tarlama elektirik cekcem özel trafa evi sartmi?

Ynt: tarlama elektirik cekcem özel trafa evi sartmi?

bizim tarlalar hep elektirikli ev falan şart değil ama panolar falan kapalı yerde olursa güzel olur hırsızlar kaploları kesiyor bir dekkelirse -*-sa sop-*-sa sop-*-sa

tesekkurler abicim ama bu benim dedigim yeni cikmis veya cikacakmis eger öyle olursa maliyeti daha fazla olacak ozamanda hic gerek yok biz ciftciler olarak bu kadar yukun altindan kalkamayiz abicim nerdeyse 25 30 milyar felan diye duydum yorumun icin tekrar tesekkurler

Ben kuyu için elektrik müracatında bulundum

Tedaşın dedigi: Elektrik diregini dikeceksin,

kablosunu çekeceksin,

trafonu koyacaksın,

kablonun ucunu enerjiyi alacagın direge baglayacaksın,

banada 1800tl vereceksin bende elektrigini açacagım dedi

Toplam bunlar için de 16000tl gidiyor...

16000 TL ÇOK PARA BİR KUYUYA ELEKTİRİK ÇEKMEK İÇİN.
İÇİN SAATTE 1,5 TL YAKSA TRAKTÖR 10666 SAAT SONDAJI ÇALIŞTIRMASI LAZIM YANİ 444 GÜN KESİNTİSİZ ÇALIŞMASI DEMEK BENCE SUYU SATMAYACAKSAN BOŞA MASRAF

ARKADAŞ KAÇ GÜN KULLANIYORSUN KUYUYU KAÇ DÖNÜM TARLA SULUYORSUN O KUYUDAN OTURALIM Bİ HESAP YAPALIM LPG Lİ MURAT 124 MOTORU BULUP TAKSAN ORAYA SANA YILLARCA YETER AMA SUYU BAŞKALARINADA KULLANDIRIYORSAN OZAMAN DİCEK BİŞEYİM YOK.

YILDIRIM DÜŞCEK PANO YANCAK POMPA YANACAK KIŞIN TRAFONUN YAĞINI ÇALACAKLAR VEYA TRAFOYU ÇALACAKLAR KABLOLARI ÇALACAKLAR BENCE RİSKE DEYMEZ

Murat kardeş 16bin tl ' nin hepsini sondaja vermemiştir 5_6 bin tl ' sini vermiştir bizim burda açtıranlar hep yapmak zorundayız dediler yani şartmiş 4e4 bi göz oda yaparsan yeter

GENÇ EYMIRLİ link=topic=39651.msg345813#msg345813 date=1298357642' Alıntı:
Murat kardeş 16bin tl ' nin hepsini sondaja vermemiştir 5_6 bin tl ' sini vermiştir bizim burda açtıranlar hep yapmak zorundayız dediler yani şartmiş 4e4 bi göz oda yaparsan yeter

yeni besane yapanlar var yüksek gerilim hattı ile bina arasına 2 veya 3 direk 1 trafo pano proje dahil 16000-20000 tl gidiyor nasıl 5-6 bin tl vermiştir senin piyasadan haberin yok heralde bina 16000 tl nin üstüne ekleniyor

Ben sadece sondaj vurmayı diyorum senin dediğin de bu değilmi yukarıdaki yazında ben bunu anladım:) bizim köyde 40 metre derinlik civarı 4bin elektirik direkleri, kabloları çekildi:) bunlar ne tuttu bilmiyorum bi ev yapılması kaldı ben bu şartlara göre dedim

GENÇ EYMIRLİ link=topic=39651.msg345817#msg345817 date=1298358704' Alıntı:
Ben sadece sondaj vurmayı diyorum senin dediğin de bu değilmi yukarıdaki yazında ben bunu anladım:) bizim köyde 40 metre derinlik civarı 4bin elektirik direkleri, kabloları çekildi:) bunlar ne tuttu bilmiyorum bi ev yapılması kaldı ben bu şartlara göre dedim

kardeş bak yukarı düzelttim ama zaten adam ne sormuş sen nere çekiyon konu sondaj masrafı deilki kuyusuna elektrik çekmek istiyormuş ama şimdiki kanuna göre trafo evi yapmak zorunluluğu var ve oda hayli masraflı bi iş

musaakkaya arkadaşın dediği gibi trafonu alacaksın direklerini dikeceksin hattını çekeceksin tedaşın hattına kadar sen masraf edeceksin ,hattın mesafesine göre ,kurulu gücüne göre fiyat degişir ayrıca trafo evi derken kasdettigin ev tipi trafo postasıysa o büyük güçlü trafolarda yapılıyor senin o kadar güce ihtiyacın yok direk tipi trafo yeter
yok kasdettiğin elektrik abonesi alabilmek için ev vb.gibi bir yapı yapmak gerekiyor mu diye soruyorsan o zaman kuyunun ruhsatı zirai sulama olarak alındıysa gerek yok ama sulama sahası içindeyse kuyu açama ruhsatı vermiyor dsi ne yapıyorlar besihane diye ruhsat alıp sondaj açtırıyorlar işte o zaman bina şart

bizim tarlalarda hep elektirik trafolu bence her tarlaya imkanlar doğrultusunda bir trafo kurulmalı motosikletle sulamaya gidersiniz traktörünüz eskimez 16000 tl okadar çok masraflı değil arazinin getirisini bilmiyorum ama! Bazı yerlerde zemini kumlu gömüklü arazilerde çok daha büyük fiyatlara maal oluyor kılıflı kuyu falan filan

Yukarıda yazılanlara göre gereksinim duydum..

Bizim burada su 130 metreden çıkıyor...

75 beygir dalgıç motor taktırıyorum..

saniyede 65 litre su çıkıyor...

suyu satmayacagım.. kendim kullanacagı.

benim yukarıda yazdıgım 16000tl sadece elektrik masrafı,

kuyu açma ve kılıf 12000tl.

dalgıç pompa takım komple. 12000tl.

velhasıl su akıtmacasına anahtar teslimi 40 000 tl gidiyor...

bizim tarlalarda hep elektirik trafolu bence her tarlaya imkanlar doğrultusunda bir trafo kurulmalı motosikletle sulamaya gidersiniz traktörünüz eskimez 16000 tl okadar çok masraflı değil arazinin getirisini bilmiyorum ama! Bazı yerlerde zemini kumlu gömüklü arazilerde çok daha büyük fiyatlara maal oluyor kılıflı kuyu falan filan
katılıyorum sana önce biraz masraflı olur ama rahatlık yöünden çok iyi aynı anda ekinler sulanırken 6 7 kuyu çalışıtıyorsun saat ini ayarla iş tamam ama motor olsa daha çok eziyetli olur burdaki tarlaların %95 inde elektirik var
ama hırsızlık olayıda oluyor malasef gecen yıl bi tarlada trafonun yağını çaldılar dinamoları çalıyorlar dalgıç ile pano arasındaki 50 cm olsa bile kabloyu kesiyorlar direkten inen kalın kaploları kesiyorlar panoların içindeki malzemeleri çalıyorlar vs vs

Arkadaşlar ben elektrik teknikeriyim. yukarıda murat isminde bi arkadaş traktörle sondaj yapsan karlı demiş. saatte de 1.5tl yakar demiş. imkansız bence o kadar gaza bascan 10 15 tl en az yakar. trafoya gelince kuyunun büyüklüğüne harcadığın enerjiye bakmak lazım. ama küçük bir kuyu içinde trafo imkansız aslında. gerilim düşümü olduğundan belirli ebatta trafo koymanı istemişler senden.

musaakkaya link=topic=39651.msg345985#msg345985 date=1298387941' Alıntı:
Yukarıda yazılanlara göre gereksinim duydum..

Bizim burada su 130 metreden çıkıyor...

75 beygir dalgıç motor taktırıyorum..

saniyede 65 litre su çıkıyor...

suyu satmayacagım.. kendim kullanacagı.

benim yukarıda yazdıgım 16000tl sadece elektrik masrafı,

kuyu açma ve kılıf 12000tl.

dalgıç pompa takım komple. 12000tl.

velhasıl su akıtmacasına anahtar teslimi 40 000 tl gidiyor...
Çok derindeymiş suyunuz hocam biz 50 metrelik kuyular kazdırırız tarlalarımızda özsuhas ve toksunun pompaları var yağmurlamaya ayarlı normalde pompalar 18 metreye kuruluydu geçen yıl 2 şer boru attık 22 metrede pompalar şuanda trafolarımız gece tarifeli tarlalar hep yağmurlamayla sulanıyor gündüz yağmurlamayı değiştirip 5-10 dk denedikten sonra gece 10 a ayarlıyoruz otamatik gece 10 da kendisi çalışıyor trafolar 50 lik hep şükür bizimkilerinihiç çalmadılar ortalama kuyular 90 yağmurlama fıskiyesine çok tazzikli basıyor 120 fıskiyeye kadar basabilir kuyular

elektrikle mazot u kıyaslarsak elektrik çok hesaplı arkadaşlar ilk başta masraflı ama ilerki yıllarda amorti ediyor kendini
murat saribas arkadaşım demiş motorla sula diye ama 1 ve 2 tarla için motor olur ama 500 600 dekar yere 5 6 motor gerekir
onunda riskleri bakımı var hırsızlar motorların akülerini çalıyorlardı dinamolarını pompalarını çalıyorlardı (sehpa motor) un
yaani kısaca elektirik hesaplı ve kolaylık rahatlık :)
tabi ben böyle yazdım elektiriğe zam koymasalar bari zuha-*-s