Polatlı - Şeker Pancarı Üretim Kotası Düşürüldü, 4 Ankara Şeker Fabrikası Kaybed

ANKARA PANCAR KOOPERATİFİ BAŞKANI MUHİTTİN BIYIKOĞLU:

ANKARA Pancar Kooperatifi Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu, şeker pancarı üretim kotasının düşürülmesi sonucu üç yıl içinde dört Ankara Şeker Fabrikası hacminde kayba uğradıklarını söyledi. Bıyıkoğlu, hitap ettiği üreticilerden ?politikacılara şeker üretim kotasını nasıl artıracaklarını sorun, ABD ve AB?de tatlandırıcı kotası yüzde 2 iken, bu oran Türkiye?de neden 15 diye sorunö dedi.

Muhittin Bıyıkoğlu, Ankara ve bağlı illerde şeker pancarı üretim kotasının 2008 yılında 2 milyon 560 bin ton olduğunu belirttirken, bunun 2 milyon 280 bin tona düştüğünü söyledi. Bıyıkoğlu, böylece Ankara ve çevresindeki üreticilerin, Ankara Şeker Fabrikası hacmindeki dört tane fabrikayı kaybetmesi anlamına geldiğini öne sürdü.

EN BÜYÜK RAKİBİMİZ, TATLANDIRICI FİRMALARI

Ankara Pancar Kooperatifi Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu, Polatlı ilçesinde düzenlediği şeker pancarı üretimi ve sorunları toplantısında yaklaşık bin çiftçiye hitap etti. İnsan sağlığını da tehdit eden nişasta bazlı tatlandırıcı üretim kotasının yüzde 15?e çıkarıldığını belirten Bıyıkoğlu, ?batı ülkelerinde bu oran yüzde 2?dir. Şimdi Seçim zamanı, iktidarıyla muhalefetiyle politikacılara bu konuyu sorunö dedi.

BU GİDİŞLE PANCAR ÜRETİCİSİ KALMAYACAK

Muhittin Bıyıkoğlu, tarımsal girdilerin en önemli kalemlerini oluşturan akaryakıtın 2002?den bu yana yüzde 209 oranında, elektriğin yüzde 187 arttığını vurguladı. Buna karşılık yine 2002 yılından itibaren bugüne kadar şeker pancarı fiyatlarındaki artış oranının ise yüzde 60 olduğuna dikkat çekti.

Pancar Kooperatifi Başkanı Bıyıkoğlu, 2002 yılında Türkiye genelinde şeker pancarı eken üretici sayısının 492 bin olduğunu, bugün itibarıyla sayının 150 binin altına düştüğünü belirterek, ?350 bin çiftçimiz şeker pancarı üretiminden koparılmıştırö dedi.

Ynt: Polatlı - Şeker Pancarı Üretim Kotası Düşürüldü, 4 Ankara Şeker Fabrikası Kaybed

Bu yıl bizim kotaları biraz artırdılar torba yasasından dolayıda fabrikalar istediği bölgede serbestçe grup kurabilecekler diye söylenti var olursa İNŞALLAH kotalarımız artabilir

Ynt: Polatlı - Şeker Pancarı Üretim Kotası Düşürüldü, 4 Ankara Şeker Fabrikası Kaybed

biz milletten kota topladık komşu köylerden flan geçende istediğinz kadar kota verelim demişler bu işi yazılmadan önce yapsalarda milletle dalga geçergibi iş tutuyorlar..kotasını ekeceğmz kişileri mağdur etmemek için bundan faydalanamadık. kapansada kurtulsak.

muhtar bu işleri sen halledeceksin bu sene bizim fabrikanın kotayıda düşürdüler gelecek sen artacak dediler ya biraz zor gibi