CLAAS ARES 557 ATX, KURT UY23x3000 VE FIAT 70-66 DT YULAF EKİMİNDE 2010 PART1..!

Ynt: CLAAS ARES 557 ATX, KURT UY23x3000 VE FIAT 70-66 DT YULAF EKİMİNDE 2010 PART1..!

valla abi bizim burda bi kaç kişi var kullanan dediğinin tam aksine burda kullananların ektikleri ayçiçekler çok düzgün çıktı ben şunu anladım eğer mikser kullanacaksan tarlayı karıştımana acele etmiyecen tava gelmesini bekliyecen otlanması sorun değil mikser hallediyor kıştan sürük yere ilk başta tiller veye çizel gibi bi aletle ince bi şekilde karıştırcanki toprak biraz yellensin sonrada tarlanın tavı kaçmadan girivercen kombineyle bak bakalı bi tane şaşıyormu :D

Ynt: CLAAS ARES 557 ATX, KURT UY23x3000 VE FIAT 70-66 DT YULAF EKİMİNDE 2010 PART1..!

alipasalierkan link=topic=39398.msg343209#msg343209 date=1297975885' Alıntı:
Bizde biraz o sebepten vazgeçtik. Babamlar iş kaçmaz yavaş alet diye istemediler. Birde ayçiçek yerlerini hazırlayanlar bizim burada ayçiçekleri bi türlü doğru düzgün çıkaramadılar. Seyrek kaldı tarlaları. O yüzden bizde almaktan çekindik. Kullanan bir kişide ayçiçek için pek tavsiye etmedi. Kendisi mikserle hazırlamış, yan tarla sahibide potinger ile hazırlamış aynı zamanda tarlalarını. Fakat potinger ile hazırlanan yer hiç eksiksiz ve düzgün çıkmış. Ama kendisinin mikser ile hazırladığı tarlalar eksik ve dengesiz çıkmış. O yüzden tavsiye etmediler. Bizde öyle olduğunu duyunca potinger alalım dedik. Potinger ' den çok memnunuz. Bu sene yerleri çok güzel hazırladı. En çok kullandığımız alet oldu. Mikseri anladığım kadarıyla biraz kullanmasını bilmek gerek. Bence kullanmasını bilen olduktan sonra ürün çıkışında problem olmaması lâzım. Avrupa ' da tüm çiftçiler kullanıyor. Ama bizde hâla acemilik var. Buralarda da pek yaygın değil. Bizim köye 2 adet bu sene aldılar. Ama traktörleri çalıştıramayınca kullanamadılar. O yüzden bizde başka kullanan olmayınca vazgeçtik. Birde en önemli sebepte yavaşlığı tabi...:D
dediğin çok doğru erkan abi mikser aslında kullanmasını bilsen daha iyi gibi geliyor yurt dışında adamlar kombine ekim yağıyor zaman kaybı yok tasarruf çok. ama bizde bu ters oluyore anlatılanlar a göre zaman kaybı ve dane çıkışı seyrek ve dengesiz.diğer ülkelerde adamlar da ayçiceği ekiyor ama düzgün güzel verim ve iyi çıkış sergiliyor.biizim memlekette onun daha yabancılığı var malasef bundan kaynaklanıyor düşüncesindeyim.

nailyetek link=topic=39398.msg343216#msg343216 date=1297976387' Alıntı:
24/10/ 2010 yulaf ekimi için çok erken değilmi..? Erkan.. Bizde Şubat ortasında bile erken olduğu söylenir ve denenmişliğide var.. Tane az oluyor, mart ayı ortalarında ekilenler daha çok tane veriyor..
Resimler için teşekkürler..

Yorum için teşekkürler Nail Abi. Yulaf ekimi için bizim burada o tarih erken değil. Bizim ektiğimiz tarih tam ekilmesi gereken tarihlerde oluyor. Bizden çok önce ekenler bile vardı. Ama onlarınkiler sarardı ve süpürgeleştiler. Onlar çok acele ettiler. Ama bizimkiler şuan normaller. Biz her sene bu tarihlerde ekeriz. Biz ilk olarak yulafları ekeriz. Daha sonra buğday ve arpa gelir. En geçte yulafları biçeriz. Normal bir senede yulaflar 400 Kg/Da veriyor. Bereketli senelerde çok daha fazla aldığımız zamanlarda oluyor. Sizin oralarda verimler nasıldır bilemiyorum...

tokmakcı link=topic=39398.msg343221#msg343221 date=1297976668' Alıntı:
dediğin çok doğru erkan abi mikser aslında kullanmasını bilsen daha iyi gibi geliyor yurt dışında adamlar kombine ekim yağıyor zaman kaybı yok tasarruf çok. ama bizde bu ters oluyore anlatılanlar a göre zaman kaybı ve dane çıkışı seyrek ve dengesiz.diğer ülkelerde adamlar da ayçiceği ekiyor ama düzgün güzel verim ve iyi çıkış sergiliyor.biizim memlekette onun daha yabancılığı var malasef bundan kaynaklanıyor düşüncesindeyim.

Ben birazda bu nedenlerin bizim topraklarımızın Avrupa ' daki gibi güzel işlenmediğinden ve dengeli yağış almadığından dolayı kaynaklandığını düşünüyorum. Avrupa ' daki toprakları mikser ile hazırlayan bir çiftçi önceden pullukla sürüyor. Topraklarıda yumuşak ve organik gübre oranı yüksek olduğundan daha kolay işleniyor. Çok fazla kesek çıkmıyor. Daha seri çalışabiliyorlar. Biz pullukla sürdüğümüz zaman topraklarımızdan kocaman kesekler çıkıyor. Dengeli yağışta alamadığımız zaman mikserle tohum yatağını hazırlamaya çalıştığımızda traktörler çok zorlanıyor ve güzel bir tohum yatağı hazırlayamıyor. Tohum yatağı ufak topaçlar şeklinde kalıyor. Buda tabi ekilen ürünün dengesiz ekilmesine ve çıkışının düzgün olmamasına neden oluyor. Mikserde kuru bir toprak olduğu için işlerken toprağa alttan sanırım biraz taban yapıyor. Ama Avrupa ' daki topraklar işlenirken kum gibi mikserin bıçaklarının arasından akıyor. Tohum yatağı düz ve yumuşacık oluyor. Bizim bu aletleri kullanmamız için 5-10 yıl daha geçmesi gerekir kanaatindeyim. Çünkü biz şurada 3 sene oldu sapları tarlaya kıymaya başladık. Bunun topraktaki organik gübre oranını arttıracak ve toprağı yumuşatacağını düşünüyorum. İleride süngerimsi bir yapıya sahip olursa o zaman kullanabiliriz diye tahmin ediyorum. Şuan büyük çiftliklerde kullanılmasınıda tavsiye ederim. Çünkü büyük çiftliklerin her zaman için toprakları daha çok işlenir ve verimlidir. O tarz çiftliklerde kullanılması şart diye düşünüyorum.

alipasalierkan link=topic=39398.msg343232#msg343232 date=1297977575' Alıntı:
Ben birazda bu nedenlerin bizim topraklarımızın Avrupa ' daki gibi güzel işlenmediğinden ve dengeli yağış almadığından dolayı kaynaklandığını düşünüyorum. Avrupa ' daki toprakları mikser ile hazırlayan bir çiftçi önceden pullukla sürüyor. Topraklarıda yumuşak ve organik gübre oranı yüksek olduğundan daha kolay işleniyor. Çok fazla kesek çıkmıyor. Daha seri çalışabiliyorlar. Biz pullukla sürdüğümüz zaman topraklarımızdan kocaman kesekler çıkıyor. Dengeli yağışta alamadığımız zaman mikserle tohum yatağını hazırlamaya çalıştığımızda traktörler çok zorlanıyor ve güzel bir tohum yatağı hazırlayamıyor. Tohum yatağı ufak topaçlar şeklinde kalıyor. Buda tabi ekilen ürünün dengesiz ekilmesine ve çıkışının düzgün olmamasına neden oluyor. Mikserde kuru bir toprak olduğu için işlerken toprağa alttan sanırım biraz taban yapıyor. Ama Avrupa ' daki topraklar işlenirken kum gibi mikserin bıçaklarının arasından akıyor. Tohum yatağı düz ve yumuşacık oluyor. Bizim bu aletleri kullanmamız için 5-10 yıl daha geçmesi gerekir kanaatindeyim. Çünkü biz şurada 3 sene oldu sapları tarlaya kıymaya başladık. Bunun topraktaki organik gübre oranını arttıracak ve toprağı yumuşatacağını düşünüyorum. İleride süngerimsi bir yapıya sahip olursa o zaman kullanabiliriz diye tahmin ediyorum. Şuan büyük çiftliklerde kullanılmasınıda tavsiye ederim. Çünkü büyük çiftliklerin her zaman için toprakları daha çok işlenir ve verimlidir. O tarz çiftliklerde kullanılması şart diye düşünüyorum.
[glow=red,2,300]yani bizim bu makinaları ustaca kulllanmamız için ilk önce toprak yapısı iyi olacak.adamların kum gibi çift sürerkende belli oluyor videolar dan.ama lu var abi adamlar da yağış olmadığı zaman illa su değil.dayım almanya da kendisi diyor bunu büyük çiftliklerde ben hiç tarla sulayan öle amele gibi iş yapan görmedim görmemde diyor adamlar yağış olmadımı duruma göre ya kuru gübre yani (bo.) yada yaş gübre yapıyorlar diyor bu sudan daha verimli oluyor diyo.üstüne de bide yağmur olunca toprak verim i çok iyi oluyor haliyle adamlar da bu işler i biliyorlar tabi...bizim daha burda çok ona bence [/glow]

tokmakcı link=topic=39398.msg343243#msg343243 date=1297977925' Alıntı:
[glow=red,2,300]yani bizim bu makinaları ustaca kulllanmamız için ilk önce toprak yapısı iyi olacak.adamların kum gibi çift sürerkende belli oluyor videolar dan.ama lu var abi adamlar da yağış olmadığı zaman illa su değil.dayım almanya da kendisi diyor bunu büyük çiftliklerde ben hiç tarla sulayan öle amele gibi iş yapan görmedim görmemde diyor adamlar yağış olmadımı duruma göre ya kuru gübre yani (bo.) yada yaş gübre yapıyorlar diyor bu sudan daha verimli oluyor diyo.üstüne de bide yağmur olunca toprak verim i çok iyi oluyor haliyle adamlar da bu işler i biliyorlar tabi...bizim daha burda çok ona bence [/glow]

Zaten organik gübre oranından benimde kastettiğim o oluyor. Avrupa ' da çiftçiler hayvan gübrelerini sıvı yada katı olarak tarlalarına atıyorlar. Buda tarlaların organiklik oranını arttırıyor ve verime büyük oranda etki yapıyor. Toprak yapısında organik gübre oranı fazla olduğu içinde toprak kendini sıkmıyor ve kum gibi oluyor. Daha kolay işleyebiliyorlar. Ama bizim ülkemizde o tarz organik gübre dağıtmak için çoğu çiftçide ekipman yok. Ekipmanı bırak hayvan bile kalmadı. Tarlalara dağıtacak birşeyimiz yok yani. Şuan Avrupa ' da çiftçiler harıl harıl ekinlerine sıvı gübre salınımı yapıyorlar. Bizim çiftçilerimizde şu zamanda yapabilirler. Ama ekipmanımız yok, o tarz sıvı gübre toplayacak çiftliğimiz yok ve en önemlisi hayvanımız yok. O yüzden zaten hiç bizim topraklar için hayvan gübresini söylemedim. Biz sapı tarlada bırakalımda o bize yeter....