Kırmızı Traktör Üretemeyecek Mi Artık!?

14.11.2007
2,309
20
Kırmızı Traktör Üretemeyecek Mi Artık!?

Çocukluğumun kırmızı traktörü. Türk çiftçisinin beklide ikinci tanıdığı ama gönlünde birinci olan traktör.
Satışlarıyla yıllarca zirveyi paylaşmış iki markadan biri.

Türk üreticisinin takım tutar gibi tuttuğu, traktörüyle gönül bağı kurduğu bir marka.
Ve onu üreten dev bir kuruluş.

Massey- Ferguson ve Uzel Holding…

Çiftçi söylemiyle ferikson…

Benim ilk 240 modelini kullandığım ve gazlı feriksonu bile bildiğim yılların traktörü…

Dünyanın en büyük 10 traktör üreticilerinden biri olan 118 yıllık deneyime sahip Uzel Holding son günlerde bir karmaşanın içinde gibi görünüyor. Aile içinde yaşananlar dışında, binlerce işçiye yarattığı istihdam, ülkeye ihracatıyla kazandırdığı dövizler bu günlerde durmuş durumda. Hisse senetleri işlem görmüyor. Fabrikada aylardır üretim yapılamamakta. İnternet sitelerinde çalışanların aylardır maaş alamadığı duyuluyor.

Bu ülkemizin medar-ı iftarı şirkete ne oluyor?

Bu büyük bayii, servis ve yedek parça ağına sahip olan şirket ne durumda bununla ilgili merak içerisindeyiz. Üreticilerin ve ülkenin dört bir yanında ki bayilerinin şirkete olan güveni sonsuzdur.

Ancak Uzel Holdingin stratejisi nedir?

Özellikle üretime devam edip etmeyeceğini sormak istiyorum?

Peki, Massey Ferguson firması yani AGCO corporation ile yolları ayırmışken nasıl Massey Ferguson markası üretebilecek?

Mevcut alt yapısıyla yeni bir traktör markası ve yerli bir üretime başlayabilecek mali yapıya sahip mi?
Çünkü bayileri, servisleri, çalışanlarıyla bu kadar büyük bir aile olan Uzel Grup bir çıkış planı yapmıştır mutlaka. Bunu hem üreticiler hem de ona güven duyan birçok insana açıklayarak holdinge güveni pekiştirmesini arzu ediyoruz.

Uzel hisselerinin yurtdışına kaçırıldığı ile ilgili yazılarında yalan olduğuna inanmak istiyoruz. Çünkü bu ülke insanları Uzel Gruba güvenleriyle maddi, manevi çok şey kazandırmışlardır. Holding kazançlarının ülke dışına çıkması ülkemiz için büyük bir kayıp olacaktır.

1960’lardan bu yana Uzel Holdingi tanıyan ve onunla üretim yapan Türk çiftçisi neler düşünüyor çok merak ediyorum? Bu hafta araştırıp haftaya bu sayfada onların görüşlerine yer vereceğim. Bayilerin görüşlerini alabilirsem onlardan da bilgi alıp burada duyurmaya çalışacağım.

Türk traktör sanayinin devlerinden biri olan Uzel Holding yönetici ve çalışanlarına kolay gelsin der, başarılar dileriz…

Kendileriyle ilgili yayınlamamızı istedikleri her türlü açıklamayı, içtenlikle yayınlamaya hazır olduğumuzu belirtmek isterim…

Tarımsalpazarlama.com ' dan Alıntıdır.

Haftaya bu konuda bayii görüşlerinin de haberleri yapılacakmış.Haber yayımlanınca bende burada sizlerle paylaşcağım arkadaşlar...

Ynt: Kırmızı Traktör Üretemeyecek Mi Artık!?

benim kandıra sanayisinde nusret başaran(uzel motor servisi) dan duyduğuma göre uzel motor kendisi üretim yapacakmış uzelle massey yollarını ayırmış uzel kendisi üretim yapıp traktörlerin üstünde uzel yazacakmış massey ferguson ise ya başka bir firma ile anlaşır yada kendisi ihraç eder bilmiyorum

Ynt: Kırmızı Traktör Üretemeyecek Mi Artık!?

Arkadaşlar bayii, yedek parça ve kullanıcı yorumlarıda yayınlanmış...

Tarımsalpazarlama.com ' dan alıntıdır...

Kırmızı Traktör…Türk Tarımının Traktör Tarihiydi. Buna Sahip Çıkamadılar.

Kırmızı traktörle ilgili yazımız siz okuyucularımız tarafından çok ilgi gördü. Doğru bir yazı olduğuna inancımız sonsuzdu ve sonrasında gördük ki Uzel holding işçileri eylem yaptılar. Bizde o günde söylediğimiz gibi bununla ilgili araştırmamıza devam ettik. Büyük bir aile olan Uzel holdingin can damarlarını oluşturan bayii, yedek parça ve servisleriyle görüştük. Birde holdingin yıllarca arkasında duran üreticilerle konuştuk ve onların duygularını aldık. Burada herhangi bir suçlama altında kalmalarını istemediğimiz için isimlerini vermeden onların düşüncelerini yansıtacağız.

Her bölgeden en az bir bayii ve ya servise ulaştık. Aile oldukları için herkes birbirini tanır. Bunun için bölgede vermeyeceğim. Aşağıdaki soruları sorduk.

Tarımsal pazarlama:
Uzel holdingle ilgili son günlerde yaşanan gelişmelerle ilgili neler düşünüyorsunuz?
Sizlere yaşananlar hakkında açıklamalar yapıldı mı?
Şirket düzlüğe çıkabilir mi? Öneriniz var mı?

Bayii: Ben 50 yıldır Massey Ferguson yani Uzel holding bayiliği yapmaktayım. Bu son yaşananlar böyle köklü bir şirkete yakışmayan şeyler. Bizler yıllardır karşılıklı güven içerisinde ticari ilişkilerde bulunduk. Hala daha güvenimizi kaybetmiş değiliz ancak lisansın iptaline yönelik duyduklarımız bizleri çok kaygılandırıyor. Söylentidir diye düşünüyoruz. Şirket tarafından toplantı yapıldı ama sadece bekleyin diyorlar. Tam bir açıklama yapılmadı. 50 yıllık birlikteliğin hiçbir anlamı yokmuş diye düşünüyor insan. Şunu söylemeden geçemeyeceğim şirket sahipleri egolarını tatmin ediyorlar sadece.

Çiftçi: Ben babadan Massey’ciyim çocukluğumda 135’likle başlayan birlikteliğim 286 gold’la devam ediyordu. Bu güne kadar ne parçacılarda ne de servislerde sorun yaşamamıştım. Şu an sıkıntılı zamanları sanırım ne parça bulunuyor ne servisleri doğru dürüst. Hiç böyle olmamıştı. Bir bakım için 10 gün bekledi traktör, tam ekim zamanı olacak iş değil. Şimdi değil de sonra ne olacak bu işin sonu ben onu düşünüyorum.

Yedek parça –servis: Üreticilere bakacak yüzümüz kalmadı. Aylardır yedek parçalar gelmiyor. Bugün gelir, yarın düzelir diye düşündük ama olacağı düzeleceği yok gibi görünüyor. Başka illerde ki parçacılardan güç bela buluyoruz. Bazıları hiç yok parçaların. Garanti kapsamında olan parçalar var değişecek onları takamıyoruz. Başka yerden buluyor üreticiler ben onlara parasını vermek zorunda kalıyorum. Bu işler zor oldu zor.

Bayii: Kimse inanamıyor yaşananlara ben bile duyduklarıma inanmak istemiyorum. Toplantıya kadar kimseye inanmadım ama toplantıda da aklı başında açıklamalar yapmadılar. Bu durum ortaya çıkmadan benden çek istediler vermem deyince bayiliğini iptal ederiz dediler. Ben 25 yıllık bayiiyim böyle şeyle ilk defa karşılaşmıştım ama güvendik şimdi sayı vermeyeyim ama traktör alacağım var. Bildiğim 300–400 traktör borcu var bayilere uzel holdingin. Kendi iç çekişmeleri yüzünden binlerce, on binlerce insanın ekmeğiyle oynadılar. Davalık olan bayi arkadaşlarımız var. Böyle giderse herkes dava açar. Belki bayiiler birleşip şirketi tekrar canlandıra bilir miyiz bilmiyorum. Bana kalsa ben bu kadar alt yapısı, bayii ve servis ağı güçlü bir şirkete sahip çıkılması taraftarıyım. Birleşe bilirsek alabiliriz diye düşünüyorum. Devletinde desteği olursa neden olmasın. Massey biziz bayileriz bu ülkede. Herkes bizi bilir yukarıda ki patronları değil. Sorumluluk bizde, üreticilere bu traktörleri satarken biz kefil olduk.

Çiftçi: Biz çocukluğumuzda bir massey bilirdik birde Fiat başka yok. Çok yarış yaptık yolda tarlada. Hangisi az yakar hangisi çok yakar, hangisi güçlü diye. Ne anılarımız var kırmızı traktörle. Fiat turuncuydu mavi oldu. O hala kırmızıydı. Kırk metre öteden bilirim masseyi. Battı dediler. Sonra kardeşler ikiye ayrılmışlar. Biri başka marka üretiyor dediler. Ben o zaman demiştim bu adamlar kafayı yemiş diye. Sen koskoca Massey varken git başka marka üret. Varmış bildikleri ortaya çıktı. Benim 265’lik var valla benim işimi görüyor da parça bulamıyoruz diyorlar. Benim kinde çok şükür sorun yok ama çalışan makine bu arıza yaparsa ne yapacağız bilmiyorum. Massey bir yolunu bulur bunun. Uzel’e kalmaz o iş. Hayırlısı neyse o olsun. Böyle olsun hiç kimse istemezdi. Bayilere Allah kolaylık versin. Biz traktörü ondan aldık. Halleder onlar. Bizi hiç yarı yolda bırakmadılar şimdiye kadar. Sağ olsunlar.

Yedek parça – servis: Üreticiler geliyor bazı parçaları alalım şimdiden yarın bulamayız diye. Çok şükür şimdiye kadar geri çevirdiğim yok ama stoklarımda bitti bitecek. Bazılarının gerisi yok şirkette parça departmanı kapatılmış diye duydum. Doğrudur. Hiç parça siparişi alan yok getirende. Massey’li olan herkes şikâyetçi bu durumdan bayisinden traktör sahibine kadar. Bizler yapabildiğimiz kadar, elimizin geldiğince çalışmaya hizmet vermeye devam edeceğiz. Durumlar düzelirde ekmeğimizden de olmayız inşallah.

Yukarıda ki sorularımıza bayilerin, servislerin, yedek parçacı ve üreticilerin verdikleri cevaplar bunlar. Herkes zor durumda, yarı ümitli yarı ümitsiz, bir devin sessizce çöküşünü izliyorlar. Aslında bilinmesi gereken şu; “Uzel holding, sadece bir ailenin malı değildi. Bu ülkenin, Türkiye’nin traktör tarihiydi. Buna sahip çıkamadılar.”

Umarım devletinde desteği ile bu koca çınarı, gene Massey Ferguson ailesi olan bayiler, yedek parçacılar, servisleri ve hatta massey traktör sahipleri yabancı sermayeye gitmeden ayağa kaldıra bilirler. Ülkemizin bir değeri daha ayakta kalmayı başarır. Tüm Türkiye’de ki Massey Ferguson ailesine kolay gelsin diyorum. Yapabileceğimiz, duyurmamızı istediğiniz gelişmeler olursa bizler tarımsal pazarlama olarak her zaman hizmetinizdeyiz. Saygılarla…

www.tarimsalpazarlama.com Haber Servisi...