Süt üreticisi 'teşvik yetmez' dedi

resim.aspx

Bu yıl üretimde yaşanan bolluk sonrasında, sanayicilerin geriye dönük olarak süt fiyatlarını düşürdüğünü ve buna göre ödeme yapacağını bildirmesiyle başlayan süt krizi sürüyor. Tarım Bakanlığı süt tozu üretimine teşvik vererek krizin boyutunu küçültmeyi hedeflerken, süt üreticileri ‘Süte müdahale kurumunda’ ısrarcı. Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, “Süt ve ete müdahale kurumu gerekiyor” derken, Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDED) Başkanı Adnan Yıldız da açıklanan teşviklerin çözüm olmayacağını, gerekenin ‘süt müdahale kurumu’ olduğunu söyledi.

Süt sanayicileri ile süt üreticileri arasındaki sıkıntı, sanayicilerin sözleşme hükümlerini geriye dönük olarak değiştirmesinden kaynaklanıyor. Üretici ile sanayici geçen yıl imzaladıkları protokolle 73.5 kuruş üzerinden bir litre sütü alım-satım yapacaklarını taahhüt etmişti. Ancak sanayici firmaları arayarak, fiyatı 1 Şubat’tan itibaren 53-54 kuruşlara çektiğini bildirdi. Tarım Bakanlığı’nın sütteki arz fazlalığını kaybetmek için, süt tozu üretimine destek sözü de tarafları rahatlatmadı.

Teşvikler sanayiciye yarıyor
Süt fiyatlarındaki düşüşlere karşın yem fiyatlarının arttığını ve üreticinin zor durumda kaldığını belirten Yetkin, “Toprak Mahsulleri Ofisi nasıl hububat piyasasına gerektiğinde müdahale ediyor, giriyor çıkıyor. Süt ve et piyasasına da düzenleyici kurum gerekiyor. Ette de sıkıntı var, Et ve Balık Kurumu artık eskisi kadar güçlü değil” diye konuştu.
TÜSEDED Başkanı Adnan Yıldız süt sanayicisinin fiyat düşüşünü geriye doğru da işlettiğini belirterek, “Buna isyan ediyorum, ‘ben seni kandırdım, sütünü o fiyattan değil bu fiyattan aldım’ diyemezsin” dedi. Verilen desteğin de maliyet artışı ve fiyattaki düşüş nedeniyle sanayiciye yaradığını belirten Yıldız, “Hem fiyat düşürüldü, hem de sanayici süt tozu için teşviki cebine koyacak” dedi. Müdahale kurumu kurulması çağrısında bulunan Yıldız, “Sayın Başbakan’ın da bu yönde bir talebi olmuştu. Geç bile kaldık. Yoksa milli bir felakete doğru gidiyoruz” dedi.