Erkunt Traktör Kurumsal ve Ticari İletişim Müdürü Bahar Terzioğlu, traktör satışlarında iyi bir sezon geçirdiklerini, hükümetin tarım sektörüne sağladığı desteklerin satışları daha da artırmasını beklediklerini söyledi.İzmir- Terzioğlu, İzmir ' de düzenlediği basın toplantısında, sektör ve firmayla ilgili bilgi verdi. Türkiye ' nin ilk yerli tasarım traktörünü üreten Erkunt Traktör ' ün 6 yılda sektör üçüncülüğüne ulaştığını anlatan Terzioğlu, geçen yıl pazar paylarını yüzde 4,8 ' den 7,1 ' e çıkardıklarını bildirdi.

Geçen yıl 3 bin 333 traktör sattıklarını, talebe yetişmekte zorlandıklarını belirten Terzioğlu, 2011 ' de satışları yüzde 81 artırarak 6 bine ulaşmayı hedeflediklerini ifade etti.Bahar Terzioğlu, yeni yılda üç yeni modelin üretimi için 7,5 milyon liralık yatırım yapacaklarını, yerli tedarikçi sayısını artıracaklarını ve bayi ağını genişletmeye devam edeceklerini, ihracatta da özellikle Irak, Bulgaristan ve Yunanistan olmak üzere çevre coğrafyada etkinliği artırmayı amaçladıklarını söyledi.Türkiye ' de traktör satışlarının 2009 yılında 13 bine kadar gerilediğini ancak 2010 ' da 32 bin 500 adetlik satış gerçekleştiğini belirten Terzioğlu, 2011 ' de ise yüzde 10-15 büyümeyle satışların 36 bine çıkmasını umduklarını kaydetti.Terzioğlu, traktör satışlarında tarım desteklerinin önemli etkisinin bulunduğuna dikkat çekerek, ' ' Hükümetin bu yıl için sağladığı desteklerin traktör satışlarına olumlu yansımasını bekliyoruz. Özellikle makineleşme yönünde verilen destekler pazarın büyümesinde doğrudan etki gösteriyor. Diğer desteklerin de seçime kadar dağıtılacağının belirtilmesi bizi umutlandırdı. 2011 ' de daha iyi bir yıl bekliyoruz ' ' dedi.

' ' Detek nakde çevriliyor'Firmanın Yurtiçi Satış Bölge Müdürü Yalçın Sertel ise kredi faizlerinde yüzde 50 ' lik avantaj sağlayan makineleşme desteğinin bir çok çiftçi tarafından nakit amaçlı kullanıldığını savundu.

Üreticinin sezon başında bu destekten yararlanıp yeni traktör aldığını, hasat sonunda ise traktörünü satarak nakit para elde ettiğini söyleyen Sertel, çiftçinin sonraki hasat öncesi tekrar destekten yararlanarak yeni bir traktör aldığını belirtti.Sertel, diğer kredilere göre çok daha avantajlı olan bu faiz oranının traktörün satışından doğan zararı rahatlıkla kapattığını, çiftçiye farklı yatırımları bu kaynaktan yapma imkanı sunduğunu kaydetti.