DLG-ÖÇP TARLA GÜNLERİ FUARI - ERMAK STANDI - TEKİRDAĞ/KARAEVLİ 2010...!!!

DLG-ÖÇP TARLA GÜNLERİ FUARI - ERMAK STANDI - TEKİRDAĞ/KARAEVLİ 2010...!!!

27/05/2010

Merhaba Arkadaşlar,

Bildiğiniz gibi geçen ay DLG-ÖÇP Tarla Günleri Fuarı 2010 düzenlendi. Bende ilk günü fuarı ziyaret ettim. Tabiki ziyaret etmişken sizin içinde bol bol fotoğraf ve vidyo çektim. Gerçekten gerek organizasyon, gerek katılımcı fazlalığı ve gerek ziyaretçi yoğunlu ile güzel bir fuardı. İnşallah devamıda artık sürekli gelir. Fuar içinde yeni bir kamera satın aldım. Çünkü eski kameram bozuldu. Artık yeni kameram ile bol bol HD kalitede fotoğraf ve vidyolar çekeceğim. Vidyoları özellikle Youtube üzerinden izlemenizi tavsiye ederim. Kaliteleri çok yüksek. Şimdi sizlerle fotoğraf ve HD vidyoları paylaşıyorum.....;)

Arkadaşlar bu fotoğraflarda da ERMAK' ın standını göreceksiniz. Standta yenilik olarak ERMAK' ın yeni disk tillerı ve pullukları yer alıyordu. Pulluklar pek hoşuma gitmedi. Fakat disk tiller gerçekten çok güzel tasarlanmış ve üretilmiş. Merdane sistemleri, çapraz sistemleri ve disk seçenekleri ile fuardaki avrupa marka disk tillerlar ile yarışabilecek kapasitedeydiler. Özellikle Amazone tarzı çapraz sistemi, lastik-demir merdanesi ve sertifikası dikkatimi çekti. Standta birde Kubota ME 9000 traktör ile lazer demonstrasyonu yaptılar. Her ne kadar lazerden ve sisteminden pek anlamasamda. Sanırım sistemi faaliyete geçiremediler. Manuel olarak çalıştılar.....;)

Arkadaşalar bu konuyu açmayı unutmuşum. Doğancan sağolsun hatırlattı. Şimdi paylaşayım dedim...:D

Youtube HD Versiyonu
KUBOTA ME 9000 & ERMAK LASER PLANE DEMO IN DLG-ÖÇP FIELD DAYS 2010 HD VIDEO...!!!

Dailymotion Versiyonu
KUBOTA ME 9000 & ERMAK LAZER DENEMESİ DLG-ÖÇP 2010 HD...!!!

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

SON

Ynt: DLG-ÖÇP TARLA GÜNLERİ FUARI - ERMAK STANDI - TEKİRDAĞ/KARAEVLİ 2010...!!!

pulluklar fln düz hatlara sahip olması kırılma yaşatabilrmiki tarlada sade görüntülü olmuş ama ne kadar dayanıklı olur bilmm :)
tşkler.

Çeltik yerleri için ideal bence. Çünkü çeltik yeri süreceksen pulluk yüksek olmalı araları birazda açık olsa iyi olur. aga eline sağlık :D

Yorumlar için sağolun arkadaşlar...;)

motorcu link=topic=40303.msg354457#msg354457 date=1299567944' Alıntı:
güzel paylaşım erkan abi eline sağlık bu disk tilleri 90 hp bi traktör çekermi?

Disk tillerları çekmesi sorun olmaz. Fakat alıp bir yere götürmek mesele olur. En hafifi 1400 kg civarı falan oluyor. Onuda 90 beygir bir traktörün yollarda gezdirmesi biraz problem oluyor. Hidrolik kapasitesinin yüksek olması gerek. Ayrıca ilave piston olmasıda şart. Yoksa 2 defa tarlaya gitmeden hidrolikler adamın elinde kalır. Çekme problemi sadece çok kaba toprakta derinlik ayarını ayarlamazsa o zaman yaşayabilirsin. Çünkü toprakları o zaman sıyıramaz ve önüne yığar. Disklerin arasından çabuk akmaz. Bu seferde traktör çekmekte zorlanır. Ben o tarz toprakta sonuna kadar salıp denedim. Bizim traktör için pek problem olmuyor. Şasenin üstünden akıyor yinede çekiyor. Ama 90 Hp bir traktör o şartta baya bir zorlanır diye düşünüyorum. Ayrıca bu fotoğraftaki disk tillerlarda Amazone ' un aynısı. Arkalarında da dolu demir merdane var. Bunlar çok ağırdır diye düşünüyorum.

SmhGwz link=topic=40303.msg354491#msg354491 date=1299571905' Alıntı:
pulluklar fln düz hatlara sahip olması kırılma yaşatabilrmiki tarlada sade görüntülü olmuş ama ne kadar dayanıklı olur bilmm :)
tşkler.

Bu tarz pullukları çeltikçiler çok kullanıyor. Ermak ' ta bu pazarı kapmak için atılım yapmış diye düşünüyorum. Çeltikçiler zor şartlarda bunları kullanıyorlar. Pek problem yaşamıyorlar diye düşünüyorum. Bu bizim aldığımız pulluğa çok benziyor. Fakat bizimkisinin şasesi biraz daha etli ve sigorta sayısı fazla. O yüzden Trakya ' da üretilenlere göre biraz zayıf duruyor. Ama yinede iş görür.

doganbey1 link=topic=40303.msg354504#msg354504 date=1299573465' Alıntı:
Çeltik yerleri için ideal bence. Çünkü çeltik yeri süreceksen pulluk yüksek olmalı araları birazda açık olsa iyi olur. aga eline sağlık :D

Evet dediğn gibi Doğancan. Bunlar çeltik için ideal pulluklar. Zaten İpsala, Keşan, Uzunköprü o taraflarda Necip Tutmaz ve İsmail Tutmaz ' ın bu tarz pullukları çok yoğun kullanılıyor. Bizim buralarda da baya yayılmaya başladılar. Anız yerlerini sürmek için idealler. Bu arada konuyuda hatırlattığın iyi oldu...:D

Yorumlar için tekrar sağolun arkadaşlar...;)

_ÖzGüR_ link=topic=40303.msg354566#msg354566 date=1299581454' Alıntı:
güzel paylaşım erkan abi disk tillerler güzelmiş fiyatları hakkında bilgin varmı ha bide borulu merdanelileri yok galiba fotolarda göremedim

Vallah fiyatları hakkında bir bilgim yok. O zaman alma düşüncesi aklımızda yoktu. Aklıma sormakta gelmedi. Zaten buralarda satan veya kullananda görmedim. Ama gayet güzel yapmışlar. Amazone ' un aynısı diyebiliriz. O yüzden fiyatlarıda diğer markalara göre yüksektir diye düşünüyorum. 12.000 TL ve yukarısında bir fiyatı vardır diye tahmin ediyorum. Çünkü diğer markalar 9000-1000 TL arasında değişen fiyatlarda oluyor. Borulu merdanesi fuarda yoktu. Sadece lastik ve demir-dolu merdanesi vardı. Ama belki boruluda yapıyorlardır.

paylaşım için teşekürler ;). bu erkmak çektik işi üzerinde çalışıyor galiba ıuy*u-*.disk tiller okadar oğırmı ya ben onu diskaro gibi birşey zannediyordum ıh-*-s

güzel paylaşım erkan abi.
Disk tiller çok güzel makin ya traktör büyük olsa alıncak makinelerden biri diye düşünüyorum.

sayman link=topic=40303.msg354581#msg354581 date=1299582066' Alıntı:
paylaşım için teşekürler ;). bu erkmak çektik işi üzerinde çalışıyor galiba ıuy*u-*.disk tiller okadar oğırmı ya ben onu diskaro gibi birşey zannediyordum ıh-*-s

Genelde bildiğim kadarıyla çeltik üzerine bir firma. Özellikle lazerlerini çok kullanıyorlar. Bu disk tiller ve pulluklarını fuarda ben ilk defa gördüm. Belkide yeni üretmeye başladıydılar. Disk tiller ' lar gerçekten ağır aletler. Her traktörün harcı değiller. Zaten satıcılarda alacağınız zaman ilk olarak traktörünüzü soruyorlar. 100 Hp ' den aşağısına pek tavsiye etmiyorlar. Genellikle 3 metre 24 ' lü olanlar tercih ediliyor. Onlarıda 100-110 Hp için öneriyorlar. Ben alırken 28 ' lisini istedim. Fakat alma diye çok direttiler. Babamlarıda biraz caydırdılar. Fakat bizim traktör için 28 ' lisi tam olacakmış. 24 ' lüyü arkasında hiç duymuyor. Babamlarda anladılar. Ama aldık bir defa...:D Bizimkisi 1680 Kg civarında, diğer markalarında 1.5 ton civarında olanları var. Benim istedğim 28 ' li 1900 Kg civarındaydı sanırım. New Holland TSA110 ' u olan bir arkadaş traktörü 28 ' liyi taşımakta zorlanıyor diye tavsiye etmedi. Ama bizimkilere bizim motorun farklı bişey olduğunu anlatamadım gitti...:D

doganbey1 link=topic=40303.msg354722#msg354722 date=1299591032' Alıntı:
Aga dedim nasıl olduda unuttu bunları :D şu disk tillerin bir faydasını söyler msiin aga. Ne işe yarar bu :D

Youtube ' dan kaynaklanan birşey. O zaman yasaklıydı. Açılmıyordu filan. Vidyoları yüklemekte problem oluyordu. Konuyu yazı olarak hazırlamıştım. Vidyo yüklenince linkleri ekler atarım dediydim. Ama sonra iş güç arada kaynadı gitti. Disk tiller tarla tesviyesi ve tohum yatağı hazırlamak için çok güzel bir alet. Toprağı çok inceltiyor. Tarlayıda düzlüyor. Tohum yatağıda çok homojen bir yapıya sahip oluyor. O yüzden çok faydalı bir alet. Biz bu sene çok kullandık. Seneye dahada çok işi var diyebilirim. Yalnız bunu goble ile karıştırmamak lâzım. Goble toprak çıkarmak için kullanılan bir alet. Bununla sürülmemiş yere girdiğinde tav yoksa derin işleyemiyor. Ama sürülmüş bir yer olursa çok güzel hazırlıyor. Özellikle pullukla sürümden sonra kullanılabilecek bir alet.

Yani şu olabilir mi aga. Tarlayı yazdan derin sürecen. Ot yaptıktan sonra otu öldürmek için bir toprağı kabartacan ve bununla tarlaya grecen. Sonra da ekeceksin. böyle bir şey mi? o zaman tarlaya tiller aysan tırmık çekmeye gerek yok.

doganbey1 link=topic=40303.msg354824#msg354824 date=1299595920' Alıntı:
Yani şu olabilir mi aga. Tarlayı yazdan derin sürecen. Ot yaptıktan sonra otu öldürmek için bir toprağı kabartacan ve bununla tarlaya grecen. Sonra da ekeceksin. böyle bir şey mi? o zaman tarlaya tiller aysan tırmık çekmeye gerek yok.

Ben sana bizim kullanış şeklimizi anlatayım. Biz yazdan tüm tarlaları anıza ekilcek, ayçiçek ekilcek ne kadar tarla varsa bunları disk pullukla derin sürüyoruz. Daha sonra yağışları aldıktan sonra topaçlar eriyince disk tillerla girip anıza ekilecek tarlaları sürüyoruz. Tarlalar yeşerdikçede belli aralıklarla tekrardan disk tiller çekiyoruz. Otlarda ölüyor. Tarlada çok iyi tesviye oluyor. En sonda ekmeden önce aysan çekiyoruz. Sonrada ekiyoruz. Aslında aysan çekmeden de ekilir. Ektiğimiz birkaç yerde var. Ama biz yinede bir defada aysan çekiyoruz. Bu sene kimi tarlaya 3 defa disk tiller çekmişliğimiz oldu. Yeşerdikçe karıştırdık. Gayet güzel oldu. Ayçiçek yerlerinide ciguli çektikten sonra 2-3 defa disk tillerla sürdük. Onlarda gayet güzel oldu. Normal tillerıda sadece ayçiçek ekilecek yerleri karıştırmak için kullanıyoruz. Çünkü kışa geldiği için tav çok oluyor. Disk tiller için uygun şartlar yok. Bakalım bu yılda kısmetse tüm yerleri yeni pulluklarla yazdan süreceğiz. Sonrada iş disk tillera geçecek.