intercoller

selam arkadaşlar yeni çıkacak olan newhollndlarda turbo ve intercoller varmış turboyu biliyorum ve kullandım ama bu intercoler ne demek motora nasıl avantaj veya dezavantaj sağlıyor.yorumlarınızı bekliyorum tşk

Ynt: intercoller

Intercooler; Otomobil Kamyon Çekici Otobüs ve Traktörlerde motor suyu soğutma radyatörünün önünde yer alan 'Hava Soğutma' radyatörüdür. Alüminyum Intercooler’ların turbo destekli motorlarda kullanımına 1970’li yılların ortalarından itibaren başlanmıştır.

Günümüzde egzoz gazı çıkışının çevre üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirebilmek amacıyla konulan yükümlülükler nedeniyle ağır yük ve yolcu taşıyan araçların tamamında kullanılması zorunlu tutulmaktadır.

Intercooler kullanılmasıyla egzoz gazı çıkışı iyileştirildiği gibi motor verimi artar ve turbo ' dan geçirilmiş hava motora girmeden önce soğutulduğu için ısıl gerilimler düşürülerek yukarıda belirtilen faydalar sağlanmış olur.

Turbodan çıkışta sıcaklığı 200 dereceye kadar yükselen hava Intercooler’a girer ve ortam sıcaklığının yaklaşık 40 derece üzerine kadar soğutularak motora sevk edilir.

Üretici firmalar bu hava soğutma radyatörü için değişik isimler kullanırlar. Ancak bu hava soğutucusunun turbo ile motor arasında yer alması nedeniyle INTERCOOLER (ARA SOĞUTUCU) ismi yaygın olarak kullanılmaktadır.

Normalde dizel motorlarda subaplar tarafından emilen silindir bloğu içindeki 15 veya 16 hacim hava, piston tarafından 1 hacime sıkıştırlır ve bu basınçlı hava üzerine enjektörlerden pülverize şekilde mazot püskürtülerek patlama gerçekleştirir, patlama ile piston kolu geri itilir ve krank mili döndürülerek motor çalıştırılmış olur. İşte bu yanma odasına alınan havanın yoğunluğu (içindeki oksijen miktarı) arttıkça daha kaliteli bir patlama gerçekleşir ve motorun gücü ve torku artar.

Bu yoğunluğu (birim hacimdeki oksijen miktarını) arttırabilmek için motorun içine giren hava bir şekilde soğutulmaya çalışılır. Bunun içinde ' intercooler ' denilen bir tip hava soğutma sistemi geliştirilmiştir.

Mesela, traktörler ve diğer dizel motor ile çalışan aletler, geceleyin gündüze göre daha iyi çekiş yapar ve motorun torku artar. Çünkü gece motora emilen havanın sıcaklığı gündüze göre daha soğuktur ve daha yoğundur. Dolayısı ile motorun içindeki patlama daha verimli olur ve çekiş gücü artar.

İşte bu yoğunluğu; sadece geceleri değilde motorun tüm çalışma saatlerinde sağlayabilmek için ' Intercooler ' ' lar vardır.

slm .bilgileriniz için tşk. newholland bayisindeki satış elemanına sorduğumda daha farklı bi şey söylemişti .intercolerin yağı soğuttuğunu bende hava diye bildiğimi söylemiştim.havayı soğutanın intercoler değilde adını tam telafuz edemiyeceğim hammail diye hatırlıyorum öyle bi şey söylemi,şti.