Rusya’nın ardından, bu kez de Çin’de yaşanan kuraklık buğday üretimini tehdit ediyor

Geçen yıl yangınlar ve kuraklık sonucu buğday üretiminde ciddi düşüş yaşayan Rusya’nın ardından, bu kez de Çin’de yaşanan kuraklık buğday üretimini tehdit ediyor. Dünya piyasalarında 400 dolar olan buğdayın ton fiyatı Çin’de 463 dolara fırladı. Çin’in ithalatını artırma kararı alması durumunda dünyada fiyatların daha da artmasından endişe duyuluyor.

Geçen yıl Eylül ayında Rusya’nın tahıl ürünleri ihracat yasağını uzatmasının ardından bu kez de Çin’in tahıl ambarı Şandong eyaletindeki kuraklık, buğday üretimini tehdit ediyor. Geçen yaz bir ay devam eden sıcak hava dalgası yüzünden çıkan yangın ve meydana gelen kuraklık yüzünden buğday üretiminde ciddi düşüş yaşayan Rusya, tahıl ürünleri ihracatına yönelik yasağı 2011’e uzatma kararı alınca, dünya buğday üretimi ve fiyatları olumsuz etkilenmişti.

Çin doğrudan etkiliyor

Rusya’dan sonra bu kez de Çin’in doğusunda bulunan, ülkenin en büyük tahıl üreticilerinden Şandong eyaletinde etkili olan son 200 yılın en sert kuraklığı buğdayda sıkıntıları yeniden artırdı.

Çin’de kuraklığın etkisini en aza indirgemek için sıkı önlemler getirilirken, Çin Tarım Bakanlığı, ülkede özellikle 8 bölge ve eyalette etkili olan kuraklığın bahar aylarında da sürebileceği uyarısında bulundu.

Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Uğur Kaleli, Çin’in yüzde 17’lik payla dünyanın en çok buğday tüketen ülkesi olduğunu hatırlatarak, bu ülkede yaşanan kuraklığın dünya buğday üretimini ve fiyatlarını doğrudan etkileyeceğini ifade etti. Kaleli, kuraklığın devam etmesi ihtimali ve Çin’in buğday ithalatını artırma kararı alma olasılığının bile buğday fiyatlarını yükselttiğini belirtti.

Buğday fiyatlarının son 6 ayda küresel ısınmanın yol açtığı kuraklık ve aşırı yağış gibi nedenlerle neredeyse iki kat arttığına dikkati çeken Kaleli, “Dünya şimdiye kadar böyle bir durumla hiç karşılaşmadı. Nitekim Çin’de yaşanan kuraklıkla birlikte bu ülkede buğdayın tonu 463 doları buldu. Dünya piyasalarında ise 400 dolar civarında. Çin’in ithalatını artırma kararı alması durumunda bu fiyatların daha da artacağı beklenmektedir. Bu ilerisi için ciddi bir alarmdır” dedi.

Türkiye’nin 2 milyon ton stoğu var

TOPRAK Mahsulleri Ofisi (TMO) verilerine göre, Türkiye’nin 2010/11 buğday üretiminin 19.5 milyon ton olarak öngörüldüğünü anlatan Uğur Kaleli, 2 milyon ton stokla birlikte toplam 21.5 milyon ton buğdayın 18 milyon ton olan iç tüketimi rahatlıkla karşılayacak düzeyde olduğunu vurguladı. Türkiye’nin üretim ve stok olarak zor durumda olmadığını dile getiren Kaleli, şunları kaydetti:“Ancak bu durum fiyat yükselişini bir noktaya kadar tutabilir. Kriz bizi etkilemez iyimserliği yerine üreticilerimizin ve tüketicilerimizin zarar görmemesi için acil olarak harekete geçilmesi gerekiyor. Bu çerçevede TMO’nun spekülatif hareketleri önleyecek tedbirlerine devam ederek, piyasayı regüle edebilecek düzeyde elinde kaliteli buğday bulundurması büyük önem taşıyor.”