[size=medium]Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, mülkiyeti Denizli Belediyesi’ne ait olan atıl durumdaki mezbahanın Et ve Balık Kurumu’na devredileceğini ve böylelikle bölgenin kalkınacağını söyledi.
Denizli ziyaretinin ikinci gününde ilk olarak Sarayköy’e bağlı Adaköy’de bulunan Pekdemir Seracılığı ziyaret ederek, yetkililerden bilgiler alan Bakan Eker, sera bölgesinde incelemelerde bulundu. İnceleme gezisine, Vali Yavuz Erkmen, Denizli Milletvekilleri Mehmet Yüksel, Mehmet Salih Erdoğan ve Mithat Ekici, Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Osman Zolan katıldı.

Sera bölgesindeki incelemelerin ardından Buldan ilçesine bağlı Yenicekent beldesine giden Bakan Mehdi Eker, burada vatandaşlarla sohbet etti. Cumhuriyet tarihinin en büyük tarım desteğini kendi hükümetlerinin verdiğini söyleyen Bakan Eker, hayvancılık ve seracılık üzerine yatırım yapan firmalara yüzde 50 hibe verdiklerini, bu hibe desteği ile kurulan şirketlerin ve işletmelerin istihdama da destek verdiğini söyledi.

Önemli bir üzüm ihracatçısı olan Yenicekent ve Buldan bölgesinde ihracatın daha da artması için katkı koyacaklarını anlatan Bakan Eker, “Tarıma bakanlık olarak büyük desteklerimiz var. Yaptığımız desteklemenin içinde mazot ve gübre desteği de yer alıyor. Bu desteklerin bir bölümü bugün hesabınıza yattı. Haziran ayına kadar çiftçiye 6 milyar 700 milyon lira destekleme dağıtacağız. Denizli’de bakanlığımızın hibe desteklerinden faydalanarak kurulan 65 tesisin yarı parasını biz ödedik. Denizli’den ihracatın daha kolay yapılması için buraya ihracat kapısı açtık. Geçen yıl 100 bin ton yaş üzüm bu kapıdan yurt dışına ihraç edildi. Pamuk ekim alanları artıyor. Pamuk üreticilerimizde pamuk fiyatlarından memnun” diye konuştu.

Yenicekent beldesinde bulunan Agronova Fidancılık tesisini de gezen Bakan Eker, 8 bin metre alanda üretilen fidanların yüzde yüz yerli olduğunu söyledi. 250 bin TL’si hibe olmak üzere toplam 1 milyon 500 bin TL’ye mal olan tesis 2009 yılında üretime başladı.

DENİZLİ’YE MÜJDELİ HABER
Yenicekent gezisinden sonra Denizli Ticaret Borsası tarafından yaptırılan canlı hayvan pazarını da gezerek yetkililerden bilgi alan Bakan Eker, burada Denizlililere müjdeli bir haber verdi. Mülkiyeti Denizli Belediyesine ait olan ve şu anda kullanılmayan mezbahanın Et ve Balık Kurumu’na devredileceğini söyleyerek, “Geçmişte mülkiyeti belediyeye ait olan özel şirkete kiralanmış ancak atıl kalmış bir tesis var. Biz bu binayı Et Balık Kurumu’na devretmek sureti ile Denizli’yi bir et kombinesine kavuşturacağız. Mülkiyeti belediyeye ait, 24 bin metrekare içinde tesis bulunan bir alan var. Tabi içindeki tesis yeterli değil. Yenileme ve teknik üniteler yapılacak. Daha profesyonel bir işletmeye dönüşmesi gerekiyor. Et balık kurumuna bedelsiz olarak devredilecek. Yatırım yapmak suretiyle Denizli ve bölge için çok büyük bir ihtiyacı karşılamış olacağız. Hayata geçmesinin ardından da bu bölge şahlanacak. Bunun işlemlerini başlattık. En kısa sürede prosedürünü tamamlayıp hayata geçireceğiz” dedi.

Bakan Eker, dana sonra Gün Markete ait 1 milyon TL’ye 250 bin TL’si hibe destekle kurulan et tesisini hizmete açtı.

Kaynak: [color=rgb(0, 51, 153)]http://www.denizliguncel.com/et-balik-kurumu-geliyor_1391.html#ixzz1Fe9qqA6z[/color]
[/size]