hayvanlarımda döl tutma sorunu yaşıyorum önerileriniz nelerdir

[size=14pt]arkadaşlar döl tutmama problemim var.receptal kunlanıyorum ama;faydası yok. yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden tşk ler [/size]

Ynt: DÖL TUTMAMA SORUNU

Hocam bende işletmemde bu sorunla çok karşılaşıyorum receptal etken maddesi buserelin asetat içeriyor bu ilaca benzer 'fertilin,dalmeralin vs. her firmanın ilacı var dediğiniz gibi buserelin asetat ihtiva eden hormon ilaçları kullanılsa bile (amacı kist çeşitlerini yok etmek) döl tutma problemleri yaşnıyor bu ilaçlar benim bildiğim daha çok dengesiz kızgınlığa gelme için kullanılıyor bunun yanında rahimi köpüklü (gazlı tüp) antibiyotikle yıkatmalısınız artı 3-5 gün yoğun antibiyotik kullanılırsa rahimdeki iltihaplanmayı halleder diye düşünüyorum yani buna veteriner arkadaşlar gizli metritis diyorlar.

çoğu işletmenin başınıbelası bu.döl tutmamanın bi çok nedeni var.hayvandan kaynaklanan problemler(genital sistem hastalıkları),yemden kaynaklanan problemler,pek olmaz ama veteriner ve tohumdan kaynaklanan problemler bu liste uzarda uzar.fakat benm de karşılaştığım en önemli faktörlerden biri yem dir.şöyleki hayvana yeterli miktar ve kalitede yem verilmiyorsa tohumlamanın başarılı olmasına imkan yoktur.anca danaya gelir ancak sonuç alınmaz.kullandığınız konsantre yem şirketine başvurursanız size biririni gönderir.bu şekilde yemleme programınızı kontrol ettirebilirsiniz bence,tabi kullandığınız yemlerin kalitesi de çok önemli.fakat hayvanda bi problem var mı yok mu bunun bilinmesi daha önemli...

slm arkadşlar bununnla ahırda bizde karşılaştık benim takiplerime göre değerli arkadaşımın dediğigibi fenni yem teksebeb. bunu ben kuru yonca ve kış aylarında arpakırması takviye ederek yüzde 60 yrndim buna ilave temiz ahır güneş ışığı. bu benim kişi sel takibim ve gözlemimmdir yem aldığınız firmaya gidin yemi nasıl ve neşartlarda üretiyo içinde hangi maddelari ne için proten ve eneji karşılımını HANGİMADDELERLE yapıyo gözünüzle görün bu büyük bir sorun kimse buyemlerin nasıl üretildiğini hammaddesininn neler oldu ğunu fabrika yemleririyle nasıl beleme yapıldığını bilmiyo düzensizz yem beslemesi,marka değişimi özellikle daima hangisi ucuzsa o alınır. bu döl tutt mama sonucuna sebebb çözüm benim deyişimle doğal beslemeyi doğalyaşamı artırarak çözülür.( önemli kuru yoncanınn yapacağı katkıyı )hiç bir bitki damızlık bakımında özelllikle yapamaz. damızlık hayvanınn bütün kalite ve sağlığını önemli yönde artış yapıp.etkiliyor. büyükbaş hayvanda [ 1. kuru yonca 2, mısır slajı ] sılajda zamanında yapılan hasat çaok önemli tabi ve içinene hiçbirmadde katmadan tuz kesinlikleee iyi çinnenin hava alamadan kapatılmış slaj. dediklermi 3 ay deneyin hiçzararınız olmayacak. kaybedecek bişeyinizde yok hiç bişeykazan massanınız. hayvanınuzın sütü artacak süt kuru maddesi yükselecek. size taş gibi uyumuş yoğudu yemek kalacak.

Arkadaşlar bu yem konusunda döl tutmama ve kızgınlığa gelmeme problemlerine karşı yeme ekstra kaliteli vitamin tozlarıda kullanılabilir ben kullanıyorum hayvanlarımda kızgınlığa gelmeyi çabuklaştırıyor ve hayvanlar parlak ve sağlıklı görülüyor forma konu açmıştım 'KEÇİ BOYNUZU POSASI' hiç ilgilenen olmadı ben getititirdim tonu 300 tl ye ortalama ineklere 3 er kgr veriyorum diğer düve,dana vs. onlarada veriyorum çokta iştahlı yiyorlar bu posanın hayvanlara artısı eksisi varmı hayvan başına ne kadar verilmeli bilen arkadaşlar varsa bilgilerini bekliyorum.

hacimmet link=topic=40138.msg351874#msg351874 date=1299214125' Alıntı:
Arkadaşlar bu yem konusunda döl tutmama ve kızgınlığa gelmeme problemlerine karşı yeme ekstra kaliteli vitamin tozlarıda kullanılabilir ben kullanıyorum hayvanlarımda kızgınlığa gelmeyi çabuklaştırıyor ve hayvanlar parlak ve sağlıklı görülüyor forma konu açmıştım 'KEÇİ BOYNUZU POSASI' hiç ilgilenen olmadı ben getititirdim tonu 300 tl ye ortalama ineklere 3 er kgr veriyorum diğer düve,dana vs. onlarada veriyorum çokta iştahlı yiyorlar bu posanın hayvanlara artısı eksisi varmı hayvan başına ne kadar verilmeli bilen arkadaşlar varsa bilgilerini bekliyorum.
bu yem bildiğm kdarıyla ülkemizde çok fazla kullanılan bi yem değil.ben sadece tavşan rasyonlarında kullanıldığını biliyordum ama sığırlarda da bi eksisi olduğunu sanmıyorum sonuçta iyi bir karbonhirat kaynağı bu yüzden severek tüketirler fakat anti besleme faktörleri olp olmadığını bilmiyorum ayrıca çok verirsen asidoza yol açar. miktar hakkında bşey diyemiyeceğm çünkü çok bilgimim olduğu bi yem değil fakat hocam senin için araştırcam bu konuyu

uzunefe link=topic=40138.msg351978#msg351978 date=1299248499' Alıntı:
bu yem bildiğm kdarıyla ülkemizde çok fazla kullanılan bi yem değil.ben sadece tavşan rasyonlarında kullanıldığını biliyordum ama sığırlarda da bi eksisi olduğunu sanmıyorum sonuçta iyi bir karbonhirat kaynağı bu yüzden severek tüketirler fakat anti besleme faktörleri olp olmadığını bilmiyorum ayrıca çok verirsen asidoza yol açar. miktar hakkında bşey diyemiyeceğm çünkü çok bilgimim olduğu bi yem değil fakat hocam senin için araştırcam bu konuyu
Çok makbule geçer hocam araştırırısanız ben forma konu açtım keçi boynuzu posası diye ilgilenen olmadı nette araştırdım birşey bulamadım sadece organik hayvancılık konusunda biraz geçiyor dediğiniz gibi nekadar vereceğimizi tam bilmiyoruz teşekkürler.

Döl tutma sorunu için uterus içi köpüklü antiseptik kullanabilirsin Provetin METROEN diye bir ilacı var şu bildiğimiz rahim yıkma işini çoğu veteriner bu tip ilaçlarla yapıyor normalde 35-40 tl bu fiyatlara yıkıyorlar ilaç 7,5 tl ben uterusa müdehale ediyorum bu tip ilaçların faydası olur mutlaka ama antibiyotikte kullanılmalı.

Döl tutmama sorunun 1. nedeni; ilk kızgınlığın yani 20-30 gün arasındaki günler ve 50. gün civarındaki 2. kızgınlığın es geçilmesi veya kaçırılmasıdır.. Daha sonraki dönemlerde hayvanlar kilo alır ve gebelik % deleri düşer. Zayıf hayvanlarda döllenme daha kolay olur, bunu tecrübelere dayanarak söylüyorum..Hele ki 4 ay civarında kızgınlık belirlmişse bu % de çok çok düşer.. 15 yaşımdan bu yana inekcilikle uğraşırız ve gözlemlerimde bu yöndedir.. Bizim ki aile işletmesi olduğundan bu işlere babam bakar ve ilk kızgınlığı rahimin temizlenmesi için es geçer, 2. kızgınlık da ya farkedilmez veya evde olmayız.. Bir şekilde buda atlatılırsa, diğerlerinde tutma yüzdesi düşer. Fatura kesin tohumlamacınındır.. Çünkü babam kendinin herşeyin en iyisini bildiğini sanır ve böyle düşünür, aksi yönde bişey anlatamazsın.

hocam besi hayvanlarına 2, sağımlılara da 1.5 2 kg kadar verebilirsin yemin şekli nasıl un gibi mi yoksa küspe gibi mi (kabuklu çekirdekli),posa demişsin ama biraz daha açabilirsen sevinirim.onun dışında enrjisi azaltıldığından pek bi sorun olmaz rahatça verebilirsin...

Bu posa işlerine dikkat et derim abi,bizim burda arpa posası getirdiler,çok verince hayvanların sinir sistemine zarar veriyormuş,hayvan kendi kuruğunu yakalamaya çalışıyor saçma sapan hareketler yapıyor çaresi de yok bunun sebebi de sindirimi yapılırken açığa çıkan gazlar imiş.

bu sorun son yıllarda artarak bizim bölgemizdede en büyük problemlerimizden biri haline geldi. tabiki pekçok nedenleri olabilir ama acaba şu periyodik olarak yapılan şap aşılarının da bu sorunda olumsuz bir katkısı olabilirmi ?

uzunefe link=topic=40138.msg354423#msg354423 date=1299537781' Alıntı:
hocam besi hayvanlarına 2, sağımlılara da 1.5 2 kg kadar verebilirsin yemin şekli nasıl un gibi mi yoksa küspe gibi mi (kabuklu çekirdekli),posa demişsin ama biraz daha açabilirsen sevinirim.onun dışında enrjisi azaltıldığından pek bi sorun olmaz rahatça verebilirsin...
Teşekkürler cevapladığınız için posa iridaneli sılaj gibi
Çağrı link=topic=40138.msg354424#msg354424 date=1299538195' Alıntı:
Bu posa işlerine dikkat et derim abi,bizim burda arpa posası getirdiler,çok verince hayvanların sinir sistemine zarar veriyormuş,hayvan kendi kuruğunu yakalamaya çalışıyor saçma sapan hareketler yapıyor çaresi de yok bunun sebebi de sindirimi yapılırken açığa çıkan gazlar imiş.
Sağolasın tavsiyelerin için çağrı az veriyorum zaten malum yem fiyatları çok yükseldi posa verdiğim zaman aylık 400 tl işletmede kalıyor
768 link=topic=40138.msg354433#msg354433 date=1299542095' Alıntı:
bu sorun son yıllarda artarak bizim bölgemizdede en büyük problemlerimizden biri haline geldi. tabiki pekçok nedenleri olabilir ama acaba şu periyodik olarak yapılan şap aşılarının da bu sorunda olumsuz bir katkısı olabilirmi ?
Şap aşılarından olacağını zannetmiyorum hiç,konuya şu yönüyle bakarsak benim gözlemlediğim döl tutma ve kızgınlığa gelmeme sorunu daha çok holştayn ırkı ineklerde görülüyor neden süt verimi yüksek hayvanların 40-45 lt süt alındığı oluyor ineklerden hayvanların vücut gereksinimlerini karşılayamadıkları için bu tip sorunlar ortaya çıkıyor

topram sana sole anlatım biz onu verdık keci boynuzu bundan oncekı besi hayvanalrına zuha-*-s dana bası 700 gram ama o neydi ole besi danalarına zuha-*-s topram faydası cok malın gelişiminde cok yardımcı oluyor ama bı okadarda danaları azdırıyor ben o hayvanlara bakana kadar hepsı boş gördü deliye nıyetlenıyolar ;D zuha-*-s zuha-*-s hele satıgımız günü yüklerken abovvv danayı araba yuklemek ıcn cozuyoduk dırek otekı bagla hayvana kosuyodu atlamay cok azdırıyo hayvanı bılgın olsun ;D zuha-*-s dikkat et kendıne birde 500 gramla 300 gram arası ver vazla verme yok sonucu kotu oluyor zuha-*-s

68cerran68 link=topic=40138.msg354470#msg354470 date=1299570020' Alıntı:
topram sana sole anlatım biz onu verdık keci boynuzu bundan oncekı besi hayvanalrına zuha-*-s dana bası 700 gram ama o neydi ole besi danalarına zuha-*-s topram faydası cok malın gelişiminde cok yardımcı oluyor ama bı okadarda danaları azdırıyor ben o hayvanlara bakana kadar hepsı boş gördü deliye nıyetlenıyolar ;D zuha-*-s zuha-*-s hele satıgımız günü yüklerken abovvv danayı araba yuklemek ıcn cozuyoduk dırek otekı bagla hayvana kosuyodu atlamay cok azdırıyo hayvanı bılgın olsun ;D zuha-*-s dikkat et kendıne birde 500 gramla 300 gram arası ver vazla verme yok sonucu kotu oluyor zuha-*-s
...Hımm anladım ben büyük besilere vermiyorum zaten ineklerin içinde ikitane kelelik boğa var onlara veriyorum 6 aylıktan büyük 6-11 aylık aralığındakilere veriyorum dediğin gibi cinsel gücü artırıcı etkisi varsa keleliklere iyi olur aynı şekilde ineklerinde kızgınlığa gelmesine etki eder ozaman teşekkürler toprağım.

hacimmet link=topic=40138.msg354481#msg354481 date=1299570941' Alıntı:
...Hımm anladım ben büyük besilere vermiyorum zaten ineklerin içinde ikitane kelelik boğa var onlara veriyorum 6 aylıktan büyük 6-11 aylık aralığındakilere veriyorum dediğin gibi cinsel gücü artırıcı etkisi varsa keleliklere iyi olur aynı şekilde ineklerinde kızgınlığa gelmesine etki eder ozaman teşekkürler toprağım.
nedemek topram ama deddigim gibi cinsel gücü cok arttırıyor