PAHALANAN MAZOTA ÇARE?

Ynt: PAHALANAN MAZOTA ÇARE?

Arkadaşlar herkez bu durumdan yakınıyor ama bazı arkadaslarımız hem yakınıp hemde halen bu iktidara oy atmaya devam edıyorlar ve gerekçeleride şu oluyor en son ana muhalefet geldıde ne oldu dıyor adamın yasına bakıyorum 30 40 yaşlarında soruyorum acaba en son iktidara ana muhalefet ne zman gelmiş lütfen bi araştırın ya su 8 yıl içinde mazota ne kadar zam oldu gubreye ne kadar zam oldu sattıgımız bugday kac kurus arttı araştırın ama ben gördümki su Türkiye ' nin %50 ot gelmiş ot gidecek bazen izlıyorum adama dıyorlarkı Turkiye Cumhuriyetinin ilk başkanını soruyorlar özal diyorlar ahmet nejdet sezer diyorlar hatta bazıları abdullah gül bile diyorlar gecen yine sormuslar KKTC hangı denızde dıye birisi şu cevabı verıyor (EGE DENİZİNDE Bİ ADADA TEK BAŞINA BIRAKILMIS ATALARI TARAFINDAN KURTARILMIS VE ŞİMDİ ATALARINI TANIMIYAN BİR ADA) adam hem nerde oldugunu bılmıyor ve bıde uzerıne artistlık yapıyo karadenızde dıyenler var birisi tuttu dedıkı Sicirya tarafında olması lazım dedı sicilya denızıne baglıymıs ve birde askerlıgını orda yapmıs sen gelde bu vatandaşdan oy kullanmasını iste ama iktidar işini çok ıyı yapıor her ay ekmegını makarnasını kısında kömurunu ver e zaten adamın dunyadan haberı yok topla oyları :)) gerçekten üzülüyorum

bu iş a b c partisi meselesi dağil arkadaşlar. diyelim b partisi veya c partisi geldi.
değişen ne olacak. hiç birşey değişmez. önemli olan bizim odalarımıza baskı yapıp
dört bir koldan ankara ' ya gidip sesimizi duyurmak olackatır. hangi parti iktidara gelirse
gelsin sesimizi duyuramadıktan sonra hiç birşer değişmez. bu parti meselesi değil, örgütlü çiftçi olma meselesidir. bana mazot desteği vermesin. bana ucuz mazot versin. bayiden mazotu aldığım zaman 3.70 değilde 2.00 tl den parasını ödeyeyim. bana mahsul desteği vermesin.
ben buğdayıma verilen ton başı desteği sattığım zaman alayım. v.b. konuşulacak çok sey var ama bu bilgisayar başında olmuyor. bana göre söylemden ziyade eylem olması lazım ki
bizi dikkate alsınlar. sağlıcakla kalın.

ARKADAŞLAR BAŞBAKNIMIZA TARIM BAKANINA MALİYE BAKANINA MAİL YAZALIM ŞİMDİ HEMEN BU RADA YAZMAYLA BU İŞ OLMAZ.AKP İLETİŞİM VE BAŞBAKANLIK BİMER RE YAZALIM.MANTIKLI VE GÜZEL YAZALIM KİMSEYİ KIRMADAN

arkadaşlar bu mazot işi tüm çiftçilerimizin beline yük olmaya başladı. bende 3 traktör 1 6 tonluk kamyonet
1 de wolsvagen transporter var bu güne kadar 1 defa 10 numara yağ denilen mazot tan kullandım hiç
hoşuma gitmedi birdaha almadım ama dünkü zamlardan sonra bu yağ işini bir daha denedim.
dün transporterın deposuna 60 lt çok ince yağ+ 20 lt kırsal mazot koydum şuan için gayet memnunum
sadece bu yağı kullansam yine yakacak gibi, yağın fiyatı 2.75 biraz yüksek ama kaliteli, daha hesaplılarıda var
o geçen yıl denediklerim onlarda araç çok duman atıyor ve hatta çalışmasıda değiştiyor moyorun, şimdilik
bir sorun yok. 1 depo mazot ile ortalama 950 km yol yapıyor bu araç, bu yağlada aynı km yi yapabilir isem
traktörlerimde de kullanmayı düşünüyorum.
80 lt mazot x 3.70=296 tl/ 950 km=311 krş km ye
80 lt yağ x 2.75 = 220 tl/ 950 km=231 krş km ye

Öncelikle yağ konusunda ben de nail abi gibi düşünüyorum.Sonuçları kötü oluyor,bizim burda da var kullananlar ama onlar şöyle düşünüyor,tamam bu iş zararlı ama ettiğim tasarruf tamir bedeline göre yine de avantajlı diyorlar,yakmaya devam ediyorlar.Ama biz daha hiç kullanmadık,kullanmayı da düşünmüyoruz açıkçası.Ayrıca konunun bir ucu siyasete dayansa da biz diğer uçlardan bakalım bu işe.Mesela benden önce köylü nickli üye yazmış,burada bir taslak hazırlanıp gerekli yerlere mail olarak atılabilir.Ama bu da yeterli olmayacaktır.Önemli olan hep birlikte hareket etmek.Mesela bir organizasyon yapılsa,kendi köyünüz 10 kişi ve bunlar içinden 7-8 kişi katılırsa ancak bir sonuç alınır.Tam seçim önündeyiz,birşeyler olursa ancak şimdi olur,yoksa ekim zamanı 4 mazotu 4 liradan alacağız gibi gözüküyor.

ARKADAŞLAR BAŞBAKNIMIZA TARIM BAKANINA MALİYE BAKANINA MAİL YAZALIM ŞİMDİ HEMEN BU RADA YAZMAYLA BU İŞ OLMAZ.AKP İLETİŞİM VE BAŞBAKANLIK BİMER RE YAZALIM.MANTIKLI VE GÜZEL YAZALIM KİMSEYİ KIRMADAN
BIRAKIN ZİRAAT ODASINI YATSINLAR ONLARDAN KÖY KASABA OLMAZLAR..

Su çekereken kuyruk milinde ford 3000 in deposuna 1 lt kadar yağ katmıştık kaç numara bilmiyorum ama baya koyu ve kalın diye tabir edilen bir yağdı. Kara duman olayı çok değildi ama biraz çıkıyordu ekzostan bencede iyi bir şey değil ama bu fiyatlar böyle giderse noo*-*- daha neler girecek depoya bilmiyorum. bils-*-

mazota çare diye konu açmışız alternatif hatta bana kalırsa çiftçinin kullanması gereken bio dizeli onca mesaj içinde sadece 1 kere gördüm.
2006 yılında iki adet 683DT aldım.Deposu daha bırak euro dizeli kırsalı bile görmedi.Toplum olarak yeniliklere kapalıyız kimse itiraz etmesin bu konuda.Kaç kişi araştırdı bio dizeli soruyorum.

Kısa bş hesap çıkarayım yanlış olduğum noktaları söyleyin bana:
yıllık yakıt ihtiyacım toplam 16.000 litre
5 yıldır tamamını bio dizelden karşıladım ve litre maliyeti 1.5 lira.
Mazot kullansaydım ortalama 3 liradan hesapla 16000x5x3=240.000 lira.
Bio dizel maliyeti 16000x5x1.5=120.000 lira.
Traktörlerin ikisini toplam 90.000 liraya aldım.Traktörler tüm ölse 5 yılda kar 30.000 lira.
Pompaları kontrol amaçlı söktürdüm geçen yıl emin olun hiç bi sorun yok.Traktörlerde hiç sorun yok isteyene fotoğraf video bile çekebilirim özel olarak.
Sadece maksimum yükte %3 ila %7 arasında güç kaybı var.

Ben ziraat mühendisiyim ve bio dizel konusunda uzmanlığım var.Tüm soru ve sorunlarınızı nasıl sistem kurulacağını sorabilirsiniz.

omaraga42 link=topic=40139.msg352258#msg352258 date=1299267927' Alıntı:
mazota çare diye konu açmışız alternatif hatta bana kalırsa çiftçinin kullanması gereken bio dizeli onca mesaj içinde sadece 1 kere gördüm.
2006 yılında iki adet 683DT aldım.Deposu daha bırak euro dizeli kırsalı bile görmedi.Toplum olarak yeniliklere kapalıyız kimse itiraz etmesin bu konuda.Kaç kişi araştırdı bio dizeli soruyorum.

Traktörlerin ikisini toplam 90.000 liraya aldım.Traktörler tüm ölse 5 yılda kar 30.000 lira.peki hocam ben erzurumda çiftçilik yapıyorum yıllık mazot giderim yaklaşık 6-7 bin tl bu bio dizel işi nasıl yapılır nasıl olur neler lazım bi raz bilgilendirirsen memnun oluruz
Pompaları kontrol amaçlı söktürdüm geçen yıl emin olun hiç bi sorun yok.Traktörlerde hiç sorun yok isteyene fotoğraf video bile çekebilirim özel olarak.

Ben ziraat mühendisiyim ve bio dizel konusunda uzmanlığım var.Tüm soru ve sorunlarınızı nasıl sistem kurulacağını sorabilirsiniz.

omaraga42 link=topic=40139.msg352258#msg352258 date=1299267927' Alıntı:

Traktörlerin ikisini toplam 90.000 liraya aldım.Traktörler tüm ölse 5 yılda kar 30.000 lira.

peki abicim bu bio dizel ' i nerelerden bulabiliriz ismini duydum ama ne işlerde kullanılır bilmiyorum yardımcı olabilirmisin:):):)