traktöre intercooler,lda ve hız kiti taktırmalı mıyım?

servisle görüşmelerimin sonrasında new holland td 85 d traktörüme sonradan taktırmış olduğum turboya ek olarak intercooler,lda(yakıt akışını düzenleyen bi aparat) ve 30km\h olan hızını 35km\h a çıkaracak parçaları aşağı yukarı 3000 liraya takabileceğini söyledi.bu parçalar sizce hatrı sayılır bi güç artışı sağlar mı?değer mi sizce?benzer uygulamayı yapan var mı?

Ynt: traktöre intercooler,lda ve hız kiti taktırmalı mıyım?

çatlakçorumlu link=topic=40483.msg357769#msg357769 date=1299863643' Alıntı:
servisle görüşmelerimin sonrasında new holland td 85 d traktörüme sonradan taktırmış olduğum turboya ek olarak intercooler,lda(yakıt akışını düzenleyen bi aparat) ve 30km\h olan hızını 35km\h a çıkaracak parçaları aşağı yukarı 3000 liraya takabileceğini söyledi.bu parçalar sizce hatrı sayılır bi güç artışı sağlar mı?değer mi sizce?benzer uygulamayı yapan var mı?
hocam Çorum ' un neresindensin Sungurlu ' da olur hız merakı ama hıza gerek yor zaten tdler zıplıyor o hız yeter ama turbon yoksa takdır Hasan usta takar Sungurlu servisi

kendi yorumumu yapayım hız kiti önermiyorum torkta düşüş olur intercooler ne kadar bi katkısı var bilmiyorum açıkçası :) taktırdığına değecekse yakıtta düşül olucaksa mükemmeldir turbo taktırdıktan önceki ve sonraki hali hakkında detaylı bilgi verebilirmisin kardeş güç yakıt olarak :) bende düşünüyorumda

maleguard link=topic=40483.msg357995#msg357995 date=1299873944' Alıntı:
kendi yorumumu yapayım hız kiti önermiyorum torkta düşüş olur intercooler ne kadar bi katkısı var bilmiyorum açıkçası :) taktırdığına değecekse yakıtta düşül olucaksa mükemmeldir turbo taktırdıktan önceki ve sonraki hali hakkında detaylı bilgi verebilirmisin kardeş güç yakıt olarak :) bende düşünüyorumda
intercooler motora basılacak havayı radyatör benzeri bi aletten geçirerek soğutur ve bu sayede soğuyan havanın yoğunlaşması sebebiylede oksijen yoğunluğu artacağından daha güçlü bir yanma elde edilir.yakıtı daha verimli kullanırsın...turboya gelince;evet güçte bi artış oldu ama öyle çok bişi değil....yakıtı etkilemedi....

çatlakçorumlu link=topic=40483.msg358379#msg358379 date=1299931002' Alıntı:
intercooler motora basılacak havayı radyatör benzeri bi aletten geçirerek soğutur ve bu sayede soğuyan havanın yoğunlaşması sebebiylede oksijen yoğunluğu artacağından daha güçlü bir yanma elde edilir.yakıtı daha verimli kullanırsın...turboya gelince;evet güçte bi artış oldu ama öyle çok bişi değil....yakıtı etkilemedi....

kısacası intercoolersiz turbonun pek anlamı yok ıh-*-s

sunanksi link=topic=40483.msg358823#msg358823 date=1299962802' Alıntı:
hayır tabii ki var intercoolersız turbonun faydası ama bi de intercooler olursa daha iyi tabiiki
benim isteğim t85in 70-66 kadar olmasada ona yakın yakmasını istiyorum turbo kendi başına yeter mi onu yapmaya bils-*-

maleguard link=topic=40483.msg358848#msg358848 date=1299964158' Alıntı:
benim isteğim t85in 70-66 kadar olmasada ona yakın yakmasını istiyorum turbo kendi başına yeter mi onu yapmaya bils-*-
turbo ve intercooler yakıtı düşürmez sadece motorun daha verimli çalışmasını sağlar.aynı yakıtla daha verimli daha rahat çalışan bi motorun olur

sunanksi link=topic=40483.msg358858#msg358858 date=1299964424' Alıntı:
turbo ve intercooler yakıtı düşürmez sadece motorun daha verimli çalışmasını sağlar.aynı yakıtla daha verimli daha rahat çalışan bi motorun olur
mesela mantık yürütürsek turbo + intercooler traktörün çekişini arttıracak sürümde falan buda doğru orantılı olarak yakıtta düşüşe sebep olucak ??*-s aynı yakıtla fazla iş ??*-s

maleguard link=topic=40483.msg358874#msg358874 date=1299965277' Alıntı:
mesela mantık yürütürsek turbo + intercooler traktörün çekişini arttıracak sürümde falan buda doğru orantılı olarak yakıtta düşüşe sebep olucak ??*-s aynı yakıtla fazla iş ??*-s
bence şu şekilde mantık yürütelim turbo+intercooler+isteğe bağlı olarakta lda+işçilik masrafları vs yi de hesaba katarsak bunlara vereceğin parayı mazottan yapacağın tasarruf ile kapatana kadar o traktör hurdaya döner satarsın...bunu da bi kenara bırak bu aparatlar sandığın kadar fayda sağlamıyor.yapacağın yakıt tasarrufunun farkında bile olmıyacaksın.sadece biraz daha rahat çalışan bi makinen olucak hepsi o...

anladım illa bişey takılcaksa turbo takmak lazım en azından tarlada bayılma yapmaz bim-*s lda pompayı düşünmedim düşünememde babam kafadan vurur ;D orijinal parçasını değişmez asla )))

bizde de td85 var biz de intercooler taktırmayı düşünüyoruz yakıt düşer çekiş artar dediler taktıranlar varsa fiyatını söyleye bilir mi

arkadaşlar intercooler turbolu bir traktörde mutlaka olması gerekir. bende uzun araştırmalar yaptım ve sonunda mf3.060 traktörüme taktım.gerçekten güç müthiş bi şekilde arttı yaklaşık olarak 8-10hp.birde motor devri bir gaz arttı 25 yapıyodu şimdi 26 yapıyo. yakıta gelince yakıtta bi değişklik olmadı.sadece yaptığın işi daha çabuk bitirince kısa zaman çalıştığında yakıtta tasarruf sağlıyosun maliyetine gelince ben 700 tl ye maloldu. herkese tavsiye ederim.

selam arkadaslar bizde td85 plus makıne var ıntercoll taktırdık gecen daha 2 bine mal oldu yakıta pek faydası olmadı depoda 5 litre fark etti ama makıne köpek gıbı çekmeye basladı td 95 e bas ediyo suan