Yılda kaç dönüm arazi işliyorsunuz?

Traktör konusunda baya traktör var peki ya tarla herkes işlediği tarla miktarını öğrenmek istedim birde sizdeki dönüm kaç metrekare yapıyo onuda yazında net olsun bizde 1 dönüm 1600 metrekare ben 250 dönüm kadar işliyorum

Ynt: Yılda kaç dönüm arazi işliyorsunuz?

poyraz2030 link=topic=39782.msg348084#msg348084 date=1298671586' Alıntı:
arkadaşlar 1 dönüm 1000metre karedir.. değişik bilenler var.
hayır dostum her yerde 1 dekar 1000 m2 dir ama dönün bi çok yerde farklıdır mesela kütahyanın ilçelerinde bir birinden farklıdır bizde(aslanapa) 1 dönüm 1600 m2 dir.

400+200icar bunun içinde 100dekar pancar 50 dekar kavun karpuz soğan.. 1dönüm 1000 m2... yaw arkadaşlar şimdi benim kafama şu takıldı :) bu 1600 2500 m2 olanlar şimdi siz biçere işlettiniz biçer tarlayı 1000m2ye göre ölçüyor siz biçerciye nekadar ölçtüğünü soruyorsunuz geriye sizin hesaba dönüştürüyorsunuz :D neden böyle rakamlara ihtiyaç duyuluyorki? :)

Biz besyuz dekar isliyoruz yilda..
Bu arada bu dekar donum muhabbetine bir aciklik getirelim..
Bulmaca cozenler bilir AR alan birimidir..yuz metrekaredir..Dekar on ar demek yani 1000 metrekare..Hektar yuz ar demek yani 10000 metrekare..Bu avrupada ve dunyanin baska bircok yerinde standart alan birimidir..Donum sadece turkiyeye ozgu bir alan birimi..Eskiden tarlalari olcmek icin adimlarlardi. bir adimin yaklasik bir metre oldugu kabul edilirdi..Kirk adimin bir donum kabul edildigi yerlere, 1600 metrekare eder, bir donum derlerdi..Elli adimin bir donum kabul edildigi yerlerde var 2500 metrekare eder..bolgelere gore degisir yani..biraz uzun oldu ama umarim bi aciklik getirmistir..

Osman Musaogullari link=topic=39782.msg348147#msg348147 date=1298692301' Alıntı:
Biz besyuz dekar isliyoruz yilda..
Bu arada bu dekar donum muhabbetine bir aciklik getirelim..
Bulmaca cozenler bilir AR alan birimidir..yuz metrekaredir..Dekar on ar demek yani 1000 metrekare..Hektar yuz ar demek yani 10000 metrekare..Bu avrupada ve dunyanin baska bircok yerinde standart alan birimidir..Donum sadece turkiyeye ozgu bir alan birimi..Eskiden tarlalari olcmek icin adimlarlardi. bir adimin yaklasik bir metre oldugu kabul edilirdi..Kirk adimin bir donum kabul edildigi yerlere, 1600 metrekare eder, bir donum derlerdi..Elli adimin bir donum kabul edildigi yerlerde var 2500 metrekare eder..bolgelere gore degisir yani..biraz uzun oldu ama umarim bi aciklik getirmistir..
Aynen katılıyorum geleneksel birşey bizdede 2500 m2 bir dönüm diye geçer ama topular dekar-hektar hesabından