirne
  Yaş
  26
  Mesajlar
  11,571
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ERKUNT Kullanıcıları için birkaç İPUCU  Ersan abi eline sağlık. Bu bilgilendirme çok iyi oldu.

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  15 Mayıs 2009
  Şehir
  Kütahya-UŞAk
  Yaş
  26
  Mesajlar
  1,836
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ERKUNT Kullanıcıları için birkaç İPUCU  Alıntı SmhGwz link=topic=39228.msg339538#msg339538 date=1297514206 Nickli Üyeden Alıntı
  bende yeni aldım daha gelmedi motor zf olanından bu bilgiler işimize yarar ve bazı özelliklere uyum saglasakta vites bilgileri ve Teknik olarak bilgilerinize teşekkür ederim..
  tşkler . . .

  semih hayırlı olsun ne aldınız acaba???

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  06 Temmuz 2008
  Şehir
  Çanakkale
  Yaş
  26
  Mesajlar
  9,045
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ERKUNT Kullanıcıları için birkaç İPUCU  Alıntı AKGÜN43 link=topic=39228.msg339632#msg339632 date=1297528267 Nickli Üyeden Alıntı
  tşkler . . .

  semih hayırlı olsun ne aldınız acaba???
  Saol halil 70t aldık kabklimalı..

 16. #16
  GENÇ EYMIRLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  13 Haziran 2010
  Şehir
  Çorum
  Yaş
  25
  Mesajlar
  4,663
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ERKUNT Kullanıcıları için birkaç İPUCU  Sağol asın ersan abi

 17. #17

  Üyelik Tarihi
  16 Mart 2009
  Mesajlar
  30
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ERKUNT Kullanıcıları için birkaç İPUCU  Teşekkürler Ersan bey önemli bilgiler,size bir sorum olacak nimet 70 tek çekerin 4 lü 10 numara pulluğu çektiği toprakta nimet 70 çift çeker 4 lü 12 numara pulluğu çekebilirmi.

 18. #18

  Üyelik Tarihi
  21 Mayıs 2008
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  32
  Mesajlar
  676
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ERKUNT Kullanıcıları için birkaç İPUCU  Dün cevap yazmıştım pulluk konusunda size görmediniz sanırım.

  Alıntı ZEKİ link=topic=39228.msg339680#msg339680 date=1297531280 Nickli Üyeden Alıntı
  Teşekkürler Ersan bey önemli bilgiler,size bir sorum olacak nimet 70 tek çekerin 4 lü 10 numara pulluğu çektiği toprakta nimet 70 çift çeker 4 lü 12 numara pulluğu çekebilirmi.

 19. #19

  Üyelik Tarihi
  11 Ağustos 2008
  Şehir
  kırklareli
  Mesajlar
  428
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ERKUNT Kullanıcıları için birkaç İPUCU  ersan bey 90lık 100 luk erkuntlar cıkacakmı bi söylenti oldu ama bi bilgi alamadık

 20. #20

  Üyelik Tarihi
  22 Temmuz 2009
  Şehir
  BURDUR - KARAMANLI
  Yaş
  35
  Mesajlar
  1,234
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ERKUNT Kullanıcıları için birkaç İPUCU  ERSAN BEY İYİ GÜNLER.

  NİMET 70 TEK ÇEKERİM VAR EKZOSDAN KURUM ATIYOR KESİLİR DEDİM DAHA KESİLMEDİ 30 SAATTE TURBODAN YAĞ FALAN KAÇIRMZA DİMİ

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/4 1234 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 1
  Son Mesaj : 21.Aralık.2015, 18:35
 2. Erkunt kudret 105E+ kullanıcıları şikayet, dilek, istek, teşekkür ne varsa
  Konu Sahibi Mehmet M. Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 07.Ocak.2015, 16:09
 3. deutz için birkaç ipucu
  Konu Sahibi cazgin0020 Forum Fotoğraflar (Çekimler)
  Cevap: 18
  Son Mesaj : 05.Eylül.2012, 21:46
 4. bugün ev için domates yeri hazırlama ve birkaç sondaj fotosu
  Konu Sahibi kobra47 Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 14
  Son Mesaj : 24.Mart.2012, 01:00
 5. erkunt u yıkadım birkaç ta resim aldım buyrun arkadaşlar
  Konu Sahibi cazgin0020 Forum Fotoğraflar (Çekimler)
  Cevap: 77
  Son Mesaj : 12.Kasım.2011, 23:48

Arama Motoru Etiketleri

Erkunt levye sorunlari

SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status