Ekonomik ürünler...?

Ynt: Ekonomik ürünler...?

kırklareli üsküp biz en çok buğday,ayçiçeği.biraz da mısır eken var,bağlarımızda herkesin mutlaka bağı vardır,üzümüde güzel olur ama kimse ticari anlamda bağcılık yapmıyo,ben biraz niyetlendim ama bilmem yine

buğra link=topic=40393.msg356768#msg356768 date=1299764241' Alıntı:
kırklareli üsküp biz en çok buğday,ayçiçeği.biraz da mısır eken var,bağlarımızda herkesin mutlaka bağı vardır,üzümüde güzel olur ama kimse ticari anlamda bağcılık yapmıyo,ben biraz niyetlendim ama bilmem yine
Bağcılığa benmde merakım varda bilmediğimiz iş zor olabilir ya.

bizde kırklareliliyiz buğraların ektiklerini ekiyoruz tek bir fark var mısır az değil baya ekiliyor

bağcılık yapılır da biraz bakım istiyo diyolar

Bağcılıkta zor iş abi tarla işinden daha zor kışın ip kes budak yap tekrar bağlat direkleri düzelt telleri ger daldırmalık asmalar varsa onları göm arasına gübresini at+ot çoksa ot ilacı yaprakları falan seyreltiliyor üzüm zamanı ilaç işi kaç kare atılıyor hiç saymadım ama hasat vaktine kadar 4-5 kere atıyoruz galiba ilaç fiyatları desen :8 Üzümleri sericek bir yer ayarla beziydi bandırma suyuydu amalesiydi kesmesiydi kaldırmasıydı çalkalamasıydı çok işi var abi burda anllattığım kadar zor olmuyor ama yinede kolay bir iş değil.

Gel gelelim şimdi üzüm fiyarları 3,55 krş ile 3.80 krş arası üzüm zamanı 2.70 lere kadar iniyor. noo*-*- sop-*-sa Ama bağı olan için üzüm iyi.

Tarla ürünü olarak Pamuk daha iyi gibi kilosu 7 tl. Pamuk zamanı 3.50 tl ye düşüyor noo*-*- sop-*-sa

Çoğunlukla mısır ekiyorlar bizim burada tane mısır kilosu 480 krş civarı dönümden (1000 m2) 1200 ile 1500 ton çıkıyor.

nailyetek link=topic=40393.msg356350#msg356350 date=1299706963' Alıntı:
Arpa, buğday, yulaf ve macar fiği.. Nohut ta vardı, bi kaç senedir ben ekmiyorum, işçiliği çok zor, daha doğrusu bölgemizde paraylada olsa işçi bulamıyoruz.. Bir tek buğday ticari, diğerleri hayvancılık yaptığımızdan yemlik olarak ekiyoruz.. Kütahya..
nail abi anason falan ekmiyormusunz ..ekseniz olur aslında veya haşhaş

vale link=topic=40393.msg356954#msg356954 date=1299772570' Alıntı:
nail abi anason falan ekmiyormusunz ..ekseniz olur aslında veya haşhaş
Olabilir aslında, geçmişte haşahaş ekimi yapılmış ve olmuş.. Fakat teferruatlı iş onlar, izin falan... Bizim işimiz hayvancılıkla bütünleştiği için yem bitkiside olsa dolaylı yoldan para kazanmış oluyoruz.
Aslında küçük çiftçilerin mutlaka hayvancılık yapması lazım. Yoksa 300-500 dekarlık hububat tarımı 5 kişilik bir aileye anca normal bir hayat yaşatabilir..Bu da yaşantı köyde olursa, eğer şehirde ikamet edip sadece tarımla geçinecek olursa yine işi zor..

Bölgemizde en masrafsız ekilen ürün Yağlık ayçiçeği ekip 4-5 içerisinde hasat edip parasını alıyorsunuz bunun haricinde pancar,tahıllar(buğday ekiyoruz biz) mısır(sılajlık ekiyoruz)