EN ÇOK SÜT VEREN SUNİ TOHUM

24.09.2009
1,389
13
aksaray

ARKADAŞLAR SÜT SIĞIRCILIĞINDA ŞİMDİYEKADAR HAN Gİ SUNİ TOHUMAN EN ÇOK SÜT ALDINIZ EĞER PAYLAŞIRSANIZ YARALI BİR BİLGİ OLACAK ARKADAŞLARIMIZIDA BU KONUDA BİLİNÇLENDİRİRSEK FAYDALI OLACANI DÜŞÜNÜYORUM..

Ynt: EN ÇOK SÜT VEREN SUNİ TOHUM

bu güne kadar ençok süt verimini aldığımız tohumlar amerikan tohumlarıydı. iki üç senedir alman tohumlarına yöneldik, sebebi de amerikan tohumlarından gelen damızlıkların sütleriyle birlikte hastalıklarının da artmış olması. amerikalılar sadece süt verimine önem veriyor, genetik olan başka özelliklerine fazla önem göstermedikleri için hayvanları yaşam süreleri kısa oluyor. en fazla üç buzağıdan sonra gel bakalım kasap buraya deyipte kestirmek zorunda kalıyoruz. bu da işletmelerimiz geleceği için tehtit oluyor tabiki. şunu da belirtelim, dünyada süt verimi konusunda israilin lider olduğunu hayvancılık yapan herkes bilir ama irail tohumları tükiyeye gelmiyor.

amerikan we alman tohumları kullanyorm, werimler gayet ii fakat ırk melezden çıkıp saflaştıkça dayanıklılık düşyor ama bunun sebebi bana göre yine benim, çünkü bakım şartlarım aalmanyanın çok altında,kültür ırkı inek beslemek çok zor 60 litre laktsyonda inekler gördüm ama bakabileceğimi sanmıyorm...

evet aynen öyle çok fazla yüksek verimli hayvanları bizim gibi kuru tarım yapan kişilerin uygun olarak bakabilmeleri biraz zor. sulu tarım imkanımız olupta yonca,silajlık mısır,hayvan pancarı vb. yem bitkileri yetişrirebilsek o zaman belki, herşeyi satın almaya kalksak o zamanda kısa sürede beyaz bayrağı çekeriz herhalde. zaten et ve süt fiyatlarıyla nasıl oynandığı meydanda.