İthal Buğday işlenip Dışarı Satılıyor

TARIM ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, iç piyasada yenmesi ve kullanılması için değil, sanayicinin işleyip dışarıya satması için buğday ithal edildiğini belirterek, 'Bu çok istismar edilen bir konu. Çıkıp da ’Türkiye buğday bile ithal ediyor’ dendiğinde çok infazsızca yanlış bilgilendirme olmuş oluyor

Tarımda ithalat ve ihracat rakamlarına da değinen Eker, gıda bakımından net dış ticaret fazlasının 5,5 milyar dolar olduğunu, Türkiye’nin aldığından daha fazla gıda ürününü sattığını söyledi Bir gazetecinin buğday ithalatıyla ilgili sorusu üzerine, Tarım Bakanı Eker, şöyle konuştu:

'Türkiye’nin buğday ihtiyacı 18 milyon ton civarında. 2010 yılında ne kadar üretti, 19,5 milyon ton. Artısı ne, 1,5 milyon ton. Türkiye o fazlalığını işliyor, ihraç ediyor. Ama sanayici diyor ki; ’benim kapasitem var, ben bu 1,5 milyon tonu satıyorum. Ben daha çok işleyip satmak istiyorum.’ O zaman dahilde işleme rejimi kapsamında, dışarıdan, piyasalardan, dünya piyasalarından sanayicinin ucuz buğday temin etmesine yardımcı oluyoruz. Alıyor, getiriyor, işliyor ve dünyaya satıyor. 2002’de Türkiye, buğday unu ihracatında dünya sıralamasında ilk 10’da değildi. 2009’da dünyada bir numara. Dolayısıyla Türkiye bu konuda dünyada örnek gösterilen büyük bir başarı ortaya koymuştur.'

Ynt: İthal Buğday işlenip Dışarı Satılıyor

Bak bu iyi haber.. Fakat bizim buralarda un sanayicileri bunu bize koz olarak kullanıp buğdayımızı ucuza alma çabasındalar.. Aslında haklı yanlarıda var, tam layıkıyla buğday üreticisi de sayılmayız hani, kısacası memleket bizim ürettiğimiz buğdaya kalırsa aç kalır.. Bizde bakıyoruz fiyat düşük veriyoruz hayvanlara, yapacak bişey yok..:D