EURO DİZEL

Arkadaslar gecen haftadan berı sıteye gırıs yapmamıstım son konulara bır baktım euro dizel hakkında hiç konu acılmamıs bızım burda 20 subattan berıdır kırsal motorın satısı durduruldu mılet isyanları oynuyor 2000 model altı traktor cok yanı turbosuz ve kırsalla calısan marka ve modeller ...yenı sısteme uygun euro dizelle calısan motor sayısı bır elın parmagıyla sayılacak kadar azdı ve ustelık onlarda kırsal ucuz dıye kırsal motorın kullanıyorlardı ama sımdı euroya gecınce herkes yakıt artısından sıkayettcı ne olacak sımdı dun bır ustayla konustum bana mazot pompasının basıncının dusurulerek yenıden yakıtın eskısı gıbı olacagını soyledı kırsal motorınde pompa basıncı 5 bar ıken euro dizelde 7 bara cıkıyormus pompanın tanzık ayarı kısılarak tekrar 5 bara ayarlanması gerekıyormus boylece sorun ortadan kalkarmıs ayarlanmazsa sayet motor cok yakar ancak cokta cekermiş ama genel ortalamada maddı zarar fazlaymıs bıde kendımden ornek vereyım bu yıl henuz daha euro almadım motor kıs dolayısıyla garajda yatıyor ancak yazdan bır kac kez alıp denemıstım normalde 1 lıtre yaktıgı işte 1,300---1,400 gr cıktı yakıtım yanı yarıyarıya arttı bugun ıtıbarıyle ortalama yarım lıtre mazot 1,5 tl kırsalla euro arasındada zaten 30 kurusa yakın fıyat farkı vardı sanırım kısacası mazotun lıtresıne 2 tl yakın zam geldı dıyorum kendı kanımca acaba sızler ne dusunuyorsunuz bence mazotun litresi nerdeyse 5 tl oldu mıllette simdiye kadarkı en buyuk kazıgı yemiş oldu....!!!!!!!!!!!!

Ynt: EURO DİZEL

bugun sabah bende erkunt a aldım kırsal mazot bitmiş euro dizel koydum yakıtı nasıl bilmem ama motor hemen sesi ve çekişi biraz daha düzeldi ama tarlada denemek lazım bu iş bi taraftan iyi bi taraftan kotu iyi olan tarafı motorlarımız uzun omurlu olacak kotu olan tarafı ise yakıt fazla yakıp 200 milyona işledigimiz işi 250 ye işlicez galiba

valla arkadaslar bu işin sonu pek hayra alamet degıl sanıyorsam burda en buyuk rantı pompacılar ve parcacılar kazanacak gıbı gelıyor bana ornegın benım motorun pompası henuz acılmadı 6500 saatte ve daha usta yuzu gormedı cunku ayarından son derece memnundum ve en azından rektefe yaptırana kadar da pompayı ayarlatmayı dusunmuyordum ama sımdı mecburen ayarlatacagım gıbı yoksa astarı yuzunden pahalı olacak ve işler tam başlayınca buyuk maddı kayıp yasayacagım gıbıme gelıyor....

Arkadasım her zaman yagı nerden bulacaz ayrıca her zaman depoyu fullemıyoruz kı yerı gelıyor 50 tl yerı gelıyor 100 tl yerı gelıyor 30 tl alıyoz ne kadar mazota ne kadar yag katacaz bızım burda beledıye petrolu var ordada 10 numara yag satmıyorlar her seferındede merkeze gıdıpte yag alaıp gelemeyız herhalde kalıcı bır cozum bulmak lazım bence......

Dayımın sehır içi otobusu var otobuste 10 numara yag kullanıyorlar yılda yaklasık 15 bınlıra cıvarında kar edıyorlar ama ıkı yılda bır motor rektefe edıyorlar dayıma sorarsan soyle dıyor ben motoru 5 bıne rektefe yaptırıyorum (ıveco m 50 ) mazot yaksam 15 bınlıra daha fazla verecegım petrole kım kıme bes kurus verır ıkı yılda toplamda 25 bıne yakın para kalıyor altı ustu demır yıgını en fazla bır vıtes dusuk ceker hepsı o dıyor ama gelelım kazın ayagı oyle degıl yag yakmak yasak kacak kullanıyorlar ayrıca ben traktorle sureklı agır yuk cekıyorum tomruk ısı yapıyorum ve tarla zamanıda gelınce aksama kadar bır çizi fazla surmek için elımden gelenı yapıyorum yanı bır vıtes asagı gıtmek bana gore degıl hakkı neyse onu yapsın ısterım motorumun haaaa euro dızeli koydum motora evet motorun cekısı artıyor ama oyle şahken şahbaz olmuyor yani.....aynı litre kırsalla 40 dekar surdugum tarlayı euroyla 28-29 dekarını falan surdum......yag koyuncada aynısı olur hatta daha kotu olur yagın basıncı mazotton dusuk oldugu ıcın motor o kadar cekmez yıne aynı hesaba gelır bence ...

Ben yakıt sisteminin basıncının düşürülmesine karşıyım.onun yerine enjektör ucları yenilenip püskürtme basınçları yükseltilmeli.böylelikle yakıt yanma odasına toz zerresi gibi püskürüp daha verimli yanmalıdır.motordaki verim arttıkça yakıt tüketimi düşer.dizel motorlar zorlandıkça daha çok yakar.yakıtı yakarken verim düştükçe aynı gücü sağlamak için pompa daha çok yakıt pompalar.dolayısıyla yakıt tüketimi artar.geçenlerde NTV deki bir otomotiv proğramında 2011 model dizel passat ların yakıt sisteminin basıncının katkat arttırılarak yakıtı tükretiminin azaltıldığından bahsediyordu.Eurodieseli yeni nesil Euro1,2,3 motorların daha verimli yakacağı kanaatindeyim.

TT 55 link=topic=39877.msg348919#msg348919 date=1298824177' Alıntı:
Ben yakıt sisteminin basıncının düşürülmesine karşıyım.onun yerine enjektör ucları yenilenip püskürtme basınçları yükseltilmeli.böylelikle yakıt yanma odasına toz zerresi gibi püskürüp daha verimli yanmalıdır.motordaki verim arttıkça yakıt tüketimi düşer.dizel motorlar zorlandıkça daha çok yakar.yakıtı yakarken verim düştükçe aynı gücü sağlamak için pompa daha çok yakıt pompalar.dolayısıyla yakıt tüketimi artar.geçenlerde NTV deki bir otomotiv proğramında 2011 model dizel passat ların yakıt sisteminin basıncının katkat arttırılarak yakıtı tükretiminin azaltıldığından bahsediyordu.Eurodieseli yeni nesil Euro1,2,3 motorların daha verimli yakacağı kanaatindeyim.

ben arkadaşıma katılıyorum ayrıca meslek bilgim olarak kırsal ve euro motorin arasında fiyattan ziyade kükürt oranı cok düşük oldugundan sistem daha güzel calısıp zamanla yakıtta tasarruf saglayacagından eminim aradaki fiyat farkı zamanla performanstan dolayı kapanacaktır.

benim deutz agrolux 70 euro 2 motor sonbaharda köye götürürken yolda 50 tl lik kırsal motorin aldım ve sonradan köyde çalıştırırken egzoz da dumanın fazla çıktığını farkettim sonra servisle filan görüştüm ve euro dizelden başka kullanmamamı istediler bende depoyu boşalttım ve tekrar euro aldım şu anda sorun yok demekki euroda bir keramet var

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=39877.msg348947#msg348947 date=1298826422' Alıntı:
benim deutz agrolux 70 euro 2 motor sonbaharda köye götürürken yolda 50 tl lik kırsal motorin aldım ve sonradan köyde çalıştırırken egzoz da dumanın fazla çıktığını farkettim sonra servisle filan görüştüm ve euro dizelden başka kullanmamamı istediler bende depoyu boşalttım ve tekrar euro aldım şu anda sorun yok demekki euroda bir keramet var
haklisin servis aynısını banada dedi ztn mazot pompa sında bi ariza olunca euro kullanmazsan garantiye girmiyor..

o kadarda korkmayın yaf ben geçen senede euro kullandım bu senede kullancam öyle aşırı bir yakıt görmedim gerçi arazi toprak yapısına göre değişir ama ben önceki traktorumede 165 liti onada 150 lt euro koydum 2 gün herk yaptım normal mozotla bir farkını göremdim yakma açısından ama tabiki herkesin arazisi farklı çok yakarsa enjektör ayarı yapılması taraftarıyım aradaki fark çıkar bana göre

Yağ kullanımı motor için zararlı.Ben geçmişte ford 3610 ve üniversal 453 te 2008 yılında kullandım.(mazot yine 3,50 tl iken).yağ kalın olduğu için enjektörlerin yakıtın zerreler şeklinde püskürtülmesini imkansızlaştırıyor.ayrıca enjektörlerin uçlarını bozuyor.tekrar mazota döndüğünde yakıt tüketimi çok artar.sabahları traktör zor çalışıyor.rölantide sallantı yapıyor.dumanı çok atıyor.kurum yapıyor.bu kurum egsoz sübaplarını kaplayarak sübapın kapanma hassasiyetini bozuyor.zamanla eksoz sübapıdan gaz kaçıyor ve güç düşüyor.rektefe kaçınılmaz oluyor.motor yağı daha çabuk bozuluyor.eğer illa ki yağ kullanılacaksa iyi bir marka kullanıp.örneğin %50 mazot karışacaksa bu oran hep aynı olmalı.karışım depoda yapılmamalı bence.

ben tamircilere danıstım yagın motora zararı yok diyolar yalnız iki ayda bir kaliteli yakıt katkısı kullnamamı istediler bu katkı yagın bıraktıgı kurumu ve motorun depodan enjektörlere kadar mazotun yandıgı her yeri temizledigini söylediler ... az deil değoda 80 lira fark ediyo birazda mazotla karıstırdıgımızı düşünürsek yag mazota göre çok az yanıyo senede 10 depo mazot yaksak en asagı 1000 tl eder...