Adil Kota Dağılımını İvedilikle Yapmak Zorundayız

Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, sorunların çözümü noktasında yapılacak çalışmalarla ilgili raporların bulunduğunu belirtti. Akay, 'Bunların arasında adil kota dağılımı var. Adil kota dağılımını ivedilikle yapmak zorundayız.' dedi.

Yozgat ' ın Boğazlıyan ilçesi çiftçilerinden oluşan bir grup, Kayseri Şeker Fabrikası yönetimini ziyaret etti. Çiftçiler, kota ve çeşitli konularla ilgili sorunlarını dile getirdi. Çiftçiler, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, yönetim kurulu üyeleri Faruk Fıratoğlu, Hurşit Dede, fabrikanın CEO ' su Ayhan Teke, Tarım ve Ziraattan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Uğur Metiner ile görüştü.

Çiftçiler, yöneticilere, kotaların dağılımı ve ekim alanlarının durumu ile ilgili çeşitli sorunlar aktardılar. Özellikle adil yönetim anlayışlarından kuşku duymadıklarına emin oldukları yeni yöneticilerin, kotaların dağıtımında da aynı şekilde adil davranacaklarına inandıklarını belirterek, yapılan tüm çalışmaların, planlamaların ve yürütülen projelerin arkasında olduklarını dile getirdiler.

Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, çiftçinin bu sektöre ne kadar çok sahip çıkarsa o kadar karlı çıkacağını hatırlatarak, şöyle konuştu: 'Bizler her zaman şunu belirtiyoruz. Bu fabrika her zaman gerçek çiftçilerin, hakikatli üreticilerin fabrikası olsun. Kimse başka amaçlar uğruna çiftçiye fazla kota dağıtıp, şirketini zor durumda bırakmasın. Şu an şirketin önünde bulunan birçok sorunun çözümü noktasında, gece gündüz demeden çalışıyoruz. Bu fabrikayı ayakta tutabilmek adına mesai kavramını kaldırmış bulunmaktayız. Şu an önümüzde çeşitli sorunlar ile ilgili hazırlanmış raporlar var. Bizler de bu raporlar doğrultusunda gereken tedbirleri ivedilikle almak zorundayız. Bunların başında da adil kota dağılımı geliyor. Görev yaptığımız tüm süre içerisinde şişirilmiş kota dağıtımının hep önünde olacağız. Şirketimiz, üretip satabileceği kadar pancar ektirerek, şuan ki zor durumdan bir an önce kurtarılmalıdır. Bunun için sizden, bizlere destek olmanızı bekliyoruz. Sadece mevcut durumunuzu ya da bugünkü durumunuzu düşünmeyiniz. Yarınlarınızı ve gelecek nesillerinizi de göz önünde bulundurunuz. Bu sebeple, alacağımız tüm tedbirler öncelikle sizlerin değil, sizlerin geleceği adınadır.'

Fabrikanın CEO ' su Ayhan Teke, alınan tedbirler ve kota konusundaki bazı konular hakkında bilgi verdi. Teke, 'Mevcut kotanın düşürülmesinin sebebi ne hükümetler, ne de devlettir. Kota belirleme yetkisi Şeker kurumundadır. ve kotanın düşürülmesi ile ilgili mevcut yönetimin hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Zira şirketimize ait fazla kotanın Şeker Kurumu ' na iadesi noktasında ve daha birçok konuda biz bu tedbirleri daha Hüseyin Bey ve diğer değerli yönetim kurulu üyeleri, fabrikamıza ve kooperatifimize atanmadan almış durumdaydık. Kayseri Şeker Fabrikası ' nın ayakta kalabilmesi için bazı radikal kararlar almak durumundaydık ve aldık da. Ama şu an ciddi bir iyileştirme projesinin içerisindeyiz. Ama kimse bizden, bu iyileştirmenin bir anda olmasını beklemesin. Önümüzde çok ciddi sorunlar var. Şu an tüm sorunları aynı anda masaya yatırıyor ve çözümleme üretmeye çalışıyoruz. Bu anlamda sizden en büyük ricam, kimse şirketine ve yöneticilerine kızıp ya da küserek pancar üretiminden vazgeçmesin.' şeklinde konuştu