Çiftçiler bir tweet’le zengin oldu

Amerika’da çiftçiler twitter hesapları üzerinden birbirlerine attıkları iletilerle binlerce dolar kazandılar.

Twitter’da çiftçilerin açtıkları hesaplar üzerinden iletiler aracılığıyla kurdukları iletişim sayesinde tarım ürünlerine olan talep arttı, bu işten en kazançlı çıkanlar ise çiftçiler ile borsacılar oldu.

Kazandıkları karların beklentilerinin çok üzerinde olduğunu belirten çiftçiler ‘Tweet bir devrim niteliğindeydi. O noktada anladık ki fiyatlar daha yukarı gidecek ve bizim ürünlerimize olan talep artacak.’ dedi.

‘Eğer ben @cornfedfarmer olsaydım her daim gülümserdim, çünkü alanının en iyi mısırı onda var.’ İşte bu satırlar Amerika’da tarım devriminin başlamasına neden oldu.

Amerika’da Nebraska eyaletinde 3500 dönümlük arazide mısır, soya fasulyesi ve popcorn yetiştiren bir çiftçi, Twitter’da hesap açmadan önce bir iltifatın bedelinin 200 bin dolar olduğuna diğer çiftçiler gibi kendisinin de inanmadığını söyledi.

İlk tweetin atılmasıyla yıl sonundaki süreç arasındaki mısır fiyatlarında yüzde 50 artış görülmesinin ardından Twitter, Amerikan tarım piyasında devrim niteliği kazandı.

Çiftçiler, traktör içerisinde tüm gün sıkıntı içinde beklemektense, ahbap çiftçilerle tweetleşerek hava koşullarından gübreye kadar bir çok faktörü karşılaştırma olanağı elde ettiklerini belirtiyorlar. Son zamanlarda artan taleple birlikte mal simsarları ve tüccarlar da emtia piyasasında işlem yaparken Twitter ' da çiftçilerin takipçisi olduklarını söylüyorlar.

Chicago Emtia Borsası’nda mısır ve diğer tahılların simsarlığını yapan Thomas Elwood, bu işten kazançlı çıkanlardan biri olduğunu ifade ederek şunları söylüyor: Çiftçiler birbirleriyle tweetleşiyorlar, ben de ona göre işlem yapıyorum. Twitter büyük bir kahvehane gibi.

En az 15 çiftçiyle tweetleştiğini söyleyen Grisafi ise, ‘düşen yağış miktarı, hava koşullarını ve hangi ürünleri yetiştirdiklerini bana söylüyorlar, ben de ona göre pozisyonumu alıyorum’ dedi.

2006’da kurulan Twitter’da 200 milyon hesap mevcut ve günde 130 milyondan fazla mesaj postalanıyor.

Twitter sözcüsü Matt Graves yaptığı açıklamada şirketin odak noktasının emtia piyasaları olmadığının altını çizerek sadece üyeler için platform yarattıklarını belirtti.

Ynt: Çiftçiler bir tweet’le zengin oldu

türkiyede olması biraz zor hatta imkansız..türkiyede kaç çiftçi borsada , vobda ,vede emtiayı kağıt üzerinde alıp satmış...bizler tarlada üretip ambarda bekletip tüccara satınca işimizi bitiriyoruz, adamlar kağıt üzerinde..bundan ancak simsarlar ve trederler kar sağlar..
yani çiftçi diyecek ürün bol yağış güzel adamlar emtiaya para yatıracak para kazanacak ...ee çiftçiye ne çiftçi kğıt üzerinden alım satım yapmıyor ki...hasat gelince zaten fiyat düşüyor..

keşke becerebilsek.. bizim vobda yanılmıyorsam hala buğday, mısır emtiaları işlem görmüyor..
belki vardır büyük çiftçilerden hec (koruyan)eden ürünlerini...

Ynt: Çiftçiler bir tweet’le zengin oldu

İnterneti, bilginin paylaşıldığı, bilginin yayıldığı yer olarak kullanırsak elbette faydalarını görürüz. Ancak, kırmızı traktormu iyi çeker, mavi traktor mü iyi çeker, traktör çekiştirmesi, afedersiniz ama idrar yarışı cehaletinden kurtulamazsak hiç bir yere varamayız.
Paylaşım için teşekkürler. Faydalı bir paylaşım.