+ Konuya Cevap Yaz
15 sonuçtan 1 ile 15 arası gösteriliyor
 1. #1
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Petrole, gaza, elektriğe, kömüre zam gelecek (Hazırlıklı olalım !)  Biz 2010’da petrolün varilini 75 dolar dolayında bir fiyat ile ithal ettik. 2009’da ortalama 61 dolar, 2008’de 97 dolar, 2007’de 68 dolar ödemiştik. 2001’de ise petrolün varilini 24 dolardan ithal edebiliyorduk.

  2010’da varili 75 dolarken petrole 21.0 milyar dolar ödedik. Türkiye, petrolün yüzde 35’ini Rusya’dan, yüzde 30’unu İran’dan, yüzde 12’sini Suudi Arabistan’dan, yüzde 6’sını Irak’tan, yüzde 2’sini Kazakistan’dan, yüzde 2’sini de Suriye’den ithal ediyor.

  Petrol, bizim enerji faturamızın bir bölümü. Petrol fiyatı artınca enerji faturamız da büyüyor.

  Enerji faturasında petrolden başka:

  - Doğalgaz ve sıvı gaz var. 2010 yılında bunların ithalatına 14 milyar dolar ödedik.

  - Taş, kok ve briket kömürü var. Bunlara 3 milyar dolar ödedik.

  Petrol fiyatı artınca doğalgaz, sıvı gaz ve kömür fiyatları da artıyor. Enerji faturamızın toplamı 2010 yılında 38 milyar dolardı.  En aşağı 10 milyar dolar yük

  2010’da varilini 75 dolardan ithal ettiğimiz petrolün variline, 2011’de ortalama 100 dolar ödememiz halinde, sadece petrol faturasına 7 milyar dolar dolayında yük gelecek.

  Doğalgaz ve kömür de hesaba katılırsa yük 10 milyar dolara yükseliyor.

  Hazine’nin hesabı daha korkutucu. Hazine’nin hesaplamalarına göre, petrol fiyatlarındaki 10 dolarlık artış Türkiye’nin dış açığını 5.3 milyar dolar büyütüyor. Yine 10 dolarlık artışın enflasyonu yükseltici etkisi ise 0.5 puan.

  Petrol fiyatı yükseliyor. Yükselecek. Ne yapacağız? İçeride petrol üretemediğimize, petrol kullanımını sınırlayamayacağımıza göre, fiyatı ne olursa olsun petrol ithal edeceğiz ve artan fiyatı içeride benzine, mazota yansıtacağız.

  Bizim orta, daha da doğrusu uzun vadede azaltabileceğimiz tek fatura doğalgaz faturası. Çünkü elektriğin hemen yarısını doğalgaz yakarak üretiyoruz. Nükleer santrallar kurulabilirse, (Henüz birinin yapımı söz konusu. Onun üretime geçmesi de 10 yıl alır) doğalgaz ithalatı (göreceli olarak) azalabilir.

  Enerji ithalatına ödediğimiz dövizin toplam ithalattaki payı 2010’da yüzde 20’ydi. Dış ticaret açığımız içinde enerji ithalatının ağırlığı yüzde 47 dolayında.  Çare yok: Faturayı ödeyeceğiz

  Genelde enerji faturasının büyüklüğü cari açığın (döviz açığının) büyüklüğünü küçümseme gerekçesi olarak kullanılır. Biz 40-45 milyar dolar cari açık veriyoruz ama, 38-40 milyar dolar enerji ithalatı olmasa cari açık (döviz açığı) sorunu olmazdı denilir. Bu yanlış bir değerlemedir.

  Petrolü olmayan her ülke enerji ithal etmeye mecburdur. Önemli olan bu ithalatın faturasını küçültmeye çalışmak ve bu gerçeği kabullenerek enerjiye ödenecek dövizi karşılayacak ölçüde ihracatı artırmayı becermektir.

  Halkımız için üzücü olan benzinin litresinin 4.05 TL’ye yükselmesi. Dünya fiyatları artınca bu fiyat daha da yükselecek. Fakat biliniyor ki 4.05 TL’nin 2.5 TL’si vergi. Acaba hükümet fiyat arttıkça vergiden fedakârlık yapabilir mi?

  Toplam 2.50 TL verginin 1.98 TL’si maktu vergi ÖTV. Fiyat ne olursa olsun litre başı alınıyor. Fiyat arttıkça değişmiyor. Nispi (fiyata göre artıp eksilen) vergi ise KDV. Maliyete ÖTV eklendikden sonra bulunan rakamın yüzde 18’i oranında KDV alınıyor. Dünya fiyatı (maliyet) arttıkça değişen KDV’nin yükü 4.05 TL’lik benzinde 61 Krş. Açık anlatımıyla hükümetin eli serbest değil. Vergi gelirleri içinde ağırlığı olan ÖTV’yi aşağıya çekmesi zor. KDV’yi aşağıya çekse, fiyat fazla etkilenmeyecek. Sonuç, dışarıda fiyatlar arttıkça, halkımızın benzin, mazot, doğalgaz, tüpgaz ve elektrik faturaları da pahalılanacak. Kader, kısmet diyerek pahalı faturayı ödeyeceğiz. Başka çare yok.


 2. #2

  Üyelik Tarihi
  22 Kasım 2008
  Şehir
  Eskişehir-Bursa
  Yaş
  48
  Mesajlar
  726
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Petrole, gaza, elektriğe, kömüre zam gelecek (Hazırlıklı olalım !)  oynatmaya az kaldı, tarım ve enerji bakanı yüzünden çıldıracağım...

 3. #3
  volkanuzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  24 Kasım 2009
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  25
  Mesajlar
  11,573
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Petrole, gaza, elektriğe, kömüre zam gelecek (Hazırlıklı olalım !)  bizlik bişey yok petrol kuyusu olmayan düşünsün..biz alıştık artık.. muhtar bikerede düşecek de ya 5 senedir hep zam haberi veriyon

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  14 Eylül 2009
  Şehir
  KIRŞEHİR
  Yaş
  33
  Mesajlar
  746
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Petrole, gaza, elektriğe, kömüre zam gelecek (Hazırlıklı olalım !)  Zama hep hazırlıklıyız İndirim olunca falan şaşırıyoruz zaten nasıl olduda böle bişi yaptılar diye şok yaşıyoruz bilm-*s Gerçi zammın yerini tutmuyor zam koyarken 8 kuruş 10 kuruş 15 kuruş her hafta zam indirim iki senede bi sefer oda 1 kuruş çok zorlarsa 2 oluyo

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  06 Aralık 2007
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  25
  Mesajlar
  13,626
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Petrole, gaza, elektriğe, kömüre zam gelecek (Hazırlıklı olalım !)  Mazota doğalgaza kömüre zam gelsin ne önemi var daha da zamlansın yeter ki diğer taraflar iyi olsun

 6. #6
  GENÇ EYMIRLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  13 Haziran 2010
  Şehir
  Çorum
  Yaş
  25
  Mesajlar
  4,663
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Petrole, gaza, elektriğe, kömüre zam gelecek (Hazırlıklı olalım !)  Şaban gibi :-) diyosun zama alıştık da indirim de şok oluyoruz

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  22 Kasım 2008
  Şehir
  Eskişehir-Bursa
  Yaş
  48
  Mesajlar
  726
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Petrole, gaza, elektriğe, kömüre zam gelecek (Hazırlıklı olalım !)  bu zam olayları millet olarak bize bağışıklık yaptı. bişey olmaz bize. yola devam.

 8. #8
  volkanuzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  24 Kasım 2009
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  25
  Mesajlar
  11,573
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Petrole, gaza, elektriğe, kömüre zam gelecek (Hazırlıklı olalım !)  bizi zamla korkutamazsınız battı balık yan gider olan olmuş zaten.

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  22 Kasım 2008
  Şehir
  Eskişehir-Bursa
  Yaş
  48
  Mesajlar
  726
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Petrole, gaza, elektriğe, kömüre zam gelecek (Hazırlıklı olalım !)  ekonomistlere göre türkiye büyüyor. avrupa büyümüyor. bana göre avrupa büyümeyi
  tamamlamış. türkiye patinaj yapıyor. büyüyor gibi gözüküyor. avrupalı refah içinde yaşadığı için
  yaşamından ödün vermek istemiyor. pasta yemeye devam diyor. biz ise tarhana çorbasına talim
  ediyoruz. terfi edemedik daha. temennimiz en kısa zamanda bizde inşallah pastaya terfi ederiz.
  (bu gidişle çok zor, osman hocama göre nah terfi ederiz.)

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  24 Kasım 2010
  Şehir
  Nigde
  Yaş
  24
  Mesajlar
  821
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Petrole, gaza, elektriğe, kömüre zam gelecek (Hazırlıklı olalım !)  dogru secimde dagıtılacak kömürün parasi nerden gelecek arkadas elin oglu bedava elektirik kullanıyor devletin her turlu imkanından yararlanıyor bizde zamini cekiyoruz cok güzel...

 11. #11
  volkanuzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  24 Kasım 2009
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  25
  Mesajlar
  11,573
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Petrole, gaza, elektriğe, kömüre zam gelecek (Hazırlıklı olalım !)  doğru akçaörenli adam somya iskeletini evin tavanına asmış elektriğide vermiş nası yaptıysa rezistanz yapmış resmen evi onla ısıtıyor şuna elektrikmi yeter biride kuyunun suyunu ısıyodu elektrikle haberlerde izledim bunları

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  06 Temmuz 2008
  Şehir
  Çanakkale
  Yaş
  26
  Mesajlar
  9,045
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Petrole, gaza, elektriğe, kömüre zam gelecek (Hazırlıklı olalım !)  hep iyileşme sürecindeyiz daha iiyi olmak için paso vergilerden zam yiyiyoruz allah sonumuzu hayır etsin ..

 13. #13

  Ynt: Petrole, gaza, elektriğe, kömüre zam gelecek (Hazırlıklı olalım !)  Bir ülke daha petrol zammını geri aldı

  Dünya çapında artan petrol fiyatları sonrası bazı ülkelerde akaryakıta zam yapıldı. En son Bolivya ' da yapılan zamma halkın gösterdiği tepki sonrası Morales zammı geri çekti. Bir ülke daha akaryakıt zammını geri çekiyor.

  Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani, ülkede koalisyon hükümetini sarsan akaryakıt zammı konusunda muhalefetin talepleri doğrultusunda geri adım atmayı kabul etti.

  Gilani, parlamentoda yaptığı açıklamada, muhalefet partileri ve kamuoyunun isteği doğrultusunda, hükümetin akaryakıt fiyatlarını aşağı çekeceğini söyledi.

  Pakistan ' ın anamuhalefet lideri, Pakistan Müslüman Birliği-N (PMB-N) Başkanı Navaz Şerif, hükümetin akaryakıt zammını geri almasını, hükümet harcamalarını yüzde 30 oranında kesmesini ve iktidar partisi yetkilileri hakkında yolsuzluk suçlarından verilen mahkeme kararlarını uygulamasını istemişti.


 14. #14

  Ynt: Petrole, gaza, elektriğe, kömüre zam gelecek (Hazırlıklı olalım !)  1 litre = 1.97 dolar

  İngiltere ' de Birleşik Krallık tarihinin en yüksek petrol fiyatları yaşanıyor.  Bir X5 ' in deposunun 163 dolara dolduğu İngiltere ' de Otomobil kuruluşları tepki göstermeye başladı. Özellikle İngiltere gibi pekçok petrol şirketine sahip bir ülkede bu kadar yüksek petrol fiyatları, özellikle karayolu taşımacılığı yapan bir çok insan için kötü bir Noel hediyesi oldu.  Ufak bir hatırlatma: İngiltere ' nin milli geliri 1.8 tirilyon dolar iken, Türkiye ' nin ki 238.5 milyar dolar.

 15. #15

  Ynt: Petrole, gaza, elektriğe, kömüre zam gelecek (Hazırlıklı olalım !)  İngiltere ' de de benzin rekor kırdı zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s
  İngiltere ' de benzin fiyatları 2,90 lirayla rekor düzeye ulaştı.

  LONDRA - Türkiye ' de 4 lirayı aşan benzin fiyatları İngiltere ' de de rekor düzeye ulaştı.

  İngiltere ' de benzinin ortalama pompa fiyatı artık geçen yıla oranla 11,88 peni daha pahalı.

  Benzinin litresi İngiltere ' de 121,76 peniden satılıyor. (Yaklaşık 2,90 Türk Lirası). Daha önceki rekor Mayıs ayında kırılmıştı. Rekormuş Bızdekı fıyatları gormuyorlar bunlar galıba REKORLAR BIZDE (((( şyt-*-sa şyt-*-sa şyt-*-sa şyt-*-sa şyt-*-sa

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Tavuk eti üretiminde gaza basıldı
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Kümes Hayvancılığı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 13.Ocak.2014, 13:15
 2. yeni kubota m8540 ın çalışması ve 2530 ile petrole giderken..
  Konu Sahibi ceya023 Forum Videolar (Çekimler)
  Cevap: 39
  Son Mesaj : 29.Ocak.2012, 10:31
 3. Elektriğe zam!
  Konu Sahibi köylü Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 30.Eylül.2011, 16:36
 4. ford için tek yürek olalım
  Konu Sahibi ford39 Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 14.Aralık.2010, 20:53
 5. bas gaza
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Müzik
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 05.Haziran.2008, 17:19

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status