Bitki Ekerken Ayın konumu ne kadar önemlidir.

Eskiler ayın aydını ve ayın karanısında toprağa tohum attırmazlar.ağaç kestirmezler.sizce bunun sebebi nedir.bilen varsa anlatsın.ayın aydını,ayın karanısı ne zaman oluyor.

Ynt: Bitki Ekerken Ayın konumu ne kadar önemlidir.

Ayin aydini sanirim dolunaydir. Karasida herhalde ya görünmeyen ay yada hilalden daha az belirgini olabilir. Dolunayin olumsuz etkileri dünyada bi cok kültürde vardir zaten. Bitkiye etkisi varmidir bilmem ama eskilerin her zaman bir bildigi olmustur....

Ayın aydını; Ayın Güneş hizasından yeni ayrıldığı an yani yeni ay evresi,
Ayın garangısı; Yeni aydan 7.5 gün sonraki ayın görüntüsü ilk dördün, diye biliyorum.
Doğa takvimi ve biyodinamik tarım deniliyor. gök cisimleri bitkilerin toprakla olan ilişkisini etkiliyor. Ayın konumu veya başka gezegenlerin konumu enerjilerin yerlerini belirliyor. mesela ayın konumu yaşam enerjisinin toprakta suda havada birikmesini etkiliyor. bunu avrupada bilim adamları takip etiyor, bu konuda araştırmalar oluyormuş.
ama ecdadımız bunları nerden biliyorsa yıllık planlarını doğa takvimi kullanarak yapmışlar.

Ali iki yıl önce 24 nisan günü bir arkadaşa nohut ekmeye karar verdik fakat kaz ayağının ayağını eğdik hemen doğrulturmaya gittik, bu arada işimiz çabuk yapılsın diye demirciye ikide bir daha biz nohut ekeceğiz diyorduk, bizi duyan çiftçiler bugün tarlaya tohummu atılır siz delimisiniz diyorlardı, bizde büyüklerimizden böyle şeyler duyuyoruz tabi , yanımdaki abey birazdaha benden büyük hiç tereddüt etmeden o gün nohutu ektik, bir güzel nohudu oldu, o günlerde ekmeseydik dahamı iyi olurdu onuda ALLAH bilir.

Arkadaşlar bu sene tarla işleri erken başladı sanki.Kimi mısırları çoktan ekti kimisi geçen sene ki zamanı bekliyor.Bende tarlayı mısır ekmek için hazırlığa başlıyordum ki babam ay yenisinde tarlaya girilmez tohum ekilmez dedi.Durdum.Ne yapsam bilemedim.Siz ne yaparsınız?