Sarı kızdan bir kaç poz ( Tilt-Shift )

Fotoraf0256.jpg

IMG_3231.jpg

IMG_7795.jpg

IMG_7875.jpg

Tilt-Shift Tekniği [Fotoğraflara Minyatür Etkisi]

Tiltt-Shift tekniği kısaca , fotoğraflarda vurgulamak istediğimiz alan haricinde kalan yerlere , blur uygulayarak yani bulanıklaştırarak , nesneleri minyatürleştirme , maket görünümü verme tekniğidir . Genelde mimari vede şehir manzaralarında çok sık kullanılan bir tekniktir .
Reklem vede mimari fotoğraflar üzerine çalışanlar için hazırlanmış çeşitli Tilt-Shift lensler piyasada bulunmakta lakin çok pahalı vede eğer direk bu konsepte çalışmıyorsanız birkaç çekim için alınması gereksiz .
Ama dijital görüntü işleme tekniklerinin oldukça gelişmesi ile bu efekti Adobe Photoshop( PS ) ile de birkaç basit adımda uygun fotoğraflara uygulamak mümkün . Tabiki daha detaylı vede profosyonel işler için bir çok işlem gerekli lakin benim bu fotoğraflarda Tilt-Shift uygulamam pekte karışık bir işlem olmadı .
İlgilenen kişiler için kısaca açıklayayım … Elinizdeki net , arkaplanı fazla detaylı olmayan ama gereği kadar dolu olan bir fotoğrafı PS ile açın .Menüden , İmage > Adjustment > level aracı ile fotoğrafın genel ışığını bir miktar karartın . Daha sonra yine menüden İmage > Adjustment >hue-stratuon aracı ile resmin stratuon değerini bir miktar arttırın yani renklere bir miktar sıcaklık verin . Daha sonre yine menüden İmage>adjustment>shadow-haighlight aracı ile yine renklerin sıcaklığı ile bir miktar oynayıp nesnede hafif bir pastel hava yakalamaya çalışın . Gerektiği takdirde yine İmage>adjustment> brigtness-contrass ile resmin contrasını bir miktar arttırın .
Daha sonra sol taraftaki araç çubuğundan blur aracını seçerek , resim üzerinde gerekleri yerleri uygun bir fırça seçerek bulanıklaştırın . İstediğiniz görüntüyü alınca , Tilt-Shift fotoğraf hazır olmuş demektir .
Lakin bu işlemleri mümkünse çözünürlüğü olan en az 5mp bir görüntü üzerinde uygulamak daha iyi sonuçlar verir .Ayrıca fotoğrafınız net vede ışıklı bir ortamda tercihen dışarıda çekilmiş bir fotoğraf olursa memnun kalabilirsiniz .
Okay KANGAL

Ynt: Sarı kızdan bir kaç poz ( Tilt-Shift )

ilgilenen herkese teşekkürler ... cumartesi günü can sıkıntısı uğraşları bunlar ... Photohop ile uğraşırken yaptım .. yapmışken paylaşayım vede anlatayım dedim ...