Açık Alan Besiciliği

Merhaba Arkadaşlar,
Fazla uzun tutmadan kısaca derdimi dile getirmeye çalışacağım, umarım burda bu konuda bana yardımcı olabilecek arkadaşlar vardır.
Ben özel bir banka ' nın genel müdürlüğünde çalışmaktayım ve ailem Ş.Urfa ' da hatır sayılır bir arazi üzerinde tarım ile uğraşmakta. Bu sene ilk defa
hayvancılık yapmak istiyoruz ancak ilk sene kendimize güven aşılamak adına yatırımdan ziyade bir deneme yapmak istiyoruz. Kısaca özetlemek gerekirse
Nisan ayında 10-15 adet dana alıp bunları tutacagımız bir çoban aracılığı ile etraftaki doğal meralar ve biçim aylaraı geleceğinden tarladaki sap ve kendi
samanımızla, yani pek yem masrafı yapmadan, besleyip ekim, kasım aylarında satmayı düşünüyoruz. Sizce anlattığım bu yol planı hayvancılık denemesine
başlayacak bizler için uygun bir adım mıdır? Bizim bulunduğumuz bölge için en ideal cins nedir ve bunu en uygun nerden temin edebilirim? Oralarda hayvan pazaları var ancak ben
farklı fikirleri değerşendirmek başka bölgelerdeki insanların fikrini almak için burda önerilerinizi dinlemek istiyorum. Birde merak etiğim bu hayvanlar kaç aylıkken veya kaç kilo iken almak daha avantajlıdırçç Yani 8 aylık bir hayvan alıp 5-6 sonra satmak mı mantıklıdır? Yoksa daha küçük mü almamız daha avantajlı olur bu kısa vadeli deneme için? Öncelikle bu konularda ben aydınlatqabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Ynt: Açık Alan Besiciliği

kardeş bence busenede bekle derımhayvan fiyatları anormal aldıgın mallardan hayal kırıklıgına ugraya bılırsın çünkü piyasalar oturmadı ne olacagı belirsiz sanki biranda düşecek . bu iş mala kendin bakmassan takıpcısı olmassan çobanla falan yurumez. ben senin yerinde olsam devletin verdigi hibılerden yararlanır kendime iyi bi ahır yaptırırım barınak ve besleme uygun olduktan sonra herturlu mala bakabilirsin ama sen hemen tana alayım 5 6 ay yaydıktan sonra satayım dersen para kazanırsın ama sadece çoban parasını. 5 6 aylık buzagılar bence kar için uygun. çunku hızlı gelişir.

sedaat_42@hotmail.com link=topic=39271.msg341683#msg341683 date=1297804111' Alıntı:
kardeş bence busenede bekle derımhayvan fiyatları anormal aldıgın mallardan hayal kırıklıgına ugraya bılırsın çünkü piyasalar oturmadı ne olacagı belirsiz sanki biranda düşecek . bu iş mala kendin bakmassan takıpcısı olmassan çobanla falan yurumez. ben senin yerinde olsam devletin verdigi hibılerden yararlanır kendime iyi bi ahır yaptırırım barınak ve besleme uygun olduktan sonra herturlu mala bakabilirsin ama sen hemen tana alayım 5 6 ay yaydıktan sonra satayım dersen para kazanırsın ama sadece çoban parasını. 5 6 aylık buzagılar bence kar için uygun. çunku hızlı gelişir.

Sedat Bey Merhaba,

10-15 adet 1 yaşında dana alıp bunlara 5-6 bakarak para kazanmaktan ziyade bu işin yapılabilirliğini görmek istiyorum. Sizce bu girdilerle ancak çoban maliyetini mi karşılayabilirim. Bizim orda yem maliyeti nerdeuse 0 TL olacak sebebi ise hem doğal mera alanının çok olması hemde ektiğim,iz buğday arpa ve mercimek tarlalarını bu iş için kullanabilecek olmamız. Benim tahminim Bir hayvanın 8 ayda 150 kilo civarında kilo alabilmesidir bu hesap yanlış mıdır?

bu günlerde herkez hayvancılığa yatırım yapıyor yada insanların kafasında bir hayvancılık yapma düşüncesi var bununda biz geçimini büyük bir payını hayvancılıktan kazanan üreticilere büyük zararı dokunuyor bence bulunduğumuz 2011 yılı hayvancılık yatırımı yapmak için çok riskli bir yıl

Şanlıurfa ' da 8 ay gibi bir süre çalışma fırsatım oldu..Farklı bir sektörde çalışmama rağmen, asıl işimiz hayvancılık olduğu için hep Urfa da bu işin nasıl yapılabileceği konusumda düşüncelerim olmuştur.. İklim itibari ile açık besi için çok uygun bir bölge. GAP ile suya kavuşan binlerce hektarlık verimli topraklar da hayvan beslenmesi ne dair sulu yem bitkileri beklentilerin çok üzerinde verim verebilir.. (yonca, sılajlık mısır, sudan sorgumu v.s.) Diğer yem ihtiyaçları için gerekli olan; arpa, buğday, yulaf, mercimek kırıntısı, pamuk küspesi v.s. bölgede zaten oldukça fazla miktarda bulunmaktadır..
Yaz ayalarında açık besideki tek sıkıntı aşırı sıcaklar olacaktır, zaten bölgede belli başlı bir hakim rüzgar da yok.. Baharda ve kış aylarında ise bölge bu iş için biçilmiş kaftan diyebiliriz..
Bana göre bu iş için ön hazırlık şart, yani 1 yıl önceden yeterli miktarda yem bitkisini ekmek ve bunların hasatından sonra bu işe başlamak.. 15 hayvanla besi işine deneme maksatlı başlama işi en güzel seçim.. 1 yaşını geçmiş hayvanlar yaklaşık 1 yıl besi gerektirir, daha çok 15 aylık ve yukarısı 7-8 aylık besi dönemi için uygundur..

nailyetek link=topic=39271.msg342058#msg342058 date=1297853211' Alıntı:
Şanlıurfa ' da 8 ay gibi bir süre çalışma fırsatım oldu..Farklı bir sektörde çalışmama rağmen, asıl işimiz hayvancılık olduğu için hep Urfa da bu işin nasıl yapılabileceği konusumda düşüncelerim olmuştur.. İklim itibari ile açık besi için çok uygun bir bölge. GAP ile suya kavuşan binlerce hektarlık verimli topraklar da hayvan beslenmesi ne dair sulu yem bitkileri beklentilerin çok üzerinde verim verebilir.. (yonca, sılajlık mısır, sudan sorgumu v.s.) Diğer yem ihtiyaçları için gerekli olan; arpa, buğday, yulaf, mercimek kırıntısı, pamuk küspesi v.s. bölgede zaten oldukça fazla miktarda bulunmaktadır..
Yaz ayalarında açık besideki tek sıkıntı aşırı sıcaklar olacaktır, zaten bölgede belli başlı bir hakim rüzgar da yok.. Baharda ve kış aylarında ise bölge bu iş için biçilmiş kaftan diyebiliriz..
Bana göre bu iş için ön hazırlık şart, yani 1 yıl önceden yeterli miktarda yem bitkisini ekmek ve bunların hasatından sonra bu işe başlamak.. 15 hayvanla besi işine deneme maksatlı başlama işi en güzel seçim.. 1 yaşını geçmiş hayvanlar yaklaşık 1 yıl besi gerektirir, daha çok 15 aylık ve yukarısı 7-8 aylık besi dönemi için uygundur..

Nail Bey merhaba,

Olumlu görüş ve geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederim.
Ön hazırlık konusunu biraz daha detaylandırmak gerekirse.. Aslında bu sene için pek bir yem stoğu veya yatırımı yapmayı düşünmüyorduk. Sadece kendi ektiğimiz(satış amacıyla, hayvancılıktan ayrı olarak) buğday, arpa tarlalarındaki sap ve saman ve bulunduğumuz bölgede yer alan doğal mera alanlarından faydalanarak bu sezonu geçirmeyi düşünüyorduk.
Sizce bu tip bir strateji bizi hayal kırıklığına uğratırmı, tabi onun öncesinde beklentimizin ciddi bir kar etmekden ziyade bu işi yapabilir miyiz ' i test etmek ve azda olsa birşeyler kazanmak olduğunu varsayarsak.
Ayrıca 15 aylık bir dana 7-8 ağırlığını ne kadar arttırabilir?

hacimmet link=topic=39271.msg341943#msg341943 date=1297839630' Alıntı:
bu günlerde herkez hayvancılığa yatırım yapıyor yada insanların kafasında bir hayvancılık yapma düşüncesi var bununda biz geçimini büyük bir payını hayvancılıktan kazanan üreticilere büyük zararı dokunuyor bence bulunduğumuz 2011 yılı hayvancılık yatırımı yapmak için çok riskli bir yıl

Merhaba,

Aslında biz zaten tarımla uğraşan kişiler olarak hayvancılığ ' a geçiş yapmamız pekde sektorü çıkmaza sokmaz gibime geliyor, aksine yeni pazar yaratmak için uğraşan yeni kişiler size avantaj bile sağlayailir.

bikere dedigin de haklılık payı var madem yem girdilerini rahat karşılayacam diyorsan bi dene . tek önerim arkadaşlarda katılır bana ırkı belli olan iyi kilo tutan gelişimi hızlı kaliteli mal alman tohumlamadan olanı tercih etmen uygun olur. şimdi ben sen gibi düşünsem derimki sana alacagın mallar kurbana yetiştir . karıyerini kullanarak çevrendekilere yerli kurbanlık yetiştir. nasıl olsa bu senede sıkıntı var kurbanda ithal yerine yerli malları halkımız herzaman tercih edeck. eskiden olsa erkek dişi hayvan önemli deildi kurbanlık için ama şuan banka kredisi yuzuınden kabul etmek lazımki dişi mallar aşırı pahalı. insanlar dişi mallarını döl tutmama sorunundan kesme yerine genelde tedavşisini yaptırıyor ve hamıle bırakıyor. arkadaşlar nedir bilmiyorum ama her görüşe saygımız var istersen özelden busene sen gibi zsıfırdan bu işe giren birkaç arkadaşın telefonunu verebilirim.

Merhaba Sedat Bey,

Belirttiğiniz kriterlere uyan yerli Irk var mıdır bilemiyorum.. Ama simental ve montofon bizim için uygun gibi siz ne dersiniz?

Ayrıca nisan ayında alacağımızı düşünürsek sizce kurbana yetişir mi?

gatech link=topic=39271.msg342181#msg342181 date=1297867217' Alıntı:
Merhaba Sedat Bey,

Belirttiğiniz kriterlere uyan yerli Irk var mıdır bilemiyorum.. Ama simental ve montofon bizim için uygun gibi siz ne dersiniz?

Ayrıca nisan ayında alacağımızı düşünürsek sizce kurbana yetişir mi?
Nisan da aldığınız hayvanları muhtemelen Haziran sonuna kadar otlatırsınız.. Daha sonrası için Urfa da yeşil ot kalacağını tahmin etmiyorum.. Kurban bayramında 2 yaşını doldurmuş hayvan olması gerektiği için 18 aylık tan büyük olmaları gerekir.. Bence kurbanlık düşündüğünüz zaman; saf ırklara ( holştayn, simental, montafon..v.b.) fazla para ödemenize gerek yok.. Melez ırklarda besi performansı daha yüksek oluyor.. Saf ırk besi hayvanı alırken herdaim fazladan para ödersiniz.. Mera besiciliğinde holştayn diğer 2 ırktan bir adım geride kalır.. Ahır besiciliğinde şartlar hemen hemen aynıdır..
İşin aslı; bu işler de neler yazsak, çizsek, ne ince hesaplar yapsak da tam bir sonuca varamayız.. En iyi yöntem küçük çaplı bir şekilde bu işe başlamak ve tecrübe kazanmak..
Her işte olduğu gibi; bu işte de kar zarar gelip geçicidir, tecrübe bakii kalır.. :)

Evet haklısınız melez ırklar fiyat konusunda daha uygun oluyor. Peki hayvanlar bu tip bir beslenme ile günlük 1 kg alabilirler mi yoksa bu rakam zor mu?
Nail Bey mahsuru yoksa sormak isterim, siz şu aralar ne işle meşgulsunüz.

gatech link=topic=39271.msg342316#msg342316 date=1297876561' Alıntı:
Evet haklısınız melez ırklar fiyat konusunda daha uygun oluyor. Peki hayvanlar bu tip bir beslenme ile günlük 1 kg alabilirler mi yoksa bu rakam zor mu?
Nail Bey mahsuru yoksa sormak isterim, siz şu aralar ne işle meşgulsunüz.
Günlük canlı ağırlık artışı; :S :S benim için zor soru.. ıuy*u-* lazım..
Benim işim bu verdiğim linklerde mevcut.
http://www.trakkulup.net/fotograflar-videolar-417/yetek-farms-g252nl252kleri-part-ii/
http://www.trakkulup.net/fotograflar-videolar-417/my-hobby-calf's-yetek-farms/

bence mera alanlarınız iyide olsa mutlaka kesif yem vermelisiniz .Mera besiciliğinde uzun dönemli bakım daha uygun olur zaten harici yem kullanmassanız (yoğun yem) mera hayvanlarının günlük kilo artışı az olur bence,6-8 aylık danalar bu düşünce için daha uygun olur ırk olarakta iyi bir araştırma yapmalısınız bölgenizin iklim ve çevre koşullarını göz önüne almalısınız mera besiciliğine uygun ırk olmalı

Meradır yemdir samandır barınaktık bunların hepsi olur günümüzde tek bi sorun( bu ithal et ithalatı devam ettiği sürece ) beslediğin hayvanları kesecek kombına bulmak ve kestırmek bnce işe başlamadan önce bir yer veya kasap arkadaş ile anlaşma sağlamak yoksa işin sonunda malın ile rezil olmak var benim malımı kesiver diyebileceğin kombina çok ama kesen yok şekil a :(

Ağır abi link=topic=39271.msg342563#msg342563 date=1297892100' Alıntı:
Meradır yemdir samandır barınaktık bunların hepsi olur günümüzde tek bi sorun( bu ithal et ithalatı devam ettiği sürece ) beslediğin hayvanları kesecek kombına bulmak ve kestırmek bnce işe başlamadan önce bir yer veya kasap arkadaş ile anlaşma sağlamak yoksa işin sonunda malın ile rezil olmak var benim malımı kesiver diyebileceğin kombina çok ama kesen yok şekil a :(

Haklısınız işin son ve en önemli olan kesim kısmını pek bu işlemlerin içine dahil etmiyoruz aslında. 6*8 aylık danaların bu tip bir besi ile gelişmesi 15 aylık danaya göre daha mı faydalı olacağını düşünüyorsunuz?

5-6 aylık hayvanları ilk şartına uygun ırklar alıp meranın yanında kesif yem desteklemesi de yaparsanız şu an bi çok işletmenin başaramadığı yem maliyetini azaltmayı başarırsınız ki bu da hayvancılıkta temel amaçlar arasındadır, ancak merada da hayvanlar çok uzun mesafeler gezmeden devamlı su imkanı sağlayarak daha başarılı olunabilir, canlı ağırlık artışı ahır hayvanlarında kesif yem ağırlıklı besleme olduğu için daha fazla olur, ama sizde ona yakın bir değer elde edebilirsiniz kaliteli bir mera ile.

mrram link=topic=39271.msg342744#msg342744 date=1297922411' Alıntı:
5-6 aylık hayvanları ilk şartına uygun ırklar alıp meranın yanında kesif yem desteklemesi de yaparsanız şu an bi çok işletmenin başaramadığı yem maliyetini azaltmayı başarırsınız ki bu da hayvancılıkta temel amaçlar arasındadır, ancak merada da hayvanlar çok uzun mesafeler gezmeden devamlı su imkanı sağlayarak daha başarılı olunabilir, canlı ağırlık artışı ahır hayvanlarında kesif yem ağırlıklı besleme olduğu için daha fazla olur, ama sizde ona yakın bir değer elde edebilirsiniz kaliteli bir mera ile.

Peki Sayın Mrram,

Bu yöntemi 5-6 aylık hayvanlar üzerinde mi uygulamak daha mantıklı yoksa 12 ayını geçmiş hayvanlar için mi? Çünkü bildiğim kadarıyla 12 ay sonrası hayvanlarda besi daha hızlı tutuyor? Bu doğru mudur?