+ Konuya Cevap Yaz
8 sonuçtan 1 ile 8 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  TAŞ GİBİ HABER İthal buğdaya kapı mı açılıyor?  Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Özmen, Türkiye ' nin elinde, hasat dönemine kadar kullanabileceği 5,5 milyon ton buğday olmasına karşın, buğday ithalatında gümrük vergilerinin sıfırlanması için kararname hazırlandığını bildirdi.

  Özmen, hasat dönemine girilirken, sıfır gümrük vergisi ile buğday ithalatına izin verilmesinin, çiftçiye, sanayiciye, tüketiciye ve ülkeye dönük çok olumsuz sonuçları olacağını öne sürerken, uluslararası piyasada fiyatların en yüksek olduğu dönemde ithalat yapılmasının, ülkeyi gereksiz bedel ödeme ile karşı karşıya bırakacağını savundu.

  Piyasada dengeleri bozacak ve özellikle çiftçiye büyük zararı olacak karar alınırken sektörün görüşünün alınmadığını, ' ' TMO ' nun oyun bozanlık yaptığını ' ' ifade eden Özmen, ' ' Dünyanın en büyük un ihracatçısı olarak, şimdiye kadar uluslararası piyasada rekabet edebilmek amacıyla dünya fiyatlarından hammadde temini için TMO ' nun sıfır gümrük ile buğday ithalatını destekleyen un sanayicilerinin, bu aşamada, TMO dışındaki aktörler için genel ithalatta buğday ithalatındaki gümrük vergilerinin indirilmesine karşı olduğunu ' ' söyledi.

  Geçen sezon, buğday ithal etmeye geç karar verilmesi nedeniyle, TMO ' nun 100 milyon dolar fazla bedel ödediğini, şimdi de uluslararası piyasada fiyatların en yüksek olduğu dönemde ithalat yapılmasının ülkeyi gereksiz bedel ödeme ile karşı karşıya bırakacağını öne süren Özmen, ' ' gümrük vergilerinin düşürülmesinin, limanlarda gemilerde bekletilen 300 bin ton buğday ile ilgili olduğunu düşündüklerini ' ' de söyledi.

  Tarım sektöründe dünya piyasalarında, özellikle Rusya ' nın geçen yıl Ağustos ' ta ihracatını yasaklaması sonrası buğday fiyatlarının hızlı ve sürekli arttığını hatırlatan Özmen, uluslararası piyasada krizin başlaması öncesinde 270 dolar/ton olan buğday fiyatının, bugün yüzde 62 artarak 440 dolar/tona ulaştığını, Türkiye ' de ise 550 TL/ton olan buğday fiyatının, yüzde 32 artarak 730 TL/tona çıktığını anlattı.

  TMO, 100 MİLYON DOLAR FAZLA BEDEL ÖDEDİ
  Bu süreç boyunca yurtdışı buğday piyasalarında yaşanan olumsuz gelişmelerin yurtiçi piyasalardaki istikrarı etkilememesi ve bu sürecin en az zararla atlatılmasına yönelik olarak TUSAF ' ın, Dış Ticaret Müsteşarlığı(DTM) ve TMO ile yoğun işbirliği yaptığını kaydeden TUSAF Başkanı Özmen, şöyle devam etti:

  ' ' Federasyonumuz, geçen yıl Ağustos ayından bu yana olumsuz koşulları, toplam ürün tahminlerini ortaya koymuş ve daha o aylarda ülkemizin 1 milyon ton eksiğinin olduğunu 2 Ağustos 2010 ' da TMO ' ya yazılı olarak bildirmiş ve bunun mutlak ithalat yoluyla karşılanması ya da buğday ithalatında gümrüğün kaldırılmasını kamudan talep etmiştir. Başta TMO olmak üzere kamunun tüm ilgilileri, ülkemizde buğday veriminde bir sorun olmadığını, depoların dolu olduğunu belirtmiş ve ihtiyaç halinde ithalatın TMO tarafından yapılacağı beyan edilerek bu talebin önü kesilmiştir.

  Halbuki TMO Ağustos 2010 tarihinde bugünkü alımlarını yapmış olsaydı, hazinenin kasasından 100 milyon dolar gibi bir fark çıkmayacaktı. ' '

  5,5 MİLYON TON KULLANILABİLİR BUĞDAY VAR
  TMO ' ya, sıfır gümrük vergisi ile buğday ithalatı için 1 milyon tonluk tarife kontenjanı açıldığını, Ofis ' in şimdiye kadar bu kapsamda 600 bin tonluk bağlantı yaptığını anlatan Özmen, Türkiye ' nin elinde şu an, 1,7-2 milyon tonu un sanayicilerinde, 1,5 milyon tonu TMO ' nun stoklarında, 600 bin tonu bağlantı halinde, 400 bin tonu lisansa bağlanmış, 1 milyon tona yakın çiftçide, 300 bin tonu da limanlarda olmak üzere toplam 5,5 milyon ton civarında buğday stoğu bulunduğuna işaret etti.

  Türkiye ' de ayda 1 milyon tüketim olduğu dikkate alınırsa, 5,5 milyon ton buğdayın Türkiye ' ye 5 ay yeteceğini vurgulayan Özemen, bugün için buğday bulmada bir sorun yaşanmadığını, ancak yeni hasatla birlikte üretim miktarına göre bir ihtiyaç olması halinde ithalata gidilebileceğini kaydetti. Özmen, ithalatın da, bugünkü gibi fiyatın en pahalı olduğu dönemde değil, yurtiçi hasatın tamamlanmasının ardından Karadeniz bölgelerinde hasadın başladığı dönemde yapılması gerektiğini vurguladı.

  Resmi istatistiklere göre un ihracatında dolar bazında dünyada bir numaraya oturmuş un sanayicilerinin, pozisyonlarını, regülasyon kurumu olan TMO ' nun politikalarına ve mevcut piyasa gidişatına göre düzenlediğine işaret eden TUSAF Başkanı Özmen, şöyle konuştu:

  ' ' Bugün mevcut piyasa koşullarının; aniden, altyapısı oluşturulmadan ve sektörün en önemli çatı kuruluşu TUSAF ile istişare edilmeden, değiştirilmesine yönelik TMO tarafından başlatılan ve DTM ' nin uygun görüş için sunulan gümrük vergisinin sıfırlanması girişimi, iç ve dış ticareti ile sektörümüzü açıkta ve çaresiz bırakmıştır. Bu sebeple yeni hasata 3,5 ay gibi kısa bir zaman kala bu oldu bitti politikalar sektörümüz tarafından uygun bulunmamaktadır.

  Yeni hasada az bir zaman kalmışken kamunun buğday ithalatında gümrüğün sıfırlanması konusunda adım atması çiftçimize, sanayicimize, tüketicimize ve ülke menfaatlerine yönelik olumsuz sonuçları beraberinde getirecektir. Bu da sektörün yoğun rekabetten dolayı zor sağladığımız birlikteliğine, barışına, piyasa istikrarına ve dokusuna çok büyük zararlar verecektir. Ülkemizdeki buğday üretiminin ve üreticilerin her hangi bir zarara uğratılmasından şiddetle kaçınılmalıdır. Çünkü biz un sanayicileri olarak Türkiye ' de buğdayın ekilebilir olmasını destekleyecek politikaların oluşmasından yanayız. İthalat halinde, desteklemelerle ayakta duran çiftçimizin buğday ekimini sürdürebilmesi olanağı azalacak ve ülkemiz buğday ithalat ikameli bir sürece sürüklenecektir. ' '

  AA
  KAYNAK ANADOLU AJANSI TÜCARDAN GALERİCİDEN BAYİDEN DEGİL.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  05 Aralık 2010
  Yaş
  33
  Mesajlar
  1,994
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: TAŞ GİBİ HABER İthal buğdaya kapı mı açılıyor?  ya türkiye de nekadar çok şer... var mış

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  22 Temmuz 2009
  Şehir
  BURDUR - KARAMANLI
  Yaş
  35
  Mesajlar
  1,228
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: TAŞ GİBİ HABER İthal buğdaya kapı mı açılıyor?  Alıntı apoxlost link=topic=39433.msg342939#msg342939 date=1297951906 Nickli Üyeden Alıntı
  ya türkiye de nekadar çok şer... var mış
  GÜNAYDIN KARDEŞ TÜRKİYENİN 3 DE 2 Sİ BU ADAMLARA OY VERDİ SEN NE SANMIŞTIN alk-*s alk-*s alk-*s alk-*s şyt-*-sa şyt-*-sa şyt-*-sa şyt-*-sa

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  08 Mayıs 2009
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  3,295
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: TAŞ GİBİ HABER İthal buğdaya kapı mı açılıyor?  Alıntı murat_saribas link=topic=39433.msg342942#msg342942 date=1297952100 Nickli Üyeden Alıntı
  GÜNAYDIN KARDEŞ TÜRKİYENİN 3 DE 2 Sİ BU ADAMLARA OY VERDİ SEN NE SANMIŞTIN alk-*s alk-*s alk-*s alk-*s şyt-*-sa şyt-*-sa şyt-*-sa şyt-*-sa
  aynen

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  18 Aralık 2010
  Şehir
  Ahıska
  Yaş
  28
  Mesajlar
  684
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: TAŞ GİBİ HABER İthal buğdaya kapı mı açılıyor?  bir gün gelecek içtiğimiz suyu bile ithal edecez nalet olsun !!!!!!!!!!!!!!

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  26 Ekim 2008
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  50
  Mesajlar
  1,830
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: TAŞ GİBİ HABER İthal buğdaya kapı mı açılıyor?  Geçtiğimiz günlerde tv proğramlarında tartışılan nişasta bazlı mısır şekerini takip edeniniz yokmu, dünya bu şekerin tüketiminden uzaklaşırken türkiyede bütün tatlı mamulleri bu şekerle yapılıyormuş hem aşırı kilo yapıyormuş ve buna bağlı olarak bazı tip kanserlere yol açıyormuş, pancar üreticisinede (ekme) diyorlar.

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  11 Ocak 2009
  Mesajlar
  89
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: TAŞ GİBİ HABER İthal buğdaya kapı mı açılıyor?  'köylü' böyle paylaşımlar için sana teşekkür ederim; bu ülkede ak koyun kara koyun belli olsun artıkkk...

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: TAŞ GİBİ HABER İthal buğdaya kapı mı açılıyor?  Alıntı sf_hoca link=topic=39433.msg348409#msg348409 date=1298735534 Nickli Üyeden Alıntı
  'köylü' böyle paylaşımlar için sana teşekkür ederim; bu ülkede ak koyun kara koyun belli olsun artıkkk...
  sağol kardeş haberiniz olsun diye ekledim.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. td 90 kapı yardım...
  Konu Sahibi SPEED3X Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 18.Ekim.2015, 20:53
 2. Tümosan kabininde ki bir vida ile kapı arası uzaklık :)
  Konu Sahibi MuRaT cAn Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 06.Ocak.2014, 19:11
 3. Opel’i yerli yapan Combo Tofaş’a yeni kapı açacak
  Konu Sahibi qarizmatiqa Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Haziran.2012, 19:18
 4. NH TL100A Sol Kapı Kilidi...!!!
  Konu Sahibi omerfarukkoc Forum Fotoğraflar (Çekimler)
  Cevap: 16
  Son Mesaj : 21.Mayıs.2012, 15:42
 5. Kapı
  Konu Sahibi XPaSaMX Forum Harita - Bina - Paket
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 16.Ağustos.2009, 08:46

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status