NİMET70 MEYVECİ 4x4te ÖN DİFRANSİYEL VE KİLİDİ?

bu konuda bilgisi olan var mı?Önlerde otomatik difransiyel kilidi var bildiğim kadarıyla ama nasıl işler?

ayrıca tek firen kullanımı motoru nasıl etkiler?

Ynt: NİMET70 MEYVECİ 4x4te ÖN DİFRANSİYEL VE KİLİDİ?

yasin köse link=topic=39775.msg347700#msg347700 date=1298644620' Alıntı:
bildigim kadarıyla erkuntlarda ön difransiyel kilidi yok :S samelerde var :D cidd*-*-*
yanlış biliyon kardeşim erkuntta on difransyel kiliti var ama hemen işletmek istersen on tekerleri sag sol yap aniden devreye giriyo normal de bi teker donuyo ama bi tanesi patiaj yapmaya başlasın digeride hemen devreye giriyo ve tek frende on tekerleri serbest bırakıyo sadece arka 1 tanesi frenliyo ama frenlerin ikisine de basarsan 4 tekerde frenliyo sorun yaşanmıyor tek fren le donuste bu sorun anca olsa olsa samelerde olur arka sağ firenle on sagda frenliyo donmesi zor oluyo :)

Erkunt ' un bütün 4 çeker ön dingillerinde limited slip yani sınırlı kaydırmalı diferansiyel kilidi bulunur. Bu sistem, ön tekerlerin biri patinaj durumuna düşeceği esnada devreye girerek her 2 tekerin de çekişte kalmasını sağlar. Ön diferansiyel içindeki dengeleme dişlilerini (örümcek dişlilerini) patinaj esnasında kilitleyen balatalardan oluşan bir sistemdir.

hannas link=topic=39775.msg347698#msg347698 date=1298644065' Alıntı:
bu konuda bilgisi olan var mı?Önlerde otomatik difransiyel kilidi var bildiğim kadarıyla ama nasıl işler?

ayrıca tek firen kullanımı motoru nasıl etkiler?

nabolant link=topic=39775.msg347708#msg347708 date=1298645783' Alıntı:
erkuntlarda frene basınca önlerde frenliyormuş aynı şaft üzerinde oldugu için, ön tekerlerde ayrıca fren yok bildigim kadarıyla
tek frende onlerde fren yok ama arka ikisinide frene basarsan 4 çekerde iken 4 tekerdede fren var bilmem anlatabildimmi :8

yasin köse link=topic=39775.msg347715#msg347715 date=1298646511' Alıntı:
zuha-*-s ;D ;Dsamenin firenine camur atma bagım sız samenin badanaş deprejine bastın zaman 4 bir asılır hic biri durmaz nasıl defransiyel kilidi var acılla bilelim zuha-
erkunt larada bas 4 u birden asılır varsa yakınında bi erkunt dene istersen :) hem yeni kasa kompresor olan erkuntlarla fren denemesi yap hangisi kaçıracak hangisi basınca oldugu yere oturacak benimkisi kompresor yardımı ile tutan frenlerden tır gibi maşallah :) tıs tıs otuyo

cazgin0020 link=topic=39775.msg347705#msg347705 date=1298645299' Alıntı:
yanlış biliyon kardeşim erkuntta on difransyel kiliti var ama hemen işletmek istersen on tekerleri sag sol yap aniden devreye giriyo normal de bi teker donuyo ama bi tanesi patiaj yapmaya başlasın digeride hemen devreye giriyo ve tek frende on tekerleri serbest bırakıyo sadece arka 1 tanesi frenliyo ama frenlerin ikisine de basarsan 4 tekerde frenliyo sorun yaşanmıyor tek fren le donuste bu sorun anca olsa olsa samelerde olur arka sağ firenle on sagda frenliyo donmesi zor oluyo :)
bu erkutun arka difransiyel kilidide sag sol yapınca devriye giriyordur adamlar onuda öyle yapmıştır . kardeşim dar bir yere girdin 4 tekerin 4 de çalışması gerekiyor sag sol yapma şansın yok burda tekerin üçü calışıyor söylermisin bana 4 cü tekeri nasıl devreye sokacan. adamlar samaye yapmışlar öndede difransiyel kilidi var sag sol yapma ihtiyacı duymuyon difransiyel kilidine bastınmı 4 de devreye giriyor cidd*-*-*

[move] *098*- [size=14pt]YEAGM[/size] *098*- [/move]

*098*- SAME ARGON 70 *098*-

Şahsım ve görevimle ilgili bir şikayetiniz varsa buraya tıklayarak sitemiz yönetimine bildirebilirsiniz.

kardeşim sen beni anlamak istemiyosun sanırım her yeni traktor aynı sadece on tekerin bi tanesi az bi patiaj yapacak olursa digeride devreye girer ama hiç patiaj etmeden devreye girmesini istersen sag sol yaparsın farklı açıda dondugu için zaten direk devreye sokuyo yani sağ sol yapmanın avantajı tekerin birisi digerinden farklı dondugu için patiajı beklemeden kilitliyo bu konu daha once çok konuşuldu ve ersan abi defalarca açıkladı
yeagm link=topic=39775.msg347723#msg347723 date=1298647066' Alıntı:
bu erkutun arka difransiyel kilidide sag sol yapınca devriye giriyordur adamlar onuda öyle yapmıştır . kardeşim dar bir yere girdin 4 tekerin 4 de çalışması gerekiyor sag sol yapma şansın yok burda tekerin üçü calışıyor söylermisin bana 4 cü tekeri nasıl devreye sokacan. adamlar samaye yapmışlar öndede difransiyel kilidi var sag sol yapma ihtiyacı duymuyon difransiyel kilidine bastınmı 4 de devreye giriyor cidd*-*-*

Şahsım ve görevimle ilgili bir şikayetiniz varsa buraya tıklayarak sitemiz yönetimine bildirebilirsiniz.

cazgin0020 link=topic=39775.msg347727#msg347727 date=1298647256' Alıntı:
kardeşim sen beni anlamak istemiyosun sanırım her yeni traktor aynı sadece on tekerin bi tanesi az bi patiaj yapacak olursa digeride devreye girer ama hiç patiaj etmeden devreye girmesini istersen sag sol yaparsın farklı açıda dondugu için zaten direk devreye sokuyo yani sağ sol yapmanın avantajı tekerin birisi digerinden farklı dondugu için patiajı beklemeden kilitliyo bu konu daha once çok konuşuldu ve ersan abi defalarca açıkladı

kardeşim biz bunu denedik traktörün sag taraf iki tekerini kara cıkardık sol taraf ise topraktaydı sol firene bastık sol tekerlerin ikiside durdu karda olan tekerler calıştı nerde bu dengeleyici difransiyel kilidi

tekerin birisinin patiaj etmesini bekleseydiniz patiaj edince digeri de kilitler bende kaç kez denedim bunu buraya atılan videolardada gosterdiler bi daha araştırmanı tavsiye ederim kardeş
yeagm link=topic=39775.msg347737#msg347737 date=1298647643' Alıntı:
kardeşim biz bunu denedik traktörün sag taraf iki tekerini kara cıkardık sol taraf ise topraktaydı sol firene bastık sol tekerlerin ikiside durdu karda olan tekerler calıştı nerde bu dengeleyici difransiyel kilidi

cazgin0020 link=topic=39775.msg347739#msg347739 date=1298647849' Alıntı:
tekerin birisinin patiaj etmesini bekleseydiniz patiaj edince digeri de kilitler bende kaç kez denedim bunu buraya atılan videolardada gosterdiler bi daha araştırmanı tavsiye ederim kardeş

kaç saat bekleseydik sence kaç saat sonra devreye girerdi kardeşim dalgamı geciyon yoksa sen bu işimi bilmiyon.

erkuntla ugraşmayın sameciler dogru söylüyor sadece dreksiyonu sag sol yapmana gerek yok önler dreksiyon düz oldugu sürece patinaj koluna basmış gibi önler 2sibirden asılır tam sol veyahut tam sag yaparsan otamatik defransiyelden cıkar samelerin +sı önlerde disk var 4 teker fren ama erkuntta 4x4 baglı olduguzaman 4 tekerden fren yapar bir degişiklik yok sen same ile önfren merkezi acıkken tekfren yapamassın unutma

dreksiyonu tam düz konuma getirmez iseniz otamatik defransiyel kilidi çalışmaz bu sistem nh tümo mf erkunt ve benim hattattta mevcut

kardeşim ben denedim diyorum hatta yeniler biraz farklı sanırım tek çekerde iken arkanın bi tanesi patiaj etse biraz digeride devreye girer dedi yokus yukarı toprakta denedim keşke video da çekseydim ya siz yapamadınız yada kullandıgınız motor da sorun vardı bilemem
yeagm link=topic=39775.msg347742#msg347742 date=1298648171' Alıntı:
kaç saat bekleseydik sence kaç saat sonra devreye girerdi kardeşim dalgamı geciyon yoksa sen bu işimi bilmiyon.

ceksparow-1986 link=topic=39775.msg347743#msg347743 date=1298648184' Alıntı:
erkuntla ugraşmayın sameciler dogru söylüyor sadece dreksiyonu sag sol yapmana gerek yok önler dreksiyon düz oldugu sürece patinaj koluna basmış gibi önler 2sibirden asılır tam sol veyahut tam sag yaparsan otamatik defransiyelden cıkar samelerin +sı önlerde disk var 4 teker fren ama erkuntta 4x4 baglı olduguzaman 4 tekerden fren yapar bir degişiklik yok sen same ile önfren merkezi acıkken tekfren yapamassın unutma

dreksiyonu tam düz konuma getirmez iseniz otamatik defransiyel kilidi çalışmaz bu sistem nh tümo mf erkunt ve benim hattattta mevcut

kardeşim bizim denedigimiz yer düz yerdi bir taraf karda diger taraf topraktaydı süren arkadaş direksiyonu sag solda yaptı düzde yaptı ama nedense ön tekerin topraktan olan taraf devreye girmedi. ben erkuntla ugraşmıyom bunu hangi motorda denerseniz deneyin difransiyel kilidi olan motorlar hariç hepsi aynısını yapar. firen işine gelinçe sence önlerde disk olmayan traktörlerde 4 bir tutarmı tutmaz 3 tutar öndeki difransiyelden dalayı tekerin biri tutmaz. same tek firen meselesine gelirsek eliyin altında vanası var kapartırsın tek firen yaparsın adamlar onuda düşünmüşler. cidd*-*-*

hemşerim kayseri yakın gel bende hattat var frene basınca kendi 4x4 alıyor bastımı 4 teker oturup kalıyor sameler bizim motorlardan fren yönünden üstün ama başka marklarda 4 tekerden fren yapıyor şaft üzerinden şaft hareketi arkadan alıyor biliyorsun arkalar fren yapınca şaft dönmüyor bundan dolayı öntekerlerde fren yapmış oluyor patinaj meselesine gelirsek bende 4x4 266g vardı cift sürerken 7 dibkazanla 3 takviyeye aldım yol sürüyordum hepsaldım kolu önler ikisi aynı anda patinaj ediyordu arkalar bisag bisol kaçırmaya başladı motor topallıyor anlarsınya bastım patinaj koluna 4 teker aynı anda dönmeye başladı tabiki bunu yaptıgında dreksiyonu hiç çevirmiyecen

ceksparow-1986 link=topic=39775.msg347752#msg347752 date=1298649488' Alıntı:
hemşerim kayseri yakın gel bende hattat var frene basınca kendi 4x4 alıyor bastımı 4 teker oturup kalıyor sameler bizim motorlardan fren yönünden üstün ama başka marklarda 4 tekerden fren yapıyor şaft üzerinden şaft hareketi arkadan alıyor biliyorsun arkalar fren yapınca şaft dönmüyor bundan dolayı öntekerlerde fren yapmış oluyor patinaj meselesine gelirsek bende 4x4 266g vardı cift sürerken 7 dibkazanla 3 takviyeye aldım yol sürüyordum hepsaldım kolu önler ikisi aynı anda patinaj ediyordu arkalar bisag bisol kaçırmaya başladı motor topallıyor anlarsınya bastım patinaj koluna 4 teker aynı anda dönmeye başladı tabiki bunu yaptıgında dreksiyonu hiç çevirmiyecen

kardeşim seningibi burdada bu konuda iddalaştılar bana inanmadılar ve denedik sonuçta benim dedigim oldu sana tafsiyem bizim yaptıgımız gibi denemen 4 tekerin 4 de düz yerde aynı zeminde denersen 4 tekerin 4 de nasıl calıştıgını anlayamassın benim dedigim gibi bir tarafı kaygan biryerde dursun diger tarafta tekerin iyi kafradıgı yerde olsun bu şekil dene ondan sonra konuşuruz