admin demedı deme bu konu sıyasete kacar

Ynt: admin demedı deme bu konu sıyasete kacar

manas link=topic=39954.msg349579#msg349579 date=1298922057' Alıntı:
bugun koydekı petrole mazot geldı artık kırsal gelmeyecekmiş eurodıesel devrı başladı 3530 lıra
ananida al git manas abi, burasi yan gelip yatma yeri degil, babalar gibide satarim bu siteyi. benim üyelerimde isini bilir,

ins bunu günü aratacak günlerde olmaz diyorum baska bsy degil cankayaya motorla gitsek bi yıl belimizi dogrultamayız Allah sonumuzu hayır etsin herkezin mahsulu bereketli olması dilegiyle...

akcaorenli link=topic=39954.msg349626#msg349626 date=1298924661' Alıntı:
ins bunu günü aratacak günlerde olmaz diyorum baska bsy degil cankayaya motorla gitsek bi yıl belimizi dogrultamayız Allah sonumuzu hayır etsin herkezin mahsulu bereketli olması dilegiyle...
Keske 1 haftamiz gitse bi kac bin liramizda gitsede olacak bunla kalsa. ama birincisi bizim malimiz kiymetli, almanlar tonlarca sütü döküyo sokaklara. bizde diyom gitsek bi dana biraksakk kapiya, bi motur bugday döksek, pancar küsbesini yigsak meclis bahcesine, ne bilim, biseyler yapsak. olmazmiki))))

satocan58 link=topic=39954.msg349637#msg349637 date=1298925109' Alıntı:
Keske 1 haftamiz gitse bi kac bin liramizda gitsede olacak bunla kalsa. ama birincisi bizim malimiz kiymetli, almanlar tonlarca sütü döküyo sokaklara. bizde diyom gitsek bi dana biraksakk kapiya, bi motur bugday döksek, pancar küsbesini yigsak meclis bahcesine, ne bilim, biseyler yapsak. olmazmiki))))
abi senin yorumlarını sıkca okuyorum cok haklı konusuyosun olur neden olmasın ama buna izin mi verirler ora gidersek bu sefer topragını satda sehire gel der secim yaklasiyor abi adam akıılı bi anadaolu bı ciftci coban cocugu aday olsada ona versek suan hic bi parti adayından bize yarayacak biri cikmaz diyorum

akcaorenli link=topic=39954.msg349650#msg349650 date=1298925440' Alıntı:
abi senin yorumlarını sıkca okuyorum cok haklı konusuyosun olur neden olmasın ama buna izin mi verirler ora gidersek bu sefer topragını satda sehire gel der secim yaklasiyor abi adam akıılı bi anadaolu bı ciftci coban cocugu aday olsada ona versek suan hic bi parti adayından bize yarayacak biri cikmaz diyorum
gardas derlerde hadi sattik gittik, yaw biz okudukda büyüklerimiz ve yine maglesef okumamislarimiz vasifsiz iscilerimiz var. benim babamin bildigi 2 is var. biri hayvan bakar digeride rencberlik, birde askerde tesisatcilik yapmis, onu saymiyom.)))) haddi gitti sehre, orda ne yapacak, elindekini avcundakinide orda yiycek kalacak zügürt aga gibi. bu güne kadar milyonlar gitti büyük sehirlere, sonra kro dediler, sehrin düzeni bozuluyo dediler, carpik kentlesme dediler, onu dediler bunu dediler. tas yerinde agirdir, biz köyümüzde rahatiz, bizi yerimizden yurdumuzdan edeceklerine orda yasamamizi kolaylastiracak olanaklar sunsunlar......

satocan58 link=topic=39954.msg349657#msg349657 date=1298926243' Alıntı:
gardas derlerde hadi sattik gittik, yaw biz okudukda büyüklerimiz ve yine maglesef okumamislarimiz vasifsiz iscilerimiz var. benim babamin bildigi 2 is var. biri hayvan bakar digeride rencberlik, birde askerde tesisatcilik yapmis, onu saymiyom.)))) haddi gitti sehre, orda ne yapacak, elindekini avcundakinide orda yiycek kalacak zügürt aga gibi. bu güne kadar milyonlar gitti büyük sehirlere, sonra kro dediler, sehrin düzeni bozuluyo dediler, carpik kentlesme dediler, onu dediler bunu dediler. tas yerinde agirdir, biz köyümüzde rahatiz, bizi yerimizden yurdumuzdan edeceklerine orda yasamamizi kolaylastiracak olanaklar sunsunlar......
bnm anlatmak istedigim ananida al koyune git diyoya bu seferde sehire cagirir abi secim yaklasıyor bugun biizm hısım diyordu desekleme paralarini mayısa atmıslar secimde üc bes oy fazla getirir mi diye bu ülkede üreticiye detek(göz boyama) makam koltuguna gecene kadar abi Allah sonumuzu hayır etsin diyorum baska bsy demiyorum bu düzen böle fazla gitmez bi yerden illaki patlak verecekdir...

Sitemiz içerisinde siyaset yapmak yasaktır

(konu amacından sapıyor ama az görmezlikten gelelim sonu nereye varacak bakalım)

muhtar hemende durdun yine önümüze. derterimizi paylasmak siyasetse evet siyaset yapiyoz. sen muzdarip degilmisin bu sorunlardan, bence önderlik sana düser. yurdum insaninin en büyük eksigi bence siyaset konusmamasidir, bir tek oy vermekle vatandas olunmuyor, elestirecen, fikrini söylüycen... koyun gibi meclisi dinlersen durum simdiki bulundugumuz gibi oluyo iste.....

siyaset yasak tamam abide bunuda konusmazsak elimizdeki ekmek heryıl kucukuyor buna bi dur demenin yolu olmalı siyaset yapilmali tartima olmali abi ama herkez durcagi yeri iyi bildigi sürece..

satocan58 link=topic=39954.msg349679#msg349679 date=1298927067' Alıntı:
muhtar hemende durdun yine önümüze. derterimizi paylasmak siyasetse evet siyaset yapiyoz. sen muzdarip degilmisin bu sorunlardan, bence önderlik sana düser. yurdum insaninin en büyük eksigi bence siyaset konusmamasidir, bir tek oy vermekle vatandas olunmuyor, elestirecen, fikrini söylüycen... koyun gibi meclisi dinlersen durum simdiki bulundugumuz gibi oluyo iste.....

İsminizi bilmiyorum abi sitemiz içerisinde belli başlı kurallarımız var bu kuralları yıkmak delmek olmaz Evet bende bu konulardan muzdaribim ama ben bu konudan taviz verdimmi bunun önünü alamayız o adama müsade ediyorsun bana neden etmiyorsun diyebililer siyaset konuşmak istiyorsan siyaset içerikli forumları takip edeceksin güzel abim evet benimde dertlerim sıkıntılarım var elimde 20 danam ile ortada kala kaldım ama elden birsey gelmiyor CEMAAT NE DERSE DESİN İMAM BİLDİĞİNİ OKUYOR

Ağır Abi link=topic=39954.msg349707#msg349707 date=1298927810' Alıntı:
İsminizi bilmiyorum abi sitemiz içerisinde belli başlı kurallarımız var bu kuralları yıkmak delmek olmaz Evet bende bu konulardan muzdaribim ama ben bu konudan taviz verdimmi bunun önünü alamayız o adama müsade ediyorsun bana neden etmiyorsun diyebililer siyaset konuşmak istiyorsan siyaset içerikli forumları takip edeceksin güzel abim evet benimde dertlerim sıkıntılarım var elimde 20 danam ile ortada kala kaldım ama elden birsey gelmiyor CEMAAT NE DERSE DESİN İMAM BİLDİĞİNİ OKUYOR
doğru söze ne denir ok-*-s

Ağır Abi link=topic=39954.msg349707#msg349707 date=1298927810' Alıntı:
hasan işte 0rdaki imamı biz diktik 0raya ,cemaat de biziz.ama nedense imamı kuzu kuzu dinliy0ruz,adamın ağzı laf yapıy0r,laf söyletmiy0r kendine,hemen k0rumaları y0llar kapıya :) ...kaddafiden farkı neki...valla bizim milletimiz demekki bu h0cadan memnun,s0nuçlar,anketlerde ve seçimler bunu gösteriy0r...demekki herkez memnun hayatından...

Arkadaşlar, siyaset yapılacak yer var, yapılmayacak yer var. Bende siyaset yapıyorum ama bu sitede yapmıyorum. Facebook ' ta buyrun istediğiniz kadar yapın, burada isim vermiyorum ama sadece siyasetle ilgili siteler var. Oralarda derdimi, sorunumu ortaya koyuyorum.

Sıkıntıda isen, çıkmazda isen elbette derdini burada anlatabilirsin. Buna bizim karşı çıktığımız yok, siteyi baştan sona inceleyin. Çok kişi derdini anlatıyor, çözüm yolu arıyor ama araya siyasileri sokmuyor. Gidelim grev yapalım, buğday dökelim, süt dökelim diyor. Buyurun bunları yapın, ama siteyi bu işlere alet etmeden, ferdi olarak, siyasetle ilgili konuları işin içine karıştırmadan olsun. 'Bu sıkıntıyı şu adam yaptı, bilmem kim önümüze engel koydu, seçim yatırımı yaptı vs.' dersen bu siyasetin kendisi olur. Bu, dert anlatma değildir! Bu, sıkınıtını dile getirme değildir! Bunun herkes farkında ama anlamamazlıktan geliyor. Niye ki yasak olan şeylere bu kadar ilgi duyar insan bilemiyorum? Siyaset sitelerine takılın, hem sesinizi daha iyi duyurun, hem bir camia oluşturun. Üstelik bahsettiğim sitelerin buluşmaları, protesto faaliyetleri oluyor. Gidin katılın onlara.

Bakınız bu site tek kişinin elinde değil, bu yüzden tek bir siyasi görüşü savunma imkanı da olmuyor. Site tamamen tarafsızdır, yöneticilerin kimisi A partisini sever, kimisi B partisini sever. Bu iş görecelidir, hiç kimse kimsenin hakkını yemeden siyaset sezdiği zaman konuya son noktayı koyar.

Şuna eminim ki burada atıp tutmayla bişey olmaz. İcraat lazım icraat. Çok defa böyle konu açıldı, hususi sonuç ne olacak diye bekledik birşey çıkmıyor. Elden gelen tek şey sövmek, başka birşey yok.

Siyaset yapmadan, isim vermeden çözüm yolu arayacaksanız buyrun site hizmetinizde. Amacımız zaten budur, çözüm üretmek. Uzun vade olsun, kısa vade olsun çözüm lazım bize. Eleştirme devri geçti artık. İşte siyaset yapmadan bende bir derdimi anlatayım, çözüm yolu bulalım. Bundan sonra da konu bu şekilde devam etsin, siyaset girmesin işin içine. Siyaset yeri bu site değil.

Bakınız, çiftçilik artık başlı başına bir meslek haline geldi. İş bulamayan, okulu bırakırım köye giderim diyen kimsenin yapacağı iş değil artık. Sistemi olmayan, düzenli çalışmayan, babadan böyle gördük tarzındaki adam tutunamaz bu alanda. Önceden nasıl ki ortaokuldan çıkan adam öğretmen olabiliyordu, şimdi üniversite bitiren öğretmen olamıyor. Bu işle kıyaslayın, önceden iki ineği olan zengindi, şimdi 10 ineğin yoksa fakirsin (istisnalar kaideyi bozmaz, mübalağa için söylüyorum). Yani bu iş kıtlığı, kazanmanın zor olması sadece çiftçilik alanında değil, her alanda böyle. İşte akıllı adamın yapması gereken bunun farkında olmaktır. Efendim önceden 1 liraya mazot alıyordum, arkadaş önceden alıyordun ama önceden memur olmak da kolaydı. Mazot şimdi nasıl pahalandıysa memur olmak da zorlaştı. Bunlar hep birbirine endeksli, bunu görelim lütfen!

Burada taş taş üstüne koymamakla biz çözüm bulamayız. Ne kadar da yazsak çizsek, grup olmadan bu iş olmaz. Toplanacak bir grup, sonunu düşünmeden bu işe girişecek o zaman istediği sonucu alamasa da yolunda ölür. Peki bu bahsettiğim cesaret kimde var? Bende yok, şöyle yapalım böyle yapalım diyenlerde var mı? Bende bu cesaet olmadığı için bu sistemle yaşamaya alışacağım, ya bu deveyi güdecem ya da bu diyardan gideceğim. Mazot pahalandı ise motor çekiştirmeyi bırakacağım artık, bir biçerin arkasından 3 tane traktörle gezeceğime, eski düzene dönüp, imece usülü köylü ile bir olup bir traktöre 3 römork bağlayacağım. Süt mü ucuzladı, sütü pahalandırma gibi bir imkanım olmayacağı için giderlerimi kısacağım, hazır yem yerine zahmetine bakmadan kendim yem ürünleri ekeceğim. Balya parası pahalı mı geldi, üşenmeden samanı kendim toplayıp çekeceğim. Bunları yapan bir adamın da ben batacağına inanmam. Çalışanın emeğine Allah zayi etmez ama hakkıyla çalışma.

Şimdi çözüm ne onu söyleyin, imamı falan boşverin, herkesin aklı var fikri var, sonuçta bu işler oyla oluyor, kendine acımayana ben hiç acımam, düzeni kurarım önüme bakarım. Velhasıl kelam bu bizi aşan siyaset konuları. Burada noktayı koyduk siyasete.

Mustafaya aynen katılıyorum bu sitede baştan beri böyle gelindi böyle gidilecek,şu ana kadar da zararını görmedik karını gördük.Herşey icraata bakıyor.Herkes şikayetçi ama,bugün mesela süt dökelim desen,10 tane adamın 8i dökerse 2si illaki gidip o sütü verecektir,8i de döktüğüyle kalacaktır.Onun için birlik olmak ve lafları icraata dökmek şart.

Bizde az bir mazot var daha eurodizelden de haber yok ama bu ara para varsa almak lazım hatta biraz geç bile kalındı ama kar kardır diye bakmak lazım

Eğer bu sitede siyaset konuşulacak olursa; dostlukların ve dostane yaklaşımların zarar göreceği kanaatindeyim.. Biz ortak yanlarımızı yani; traktörlerimizi, toprağımızı, ürünlerimiz ve bunların pazarlarını yazıp çizmeliyiz.. Öncelikle burda yaptığımız işin doğrularını ve yanlışlarını bulalım ki tarımda başarımız artsın.. Falan memlekette şu kadar dekardan şu kadar buğday çıkıyormuş dendiğinde; hadi ordan at yalanını ........ olmasın vereceğimiz cevap.. İyi kötü memleketimizin her köşesinden insan manzaraları ve tarım hakkında yeterli belge sayılacak resimler ve videolar paylaşıldı, açıkçası 11 yıllık öğrencilik hayatımda coğrafya dersinde bile bu kadar bilgi öğrenememişimdir.. Lütfen siyasi görüşlerimizi daha başka platformlarda paylaşalım.. Tadımız kaçmasın derim, neden mi? 15 hane 35 nüfuslu köyde bile bunu tartışamıyoruz, daha i,nsanlarımız siyaset konusunda maalesef çok bilgisiz..)

Siyaset yapılacak yerler mutlaka çok... onun için bu konulara girildimi site arasındaki dostluklar konuşmalar sertleşiyor.birbirimize olan abi lik kardeşlik soğuyor. onun için burda yasak olması en iyisi bence.

Çağrı link=topic=39954.msg349803#msg349803 date=1298932782' Alıntı:
Mustafaya aynen katılıyorum bu sitede baştan beri böyle gelindi böyle gidilecek,şu ana kadar da zararını görmedik karını gördük.Herşey icraata bakıyor.Herkes şikayetçi ama,bugün mesela süt dökelim desen,10 tane adamın 8i dökerse 2si illaki gidip o sütü verecektir,8i de döktüğüyle kalacaktır.Onun için birlik olmak ve lafları icraata dökmek şart.

Bizde az bir mazot var daha eurodizelden de haber yok ama bu ara para varsa almak lazım hatta biraz geç bile kalındı ama kar kardır diye bakmak lazım

nailyetek link=topic=39954.msg349804#msg349804 date=1298932813' Alıntı:
Eğer bu sitede siyaset konuşulacak olursa; dostlukların ve dostane yaklaşımların zarar göreceği kanaatindeyim.. Biz ortak yanlarımızı yani; traktörlerimizi, toprağımızı, ürünlerimiz ve bunların pazarlarını yazıp çizmeliyiz.. Öncelikle burda yaptığımız işin doğrularını ve yanlışlarını bulalım ki tarımda başarımız artsın.. Falan memlekette şu kadar dekardan şu kadar buğday çıkıyormuş dendiğinde; hadi ordan at yalanını ........ olmasın vereceğimiz cevap.. İyi kötü memleketimizin her köşesinden insan manzaraları ve tarım hakkında yeterli belge sayılacak resimler ve videolar paylaşıldı, açıkçası 11 yıllık öğrencilik hayatımda coğrafya dersinde bile bu kadar bilgi öğrenememişimdir.. Lütfen siyasi görüşlerimizi daha başka platformlarda paylaşalım.. Tadımız kaçmasın derim, neden mi? 15 hane 35 nüfuslu köyde bile bunu tartışamıyoruz, daha i,nsanlarımız siyaset konusunda maalesef çok bilgisiz..)

Ally TOKMAKCI link=topic=39954.msg349808#msg349808 date=1298933107' Alıntı:
Siyaset yapılacak yerler mutlaka çok... onun için bu konulara girildimi site arasındaki dostluklar konuşmalar sertleşiyor.birbirimize olan abi lik kardeşlik soğuyor. onun için burda yasak olması en iyisi bence.

Aynen, dediğiniz gibi şu sitede ipin ucunu azcık kaçırsak, böyle tartışmalara girsek bırakın üyeleri yöneticiler bile birbirine girer. Bizim düsturumuz budur, herkesin gönlünde bir aslan yatar, herkes kimin hangi tarafa meyilli olduğunu bilir ama kimse açıkça söylemediği sürece, taraftarlığını ortaya koymadığı sürüce hiçbir sorun olmaz. Bende 3,5 milyona mazot almak istemiyorum, kimse istemez ama yapacak birşey var mı? Yok! Mazotun ucuzlayacağı yok, mazot bulacak halimiz de yok tek çare tasarruf yapıp giden mazotu bari azaltmak. Biz bunların yöntemini bulmalıyız, bu konuda fikir alışverişi yapmalıyız. Buğday ucuz ise ne yapalım da dönümüne daha fazla buğday alalım onu düşünmeliyiz, niye ucuz diye bağırıp çağıracağımıza bir yol bulmak lazım.