BU JOHNDEERE TÜRKİYE'DE KENDİ SINIFINDA KAZANIR..WATER TO İNTERCOOLER(JD 5820)

Tüpümüz, icinde bakır borular dıs gövde paslanmaz

radyatör

Sıvı dönüsüm pompasını

BOOST GAUGE(turbo basınç göstergesi)

(Termostat)Termostat sensörü paslanmaz çelik borunun dışıyla soğutucunun arasında ve giriş manifoldunun ağzındadır.
Başlangıç sıcaklığı 40la 70 derece arasındadır.

Montaj bir gün sürdü

TIG Kaynağı

Emme Manifoltu için yeni bir flaş.bütün parcalar paslanmazdır.

Ynt: BU JOHNDEERE TÜRKİYE'DE KENDİ SINIFINDA KAZANIR..WATER TO İNTERCOOLER(JD 5820)

Biz bu sistemi yurt dısından kopyaladık hatta teklif aldık buraya gelip takmak icin 3870 Euro, kargoyla teslim montajı biz yaparsak 2600 Euro istediler.Bize maliyeti 1750TL yakın.
Sistemin faydalarını bende araştırdım ve onlara sordum.İste onlardan gelen teklifin Türkçeye çevrilmis hali;

Burada size intercooler sistemin sürekli yükselen tork sistemini John Deere 5820 modeli üzerindeki etkilerini bütün paslanmaz çelik boru ve birleştiricileri ile birlikte fiyatını teklif etmekteyiz.
……

İyi yapılmış bir boru soğutma sistemi (intercooler) motorun üst kısmında olur ve sıvı soğutucu traktörün ön bölümünde motor soğutucunun önündedir.
Bu üst ve öne takılan soğutma sistemi normal traktörlere teknik olarak ön veya üst motor tarafına bir ek istemez.
Tüp ince duvarlı paslanmaz çelik boru ve yüksek basınç bakır borularından oluşur. Emme manifoldu yeni bir flanş ve manometre icin(-0,5+1,5 bar ölçekli) manifolt basınç göstergesi için bir bağlantı sağlanacaktır.(buna uygun yapılmalıdır.)

Basınç göstergesi sürücü bölümünde uygun bir yerde olmalı ve giriş manifoldundaki yüksek basıncı göstermelidir. Basınç göstergesi motordaki çeşitli problemlerden dolayı çalışabilir. Eğer hava filtresi böceklerden dolayı tıkanmış ise bunu hemen göstergede problem olarak görebilirsiniz.

Enjeksiyonlardan birinde yapışma / hata başlarsa bu da göstergede motorda ateşleme olmaması durumundan önce size hata olarak gösterilir.

Bu soğutma sistemi torku(devir) % 22 yükseltir ( yakıt enjeksiyon pompasında değişiklik yapmadan) ve yakıt tüketimini azaltır.
Eğer yeni bir yükseltilmiş tork kullanılabiliyorsa ( sadece sürüş sırasında değil..) bu yakıt tüketimini %22-25 azaltır.
Egsoz gazlarının sıcaklığı motordan geçen soğuk havanın artması ile150 dereceden cok daha azaltır.
Yakıt enjeksiyon pompasını soğutucu 200 dereceye veya 1,5 bar basınca ulaşmadan önce ayarlamalısınız. Bu ara soğutucu boru çok yüksek basınç ve ısılara dayanabilir.
Eğer yakıt enjeksiyon pompası ayarları orijinal gaz değerlerinden yukarı çıkartılırsa, tork değeri, traktör ve motorun cinsine bağlı olarak %30 %40a kadar artar.
Eğer yakıt pompasının ayarlarını yükseltirseniz, lütfen önceden enjeksiyon zamanlamasını 1 veya en az 1,5 dereceye ayarlayın = piston en üst seviyeyi geçtiğinde en üst ölü noktaya ulaşmadan hemen önce ..

Soğutucu sıvı olarak genellikle cam temizleme suyu kullanılır.
Özellikler :
Soğutucu ucuzdur
Soğutucu çok iyi bir soğutma etkisine sahiptir.
Genleşme tankı olarak genellikle traktörün kendi cam temizleme deterjan tankı kullanılır.

Sistemlerimiz temiz ve paslanmaz çelik borular parlayan her zaman soğutucu renktedir
'metalik mavi' de.
Ama en iyisi biz gerçekten traktörün motorunu düşünmek olmasıdır.
Benim eski mesleğim özel olarak intercooler sistemi ile gemi baş mühendisi oldu.

Ynt: BU JOHNDEERE TÜRKİYE'DE KENDİ SINIFINDA KAZANIR..WATER TO İNTERCOOLER(JD 5820)

Güzel olmuş kardeş 5820 kaç bg 95 mi bide alman malımı bu sizdeki dayımda var 5720 alman malı çok güzel 5820 görmemiştim hiç buralarda kullanan

hamza40_7 link=topic=39932.msg349545#msg349545 date=1298920200' Alıntı:
Güzel olmuş kardeş 5820 kaç bg 95 mi bide alman malımı bu sizdeki dayımda var 5720 alman malı çok güzel 5820 görmemiştim hiç buralarda kullanan
93 HP

toprak14 link=topic=39932.msg349541#msg349541 date=1298919530' Alıntı:
Ek bir soğutucu derken bildigimiz intercoolerden farkı sulu sistem olması.
anladım bende öyle demek istedim fakat şurasını anlamadım bu sistem şimdi radyotörle ortak aynı suyumu kullanıyor yoksa bağımsız bişeymi?.

anayurtlu 3105d link=topic=39932.msg349556#msg349556 date=1298920579' Alıntı:
anladım bende öyle demek istedim fakat şurasını anlamadım bu sistem şimdi radyotörle ortak aynı suyumu kullanıyor yoksa bağımsız bişeymi?.
evet traktörün soğutma sisteminden bağımsız. :)

bu sistem bir intercooler ilavesi ve ek olarak motora çekilen havanın sıcaklığı belli dereceyi aştığında su püskürtme yöntemi ile daha fazla sogutulması şeklinde anladığım kadarıyla dogru mu?

nabolant link=topic=39932.msg356787#msg356787 date=1299765258' Alıntı:
bu sistem bir intercooler ilavesi ve ek olarak motora çekilen havanın sıcaklığı belli dereceyi aştığında su püskürtme yöntemi ile daha fazla sogutulması şeklinde anladığım kadarıyla dogru mu?
O şekilde değil tüpün icinde bakır borular var icinden su geciyor kalan kısımda hava dolaşım yapıyor hava ile su birbirine temas etmiyor.sizin dediginiz sistem otomobillerde kullanılıyor intercooler sıvı püskürtme.normal intercooler hava ile soğurken bizimki su ile soğuyor.büyük traktörlerde aftercooler olarak gecer.

yukarıdaki teknik bilgileri verenler uzun yıllardır bu uygulamaları yapmıslar tarla şartlarında denedigimde size net güc artışını % üzerinden söyleyemesemde, vites farkı olacaktır eskiyle şimdiki arasında izlenimlerimi paylaşıcam işler başladığında.

toprak14 link=topic=39932.msg381606#msg381606 date=1303031469' Alıntı:
yukarıdaki teknik bilgileri verenler uzun yıllardır bu uygulamaları yapmıslar tarla şartlarında denedigimde size net güc artışını % üzerinden söyleyemesemde, vites farkı olacaktır eskiyle şimdiki arasında izlenimlerimi paylaşıcam işler başladığında.
TŞK ARKADAŞIM.

toprak14 link=topic=39932.msg381606#msg381606 date=1303031469' Alıntı:

Biz atmosferikten turboya geçtiğimiz otomobillerde kullandık.Hatta bu işi marka olarak XS power sulu soğutma sistemi intercooler. Motor hacminiz turbonuz ve almak istediğiz hp ve tork extrem derecede ise işe yaradığı söylenemez...Bizim elde etmek istediğimiz 180whp lerden - 280/300whp lere çıkmaktı işimize yaradı.
Dünyanın her yerinde hava soğutmalı intercooler kullanılmakta ama traktör için verimsizdir diyemeyiz o kadar emek harcanmış ve Allah nasip ederse emeklerinizin karşılığını alırsınız...Dediğiniz gibi yüksek hp artışı değilde ama nerden baksanız 10hp gibi söz konusu olabilir traktörün randumanlı çalışması özellikle sıcak havalarda yaz aylarında vites düşürme olayınız ortadan kalkıyor turbo daha verimli daha soğuk hava ile buluşunca motori içinde yanma olayı doğru şekilde gerçekleşiyor.Tabi wasgate ile birazcık oynayip basıncı artırırsan güzel hp artışları olur hani ;)

Boost26 link=topic=39932.msg406660#msg406660 date=1306314173' Alıntı:
Biz atmosferikten turboya geçtiğimiz otomobillerde kullandık.Hatta bu işi marka olarak XS power sulu soğutma sistemi intercooler. Motor hacminiz turbonuz ve almak istediğiz hp ve tork extrem derecede ise işe yaradığı söylenemez...Bizim elde etmek istediğimiz 180whp lerden - 280/300whp lere çıkmaktı işimize yaradı.
Dünyanın her yerinde hava soğutmalı intercooler kullanılmakta ama traktör için verimsizdir diyemeyiz o kadar emek harcanmış ve Allah nasip ederse emeklerinizin karşılığını alırsınız...Dediğiniz gibi yüksek hp artışı değilde ama nerden baksanız 10hp gibi söz konusu olabilir traktörün randumanlı çalışması özellikle sıcak havalarda yaz aylarında vites düşürme olayınız ortadan kalkıyor turbo daha verimli daha soğuk hava ile buluşunca motori içinde yanma olayı doğru şekilde gerçekleşiyor.Tabi wasgate ile birazcık oynayip basıncı artırırsan güzel hp artışları olur hani ;)
Sizinki nasıl bir calısma merak ettim detayları almak isterim.atmosferikten turbo+cooler 180 den 300 cıkmak normal degilmi?
sulu değilde hava ile soğutan bir cooler taksak güc artışı aşa yukarı aynı olurdu die düsünüyorum ancak yer sıkıntısından dolayı bu uygulamayı tercih ettik özellikle.otomobillerr icin hazır ürünler var.wv TSI motorlarda var sulu sistem cooler turbo lag ı düsürmek icinde mantıklı borulama daha kısa hava ile soğutana göre.sıcak havalarda sulu sistemin daha randımanlı çalışacağını düsünüyorum.