Isparta ' nın Keçiborlu İlçesi ' nde toplanan süt üreticileri düşük süt fiyatlarını protesto etmek amacıyla 2 tank sütü boşa akıttı.

Mart ayından geçerli olmak üzere süt fiyatlarının 61 kuruşa kadar düşmesi süt üreticilerini ayağa kaldırdı. Keçiborlu Cumhuriyet Meydanı ' nda toplanan yaklaşık 100 üretici hükümetin tarım politikasını eleştirdi. Keçiborlu Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Arı, 1 litre sütü 70 kuruşa mal ederken 61 kuruşa satarak ayakta kalmalarının imkansız olduğunu söyledi. Üreticiler adına konuşan Arı, 'Üretici 3 milyon ton fazla sütle hem fiyat yönünden hem de sütü alınmayarak perişan edilmiştir. Üstüne üslük bu şartlarda acımasızca yem fiyatlarına fahiş zamlar yapılmıştır ve hala yapılmaktadır. Ancak 1 litre sütle 1 kg sanayi yemi alınamamaktadır' diye konuştu.

TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI ' NA ELEŞTİRİ

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ' nın fazla sütün nerede değerlendirileceğini öngörmeden süt üretimini artırdığını savunan Arı, şunları söyledi:

'Eğer onların bu sütün tüketimine yönelik projesi yoksa biz onlara proje söyleyebiliriz. Gelin her okulumuzda her öğrencimize süt içirelim. Hem fazla süt üretimine çözüm bulalım, hem çocuklarımız süt içerek sağlıklı bireyler haline gelsin. Yine çok doğru bir uygulama olarak gördüğümüz ülkemizin yoksul insanlarına yardım paketleri dağıtılmasını destekliyoruz. Ancak bu paketlerin içerisine süt ve süt ürünleri de bol miktarda konulursa daha iyi olur.'

Süt sanayicileri ve alışveriş mağazalarına sitem eden Arı, 'Bizden kilosunu 60 kuruşa aldığımız sütü market raflarında 2 TL ' ye koyarken vicdanınız hiç sızlamıyor mu' diye sordu.

Daha sonra kürsüye çıkan Isparta Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hüseyin Özdemir de yanlış tarım politikaları yüzünden üreticinin yarınını göremediğini öne sürdü. Özdemir ülke genelinde süt ve süt ürünlerinin tüketiminin devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

Afyonkarahisar Evciler Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Çetinkaya ise üreticilere, 'Siyasilere baskı yapın. Sizden oy istemesini biliyorlar. Geldiklerinde bu konuları onlara anlatın. Biz devletimizin yanındayız ancak devlet de bizim yanımızda olsun' diye seslendi.

Açıklamaların ardından kamyonet üzerindeki süt tanklarının vanaları açılarak, protesto amacıyla 2 tank süt boşa akıtıldı. Sütün akıtılmasının ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı