BİZİM KOMŞUNUN MARİFETİ

Arkadaşlar kusura bakmayın elalemin derdi beni gerdi zenginin malı benim çenemi yoracak ama bir üzüntümü sizlerle paylaşmak istedim gecenlerde 10 gunlugune sehır dışına gıtmiştim geldıgımde bıde ne goreyım bızım komsunun kapısında yenı traktoru olan HATTAT A110 MAXİ sordum alalı 3 gun olmus vadeli 80000 almıs
Benım üzüldügüm konuya gelınce komsunun motoru 1999 model mf 398 2 wd idi motoru örseniz cıncık mı cıncık ışıl ışıldı komsu her yıl yaklasık 1500 dekar yer işler bide buyuk coban herkes hayvanlarını ona katar oda yaylaya cıkartır motor anlayacagınız her işe bakardı ama komsuda motoruna gözu gıbı bakardı yanı motor cok temızdı ayrıca 6-7 ay oncede rektefe yaptırmıstı lastıklerı %95 cıvarındaydı sattıgına nasıl içim acıdı bılemezsınız bızım arkadslar hemen ertesı sabah motoru alan galerıye gıtmısler motor aynı gun aksam satılmıs galerıde 5 saat bıle kalmamıs sımdı komsu motoru tarlaya kostu 5 lı 14 no pulluk takıyor 398 yaptıgı işi yapmıyor ve 398 den cok fazla yakıyor dıyor ama fazlada usteleyemıyor anlayacagınız pişmanlıgını ortaya koyamıyor bu arada 398 52000 tl vermiş motor ınanılmaz güzeldi insanın bakınca içi acılıyordu bence komsumuz o motoru çok arayacaga benzıyor acaba sızın dusuncenız nedir 398 mf hattata değişilirmiydi ki ??

Ynt: BİZİM KOMŞUNUN MARİFETİ

elindeki traktör işini görürken neden kendisini ve ailesini o kadar borcun altına sokmuş anlam veremedim ayrıca 80.000 tl gibi bi parayı veriyosun nasıl olur da denemeden alır onada aklım almıyo artık olan olmuş asıl soruya gelince aynı durumda 398 i ben değişmezdim yazık olmuş

Komsunun bır akrabasının 92 model 285 vardı o motoru degıstırmeye gıtmısler komsuyuda bana kefıl ol dıye goturmus yanında sonra 285 sahıbının kardesı ben o motoru sattırmam dıye telefon acmıs onlar galerıdeyken bu aradada bunlar hattatın 80 pazarlık etmıslermısımıs telefon gelınce gerı donerken galerıcı bızım komsuyu tanıyor bu arada dıyorkı yavvv daga tasa cıkıyon senın motor kabınsız hemde 2 ceker gel sana su canavarı verelım dıyor bızım komsuda bıraz godaman anlayacagınız hemen koltukları kabarıyor ver lan anasını satayım dıyor pata kute derken 398 ucuyor bu arada sızın anlayacagınız sıze komsunun dıger marıfetınıde anlatayım bu vatandaş 1997 senesındede yıne mf 398 almıstı 97 model bır sezon kullandı bır ara o donemde buraya mf 4255 tanıtmaya geldıler bayıden tuttu 398 verdı 4255 aldı tabı motorun her yerı elektronık bızımkı kara duzene alısık motorla tarla bıle suremedı sonra zar zor ogrendı (komsum yaklasık 70 yasında ama cevık bırısı yasını gostermez nede olsa omru dagda gectı sıhhatı yerınde)yayla zamanı geldı 4255 yaylaya cıkarken kabın saga sola sallandıkca bu yavru korkmus motor devrılecek dıye bıde gel gıt ayak ıslerınde cok mazot yakmıs motoru senesı dolmadan bayaga bı zararına sattı onuda cok cabuk satmıstı o zaman neysekısa bır sure bızım 285 falan kullandı gel gıt işlerınde cunku 98 yılının sonraına dogruydu henuz 99 modeller cıkmamıstı 99 model 398 mf pıyasaya surulur surulmez hemen gıttı alıp geldı ve bıdaha ben bu motoru satmam demişti gercektende o motoru sımdıye kadar durutuyordu ama bı gazla satmıs haberım olsaydı alıcı olurdum ama genelde bızım buralarda komsular bırbırlerıne araclarını satmazlar goz onumde olmasın dıye buyuk ıhtımalle banada vermezdı ama gercekten motorun hastasıydım uzun zamandır boyle bır motor bende arıyorum ama bulamamıstım en azından arkasından gıdıp belkı galerıden alırdım ama dedıgım gıbı haberım olmadı.....

LORUOĞLU link=topic=40410.msg356530#msg356530 date=1299751669' Alıntı:
Arkadaşlar kusura bakmayın elalemin derdi beni gerdi zenginin malı benim çenemi yoracak ama bir üzüntümü sizlerle paylaşmak istedim gecenlerde 10 gunlugune sehır dışına gıtmiştim geldıgımde bıde ne goreyım bızım komsunun kapısında yenı traktoru olan HATTAT A110 MAXİ sordum alalı 3 gun olmus vadeli 80000 almıs
Benım üzüldügüm konuya gelınce komsunun motoru 1999 model mf 398 2 wd idi motoru örseniz cıncık mı cıncık ışıl ışıldı komsu her yıl yaklasık 1500 dekar yer işler bide buyuk coban herkes hayvanlarını ona katar oda yaylaya cıkartır motor anlayacagınız her işe bakardı ama komsuda motoruna gözu gıbı bakardı yanı motor cok temızdı ayrıca 6-7 ay oncede rektefe yaptırmıstı lastıklerı %95 cıvarındaydı sattıgına nasıl içim acıdı bılemezsınız bızım arkadslar hemen ertesı sabah motoru alan galerıye gıtmısler motor aynı gun aksam satılmıs galerıde 5 saat bıle kalmamıs sımdı komsu motoru tarlaya kostu 5 lı 14 no pulluk takıyor 398 yaptıgı işi yapmıyor ve 398 den cok fazla yakıyor dıyor ama fazlada usteleyemıyor anlayacagınız pişmanlıgını ortaya koyamıyor bu arada 398 52000 tl vermiş motor ınanılmaz güzeldi insanın bakınca içi acılıyordu bence komsumuz o motoru çok arayacaga benzıyor acaba sızın dusuncenız nedir 398 mf hattata değişilirmiydi ki ??
ziya mi abi dedigin kisi ?

LORUOĞLU link=topic=40410.msg356572#msg356572 date=1299753585' Alıntı:
evet kanka ta kendısı yavvv
dedigin traktoru bi kez uzakdan gordum kabınsızdi galiba ziya gibi adama dokunmaz abi bosver bari bi yabancıya gitmese iyi olurdu onun yanında bizim bi arkadas koyun güddüde ne marifetleri varmıs meraya ekilen ekinleri faln yayiyormus olesine hak olmus ne kadar da adamin biri mera ekse onun cezası ziya agaya düsmez diye düsünüyorum...

O CINSLIKLERI VAR dişinin kestiğine yapar o terbıyesızlıklerı ama bu aralar boşladı dedıgın gıbı maddıyat dokunmaz ona onundekı koyunların ıkısını kurt kapar ıkısı kayadan duser ıkısı daga kacar zıya o acıgı kapatır bılmem anlatabıldım mı ama cenabı allah kımsenın hakkını kımsede koymaz belkı yıne benden duyarsın zıya yaza kalmaz o motoruda satar 80000 tl aldıgını belkı 50000 zor satar dıye dusunuyorum oyle boyle cıkar mazlumun ahııı..

LORUOĞLU link=topic=40410.msg356581#msg356581 date=1299754155' Alıntı:
O CINSLIKLERI VAR dişinin kestiğine yapar o terbıyesızlıklerı ama bu aralar boşladı dedıgın gıbı maddıyat dokunmaz ona onundekı koyunların ıkısını kurt kapar ıkısı kayadan duser ıkısı daga kacar zıya o acıgı kapatır bılmem anlatabıldım mı ama cenabı allah kımsenın hakkını kımsede koymaz belkı yıne benden duyarsın zıya yaza kalmaz o motoruda satar 80000 tl aldıgını belkı 50000 zor satar dıye dusunuyorum oyle boyle cıkar mazlumun ahııı..
bundan 4 ay once faln altunhısarda bi toplantı oldu ziraat bankası muduru bide belediye baskanı falan konusma yaptı şu sigir dagıtımı kredi ile ilgi ozaman ziya bizim masadaydı konusmalarını sevmemisdim ztn cikar abi kalmaz kimse ona koyun katmayacak ozamn belki uslanır...

Beledıye baskanıyla araları pek ıyı degıl muhalıfler karsı sulaleden ; koyun katma işine gelincede elımız mahkum yok baska coban cıkan anasını satayım mecburen katıyoruz baskası cıksa bı dakıka durutan olmaz ama yok