Kendi korumasını sağlayan tarım işletmelerine ilişkin arazi sınırını kaldıran yasa teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi.

Kendi korumasını sağlayan tarım işletmelerine ilişkin arazi sınırını kaldıran yasa teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi.

AK Parti Adana Milletvekili Vahit Kirişci başkanlığında toplanan Komisyon, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ' ın, Çiftçi Mallarının Korunması Hakkında Kanun ' da değişiklik yapılmasını öngören yasa teklifini görüştü.

Teklifte imzası bulunan Kirişci, 1941 ' de çıkarılan kanunun, teknoloji ve idari yapıdaki değişim doğrultusunda yeniden düzenlenmesi ihtiyacının ortaya çıktığını anlattı. Kirişçi, uygulamada sıkıntı çeken insanların kendilerine gelerek sorunlarını aktardığını belirterek, değişikliğin siyasi bir yaklaşım içermediğini, çiftçiler için sorun olan bir durumu ortadan kaldırmayı amaçladıklarını söyledi.

MHP Erzurum Milletvekili Zeki Ertugay, ' ' Çiftçi mallarının korunmasına ihtiyaç kalmadığının ' ' ifade edilemeyeceğini savunarak, ' ' Böyle bir hizmete hala ihtiyaç vardır. Köy, mezra yerlerinde hukuksuzluklar yaşanabiliyor. Sistemi alt üst etmek yanlıştır ' ' dedi.

CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan da çiftçilerden kendisine gelen mektuplarda bekçi zorunluluğunun kaldırılmasına karşı çıkıldığını ifade etti.

Görüşmelerin ardından teklif kabul edildi. Teklifle, arazi büyüklüğü ne olursa olsun, kendi koruma tedbirlerini alarak koruma ücreti vermeyen tarım işletmeleri ile kamu kuruluşlarına ait işletmeler, koruma sandığından hiçbir tazminat alamayacak. Teklifle, 100 hektar olan arazi miktarı sınırlaması kaldırılarak, arazi parçalanması sonucu çiftçilerin mağdur olmaması amaçlanıyor.