YENİ DOĞAN BUZAĞILARDA İSHALE KARŞI ÖNLEMLERİNİZ.

01.02.2010
5,124
1,139
Aksaray

Selamlar arkadaşlar bu bölümün açılması için ben istekte bulundum ilk konuda benden gelsin diye düşündüm ishal olan buzağılarınızda nasıl bir tedavi yöntemi uyguluyorsunuz bu konu bence önemli çünkü ülkemizde ençok buzağı ölümleri doğum esnasında sonrada ishalden oluyormuş birde yeni doğmuş buzağılar ilk ay diyelim ağır ishal geçiririlerse gelişim süreçlerini çok etkiliyor ve sonrasında gelişemiyorlar.
Ben buzağılarda ishali önlemek için şu yöntemi ve şu ilaçları uyguluyorum bu konuda başarılıda sayılırım
-Öncelikle yeni doğan buzağılara mümükünse AĞIZ SÜTÜ (KOLOSTRUM) veriyoruz bunu herkez yapıyor ama bazı ineklerden ağız sütü çıkmıyor onun içinde ben yaşlı ineklerimden aldığım ağız sütünü kola şişeleriyle derin dondurucuda sürekli saklıyorum ineklerden ağız sütü çıkmassa eğer uygun sıcaklığa getirip onu veriyorum
-Buzağılara doğumdan sonra ilk saat içerisinde SEPTİSERUM mutlaka vuruyorum (doğumdan sonra hava ve çevre koşullarından doğacak mikroplara karşı bağışıklık kazandırıyor)
-Göbek kordonunu 3 gün boyunca tentirdiyotla pansuman yapıyorum
-Doğumu takiben 2 gün 2 şer adet (bakır,çinko,selenyum,kobalt,kalsiyum (combisel,zincosel vs.) içeriği bunlar) haplarından attırıyorum bu hap buzağıların kaslarını güçlendiriyor yeldifle benzer içerikte.

Ynt: İSHAL OLAN BUZAĞILARDA NE KULLANIYORSUNUZ

68cerran68 link=topic=40197.msg352707#msg352707 date=1299347648' Alıntı:
topram biz ishal icin ilac tedavisi uyguluyoruz ve buza ilk dogdu andan itibaren dısarıya koyuyoruz sagukluk vark etmez PAYLASIM ICIN TSKLER
Başlığı değiştirdim toprağım ishal tedavisi değilde ishale karşı alınan önlemler yazacaktım bende bütün buzağılarımı dışarda (açık besi) doğum yaptırıyorum ve yarı açık buzağı bölümlerine alıyorum.

Ynt: İSHAL OLAN BUZAĞILARDA NE KULLANIYORSUNUZ

hacimmet link=topic=40197.msg352710#msg352710 date=1299347923' Alıntı:
Başlığı değiştirdim toprağım ishal tedavisi değilde ishale karşı alınan önlemler yazacaktım bende bütün buzağılarımı dışarda (açık besi) doğum yaptırıyorum ve yarı açık buzağı bölümlerine alıyorum.
büyük baş besi varmı topram varsa ne yem kullanıyosun dana bası kac kılo verıyosun gunluk veya aylık kılo alımını devamlı olcuyormusun

Ynt: YENİ DOĞAN BUZAĞILARDA İSHALE KARŞI ÖNLEMLERİNİZ.

Var ama kendi inkelerimden doğan danalar buzağıyken iyi bakıyorum süt fazla veriyorum 3 ay günlük yumurta veriyorum sürekli vitamin tazu kullanıyorum 6 aylık oluncaya kadar sadece kaba yem olarak yonca balyesi veriyorum şuanda 21 aylık danalarım var BESA besi yemi ve arpa kırması veriyorum salık besicilik yapıyorum ortalama canlı ağırlık 1 tona yakın gelirler.

hacimmet link=topic=40197.msg352720#msg352720 date=1299348503' Alıntı:
Var ama kendi inkelerimden doğan danalar buzağıyken iyi bakıyorum süt fazla veriyorum 3 ay günlük yumurta veriyorum sürekli vitamin tazu kullanıyorum 6 aylık oluncaya kadar sadece kaba yem olarak yonca balyesi veriyorum şuanda 21 aylık danalarım var BESA besi yemi ve arpa kırması veriyorum salık besicilik yapıyorum ortalama canlı ağırlık 1 tona yakın gelirler.
anladım yani normal besicilik yok

selam arkadaslar güzel bir konu öncelikle ishal e karşı en iyi önlem buzağları 2 aylığa kadar ayrı odalarda tutmak ve altını iyi kurulamaktır ceyranda bırakmamaktır ilaç tedavisi yapmadan önce de ishal li buzağın anne sütünü değiştirmektir vede ateşi 39 dereceyi gecmemesi lazım yine bu önlemleri aldıktan sonra ishal varsa bevitac vitamin ilaçı ve ateş düşürücü bie enjecte vurduğunuz taktir de ishal namına birşey kalmaz baştaki üç şeye dikkat edilir se ishal kolay kolay olmaz

Biz de septiserum yapıyoruz ve ağız sütünü mutlaka 2,5 litre kadar içiriyoruz ishal problemiyle çok nadir karşılaşıyoruz

ishal ile başım dertte genelde 1 aylık buzagılarda süt ile birlikte yeme gecerken çok oluyor onderun toz içiriyorum bazen kanlı ishal sonu bagırsak sorunu çıkıyor.tozu bir sefer içirmek lazım fazla içirince bagırsakta kuruma yapıyor gabızlık oluyor ölmle sonuçlanıyor.

KONYALI ALİ link=topic=40197.msg501558#msg501558 date=1325266335' Alıntı:
ishal ile başım dertte genelde 1 aylık buzagılarda süt ile birlikte yeme gecerken çok oluyor onderun toz içiriyorum bazen kanlı ishal sonu bagırsak sorunu çıkıyor.tozu bir sefer içirmek lazım fazla içirince bagırsakta kuruma yapıyor gabızlık oluyor ölmle sonuçlanıyor.
Kanlı ishal tehlikeli bağırsakta yapışmaya yol açıyor ve erken tedavi yapılmassa birdahada bağırsak zor açılıyor öyle birşey olduğu zaman hemen k vitamini ve c vitamini kullanılmalı iç kanamaları giderir,buzağılar için ishal ne kadar tehlikeliyse erken dönemde kabızlıkta çok tehlikeli

konu açılırken başta yazdıklarınız doğru uygulamalar. burada eksik olan bence doğumdan önce doğuma 1 ay kala annelerin septisemi aşısının yaptırılması. daha sonra doğduktan sonra ayrı bölümlerde beslendiğinden buzağı ishallerinin hemen hemen hiç olmadığını görürsünüz.ben bu uygulamaları yapıyorum. böyle bir sorunla karşılaşmıyorum. bu arada vitamin hapları demişsiniz bu hapların adı nedir acaba.

KARDEŞ ÇOK GÜZEL BİR KONUYA DEĞİNMİŞSİN TEBRİK EDERİM BENDE BU ANLATTIKLARINI UYGULUYORUM BİRDE BİR AY KALİTELİ ÇAYIR OTU VERİYORUM ÇÜNKÜ YONCA BAZEN İSALE SEBEP OLUYOR.