humuk asitin pancara faydalari varmi?varsa nelerdir?

Ynt: humuk asitin pancara faydalari varmi?varsa nelerdir?

Humik asitleri laboratuvarda sentetik olarak üretmek mümkün değildir. Leonardit, yüksek oranda humik asitler ile karbon, makro ve mikro besin elementleri içeren, kömür düzeyine ulaşmamış tamamen doğal organik maddedir. Oluşumu milyonlarca yıl öncesi bitki kalıntılarının sıcaklık, nem, basınç, oksidasyon ve çok özel jeolojik şartlar altında oluşur. Humik asitler leonarditten elde edilir.

HUMİK ASİTLERİN FAYDALARI

1. Toprakta oluşan sertleşmeyi çözerek bitkinin daha kolay köklenmesini sağlar ve kök gelişimini teşvik eder.
2. Suyun ve havanın toprak içindeki hareketini düzenler.
3. Topraktaki aşırı sodyumu (Na) ortadan kaldırıp, çoraklaşmayı giderir. Topraktaki kireci çözerek pH’yı düzenler.
4. Topraktaki iyon alış verişini artırarak kil minerallerine tutunan fosfor, kalsiyum ve iz elementlerinin serbest hale getirip bitkilerce kullanılabilmesini sağlar.
5. Topraktaki mevcut bitki besin maddelerini şelat hale getirerek bitkiler tarafından alınmasını kolaylaştırır.
6. Topraktaki mikroorganizma faaliyetini artırır.
7. Toprak koloitlerinin çökmesini önler
8. Bitkinin çiçek tutum oranını artırır.
9. Ürünün raf ömrünü uzatır.
10. Topraktaki bitki besin maddelerini tutumunu artırarak yıkanma ile kaybını önler.
11. Meyve ve sebzenin şeker miktarını artırır.
12. Tohumun kısa sürede çimlenmesini sağlar.
'alıntıdır'

tabiki olur kardeş bunların yanında humit asiti tamamlıyan ilaçlarda kullanmalısın dozlarınıda iyi ayarlamalısın ekimde kullanmak ve yaprakta kullanmaz her zaman iyi avantaj sağlar. çinko-humit asit-deniz yosunu-pro vital(demir-magnezyum vs.vs.) bunlar toprağın organik maddelerini karşılar toprağı düzenler ve bitkinin gelişimi artır.

hümik asit topraktan kullanmak esastır,çünkü toprak yapısını iyileştirir ve toprakta bulunan elementleri bitkinin almasını saglar, ancak tek başına bitkiyi beslemez yani bunu atayımda gübre atmayayım olmaz

Bizde kullanıyoruz bence faydası var karışımlı olanlar daha fayda ediyor hümik asitle fulvik asit kombinesi mesela LAMBİRCO, realmmt arkadaşta zaten güzel açıklamış

LAMBİRCO kullanıyorum çok faydası var ben yapradan kullanıyorum
dekar bazında 200gr atıyorum 2 defa olmak şart ile toplamda 400 gr olarak
denemesi yapın faydası olacaktır ok