+ Konuya Cevap Yaz
19 sonuçtan 1 ile 19 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  08 Ocak 2010
  Mesajlar
  40
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ş.Urfa'da Kurmak istediğimiz Ahıl ve Bulgularımız  Herkeze Merhabalar,
  05.03.2011 Tarihinde Ş.Urfa'da kurmak istediğimiz küçük çapdaki ahıl ve almayı planladığımız hayvanlar için bir araştırmaya gittik.
  İl önce Ş.Urfa Hayvan pazarına gidilerek fiyat araştırması yapmak istedik. Ancak Ş.Urfa hayvan pazarı büyükbaş hayvan için uygun olmadığından, aynı gün Siverek Hayvan Pazarına gidilmek zorunda kalındı. Hayvan pazarlarının saat 10:00 gibi dağılmasıdan(bunu bilmiyorduk) dolayı ve o sabah Ş.Urfa hayvan pazarına uğranıldığından, Siverek Hayvan pazarında tam randımanlı bir gezi sağlanamadı. Ancak bir tanıdık aracılığı ile orda alım satım komisyonculuğu yapan bir kişi ile birlikte civarda bulunan bir ağır ziyaret edildi. Ağır ve içindeki hayvanlar ile ilgili izlenimlerimiz şunlardır: O bölgede tercih edilen cins yerli ırk’tır. Ancak ziyaret edilen ağrı’ da simental, motofon ve bu iki ırk’ın yerli ırk ile kırmalarınada rastlanmıştır.
  Bu ırklar hakkında bulgularımız şu şekildedir. Yerli ırk bulması kolay fiyat/kilo oranı diğer ırklara göre birazcık daha ucuz, ancak daha az kilo alan bir cinstir, ve piyasada rahatlıkla bulunuyor. Bununla birlikte yabancı ırklar(ithal edilmeyen, türkiye doğumlu) hayvanlar ise alış ücreti fiyat/kilo birazcık daha fazla, ancak besi süresince yerliye oranla %30-50 arası daha fazla kilo alabiliyor. Fiyatlar konusuna gelince: Pazarlarda pek kilo hesabı canlı hayvan satılmıyor yaşına göre ve göz kararı ‘şu fiyata’ diye satıldığını gözlemledik. Yerli Erkek hayvan fiyatları 6 aylık tahmini 100 kg 1200-1500 TL arası, diğer yabancı meşeli hayvanlar ise 2500-2700 civarı yine erkek ama 180 kg civarı. Aslında kilo hesabı yapınca çok farklı bir rakam oluşmuyor ama simental ve montofon fiyat olarak azıcık daha pahalı ve bulması birazcık güç bir hayvan. Ağırda yaptığımız geziler esnasında şu tip bilgilerde edindik: 6-7 ay gibi bir sürede yerli hayvanı 120-150 kg arası kilo aldırabilirken, yabancı hayvan bu sürede 200 kg alabiliyormuş. Zaten bu hayvanların fotoğraf görüntülerindende arklı karkaz ve kemik yapısına sahp olduklarını göreceksiniz. Bir başka örnek ise şu olabilir. Geçen yıl sonbaharda yani Kasım civarı 1500 TL’ye alınan bir yerli hayvan 3300 TL’ye Haziran 1’de satılmış. Bahsettiğim bu hayvanlar bizim köyde aynı besi şekli ile yetiştirilmiştir.
  Bir sonraki gün ise büyük bir çiftliğe giderek biraz bilgi almaya çalıştık. Gitmiş olduğumuz bu çiftlik ise 1200 İthal hayvanın bulunduğu bir çiftlikti(Uruguay’dan ithal edilmiş 10 gün önce). Bu ciftlikte ithal edilen hayvanın zorluklarından basedildi, özellikle sağlık problemleri ve bunlara ilişkin masraflar. Orda bulunan zoolog bizim yerli hayvanlar ile (yöre hayvanı ve burda doğmuş simental ve montofon) hayvanlar ile çok güzel besi yapılabileceğini söyledi. Onun dışında bir iki kişi ile daha görüştük ancak onlarda kafalarındaki kendi projeleri anlattığı için buraya yazıp kafa karıştırmak istemiyorum. Ne varki, bu görüşme ve ziyaret sonrasında herkezin hayvancılık ile ilglil birşeyler yaptığını ve bir şekilde bundan hoşnut olduğunu gördük. Zaten farklı düşünüyor olsaydık bizde orda olmazdık. Hayvanlar hakkında verebileceğim bilgiler bu kadar. Urfa ziyaretimizde birde ahıl konusunu halletttik sayılır. Size gnderdiğim fotoğraflarda ahıl’ın kurulucağı yere net bir şekilde görebilirsiniz.
  Daha fazla uzatmayayım, aşağıda konu ile ilgili birkaç fotoğraf ve açıklama koydum.  Ağır Bu binanın arkasına yerleştirilecek ve toplam alan 300 metrekare olacaktır. Hayvanların bakımını üstlenecek olan çoban ise bu evde ikamet ettirilecektir. Böylelikle hem hayvanların korumasınıda etkin rol oynayacak hemde bu sayede yazın evin çatısı kullanılarak oraya gölge olmasını sağlamak için bir çatı eklenebilinecektir.
  http://[IMG]http://img862.imageshack....jpg[/img]  Aşağıdaki resimde ise ahır alanının tam boyu gösterilmeye çalışılmmıştır. Evin duvar kısmından bana kadar uzanan bir çit sonrasında evin genişliyinde sol’A doğru ilerleyip tekrar ev ile birleşiyotr. Kırmızı ile çevrilmiş bu alan 15x20 metre’dir. Arkada görünen ağaçlarda zeytin ve o agırın yanındaki yeşilliklerde hayvanlar için kullanılacak arpa...
  http://[IMG]http://img851.imageshack....jpg[/img]


  Siverek’de gezdiğimiz ahırlarda bulunan simental cins bir dana. Yaklaşık 180 kg ve 6 aylık 2700 TL civarı pazarlık veya herhangi bir fiyat anlaşması yapılmadan alınmış bir fiyattır.
  http://[IMG]http://img52.imageshack.....jpg[/img]  Alttaki resimde ise Uruguaydan ithal edilen 1200 adet Montofon ve Simental ağırlıklı çiftlik bulunuyor.
  http://[IMG]http://img864.imageshack....jpg[/img]

  Uploaded with ImageShack.us


  Allah kısmet ederse haftaya tekrar Ş.Urfa'ya giderek 1o adet simental ve 5 adet yerli hayvan almayı ve bunları 30-40 boyunca merada sonrasında'da kuracağımız ahılda besiye almak istiyoruz. Şu anda hayvan fiyatlarının en pahalı dönemi olduğu ve haziranı beklememiz gerektiğini söyleyen kimseler var, ancak o zamanda kurban vesilesiyle pahalı olmaz mı? Bunları bu zamanda alıp yem kullanmadan(şu çok pahalı olduğundan) sadece mera ile idare ederk 3040 gün sonra zaten buğday arpa tarlalarımızı kullanarak yem sağlayabileceğimizi göz önünde bulundurursak hatalı mı düşünüyor oluruz? Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

  Bu arada bu aşamalar esnasında bana destek olan ve her soruma sıkılmadan cevap vermeye çalışan Nail Bey'e burdan tekrar teşekkür ediyorum.
  Ayrıca araştırmalarımızın her aşamasında bize destek veren Nail Yetek Bey'e sıkılmadan her sorumuza cevap verdiği ve bize yardımcı olmaya çalıştığı için çok teşekkür ederim.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  13 Haziran 2009
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  18,755
  Adı geçen
  62 Mesaj
  Etiketlenme
  2 Konu

  Ynt: Ş.Urfa'da Kurmak istediğimiz Ahıl ve Bulgularımız  Paylaşım için teşekkürler; umutla çıktığınız bu yolda İnşallah hayal kırıklığına uğramazsınız.. Allah utandırmasın.. PM yoluyla sorularınıza cevap vermeye çalıştım, umarım katkım olmuştur.. Bizim işilerimizde her daim yolunda gitmeyebiliyor, onun içindir ki son PM ye cevap yazmadım, bu konuda hayvancılık yapan diğer arkadaşlarında görüşleriyle katkı yapmasını isterim..

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  10 Ağustos 2010
  Şehir
  Sivas
  Mesajlar
  0
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Ş.Urfa'da Kurmak istediğimiz Ahıl ve Bulgularımız  Hayırlı osun inşallah kar edersiniz

 4. #4
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Ş.Urfa'da Kurmak istediğimiz Ahıl ve Bulgularımız  Alıntı gatech link=topic=40517.msg358429#msg358429 date=1299939066 Nickli Üyeden Alıntı
  .
  Allah kısmet ederse haftaya tekrar Ş.Urfa ' ya giderek 1o adet simental ve 5 adet yerli hayvan almayı ve bunları 30-40 boyunca merada sonrasında ' da kuracağımız ahılda besiye almak istiyoruz. Şu anda hayvan fiyatlarının en pahalı dönemi olduğu ve haziranı beklememiz gerektiğini söyleyen kimseler var, ancak o zamanda kurban vesilesiyle pahalı olmaz mı? Bunları bu zamanda alıp yem kullanmadan(şu çok pahalı olduğundan) sadece mera ile idare ederk 3040 gün sonra zaten buğday arpa tarlalarımızı kullanarak yem sağlayabileceğimizi göz önünde bulundurursak hatalı mı düşünüyor oluruz? Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.
  Arkadaşım Şimdiden hayırlı uğurlu olsun allh utandırmasın emeğinizi boşa çıkartmasın Kardeşim malum olduğu gibi et piyasası düşük orada nedir neşekildir bilmiyorum hayvan pazarlarıda et piyasasına endeksli Bu fiyatlar hayvan alımı yapmak isteyenler için birebir tabi açık hayvan pazarı bulabilene

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  07 Ocak 2011
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  51
  Mesajlar
  3,472
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Ş.Urfa'da Kurmak istediğimiz Ahıl ve Bulgularımız  bildiğim kadarıyla o bölge bayaa sıcak bir bölge , mücadeleniz bu yönde de olacaktır, hayvan ırkını seçerken bunu da göz önünde bulundurun. BAŞARILAR dilerim.

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  07 Mart 2011
  Şehir
  kırıkkale
  Mesajlar
  71
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Ş.Urfa'da Kurmak istediğimiz Ahıl ve Bulgularımız  fiyatlar bizim buralara nazaran yani iç anadolu bölgsine göre daha uygun gibi

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  08 Ocak 2010
  Mesajlar
  40
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Ş.Urfa'da Kurmak istediğimiz Ahıl ve Bulgularımız  Alıntı Ağır Abi link=topic=40517.msg359361#msg359361 date=1300038556 Nickli Üyeden Alıntı
  Arkadaşım Şimdiden hayırlı uğurlu olsun allh utandırmasın emeğinizi boşa çıkartmasın Kardeşim malum olduğu gibi et piyasası düşük orada nedir neşekildir bilmiyorum hayvan pazarlarıda et piyasasına endeksli Bu fiyatlar hayvan alımı yapmak isteyenler için birebir tabi açık hayvan pazarı bulabilene
  İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Bizim oralarda Hayvan pazarları açık şu an için. Hayvanları aldığımızda ' da fiyat ve ilgili hayvan özelliklerini sizlerle paylaşacağım.

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  08 Ocak 2010
  Mesajlar
  40
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Ş.Urfa'da Kurmak istediğimiz Ahıl ve Bulgularımız  Alıntı 768 link=topic=40517.msg359378#msg359378 date=1300039348 Nickli Üyeden Alıntı
  bildiğim kadarıyla o bölge bayaa sıcak bir bölge , mücadeleniz bu yönde de olacaktır, hayvan ırkını seçerken bunu da göz önünde bulundurun. BAŞARILAR dilerim.
  Evet sıcak o bölgelerin temel sorunu, ancak o bölgede bir çok çiftlikte bu cins hayvanlar mevcut bu nedenle bende bunun bir sorun olacağını düşünmemiştim.. Ama tabi sizlerin bu konuda bir fikri varsa ve benimle paylaşırsanız çok sevinirim.

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  08 Ocak 2010
  Mesajlar
  40
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Ş.Urfa'da Kurmak istediğimiz Ahıl ve Bulgularımız  Alıntı ozcan333 link=topic=40517.msg359387#msg359387 date=1300040046 Nickli Üyeden Alıntı
  fiyatlar bizim buralara nazaran yani iç anadolu bölgsine göre daha uygun gibi
  Aslında başka bölgelerdede hayvan pazarlarını gezmek isterdim ancak mevcut zaman sorunu sebebiyle şu an bunu yapmam pek mümkün değil.

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  08 Ocak 2010
  Mesajlar
  40
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Ş.Urfa'da Kurmak istediğimiz Ahıl ve Bulgularımız  Bu arada arkadaşlar hayvan alırken yanımızda bu işlerden anlayan birisi olacak ama yinede öğrenmek amacıyla sizlere sormak istiyorum. Hayvan alırken belge mahiyetinde nelere dikkat etmemmiz gerekiyor. Yani hayvanın bir pasaportu olmalı mı? Hangi aşıları olmalı veya benzeri nelere bakmamız gerekir?

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  16 Nisan 2010
  Şehir
  0629
  Yaş
  53
  Mesajlar
  692
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Ş.Urfa'da Kurmak istediğimiz Ahıl ve Bulgularımız  Paylaşım için teşekkürler. Umuyor ve diliyorumki, kuracağınız işletme hayırlı-uğurlu, bol kazançlı olur. Hayal ettiğiniz gibi gelişir.

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  08 Ocak 2010
  Mesajlar
  40
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Ş.Urfa'da Kurmak istediğimiz Ahıl ve Bulgularımız  Çok teşekkürler.

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  08 Ocak 2010
  Mesajlar
  40
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Ş.Urfa'da Kurmak istediğimiz Ahıl ve Bulgularımız  Arkadaşlar Merhaba,

  Bu arada arkadaşlar hayvan alırken yanımızda bu işlerden anlayan birisi olacak ama yinede öğrenmek amacıyla sizlere sormak istiyorum. Hayvan alırken belge mahiyetinde nelere dikkat etmemmiz gerekiyor. Yani hayvanın bir pasaportu olmalı mı? Hangi aşıları olmalı veya benzeri nelere bakmamız gerekir? Ayrıca yanımızda bir veteriner ile gitmeyi düşünüyoruz herhangi bir hastalığı var mıdır diye hayvanın. Böyle bir şey için Veteriner ile almaya gideniniz var mı? Bunun maliyeti ne olur.

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  13 Haziran 2009
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  18,755
  Adı geçen
  62 Mesaj
  Etiketlenme
  2 Konu

  Ynt: Ş.Urfa'da Kurmak istediğimiz Ahıl ve Bulgularımız  Alıcağınız hayvanların pasaportu mutlaka olmalıdır.. Kulaklarında kulak küpesi ile pasaporttaki numaraların aynı olmasına dikkat ediniz.. Yapılan aşıların bir kısmı pasaportta belirtilir, bazılarında pasaport alındıktan sonra aşı yapıldığı için görünmeyebilir.. Eğer bağlı olduğunuz ilçe dışından hayvan alırsanız zaten aldığınız pazar yerinin bağlı olduğu il veya ilçe müdürlüğünden sağlık raporu ve menşe i şehadatnamesi olmadan nakledemezsiniz..Kendi ilçenizden alısanız pasaport ve menşe şahadetnamesi yeterli olur, sağlık raporu gerekmez..

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  08 Ocak 2010
  Mesajlar
  40
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Ş.Urfa'da Kurmak istediğimiz Ahıl ve Bulgularımız  Nail Bey Merhaba,

  Çok teşekkürler cevabınız için. Haftasonu aldıktan sonra hayvanları sizleri mutlaka bilgilendireceğim.

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  08 Ocak 2010
  Mesajlar
  40
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Ş.Urfa'da Kurmak istediğimiz Ahıl ve Bulgularımız  Merhaba tekrar,

  Sonunda projemiz gerçekleşti ve 13 adet yerli(Karacadağ bölgesi cinsi) 16-18 aylık hayvanlarımızı aldık. Gerçekten onları alıp götürdükten sonra duyduğum haz anlatılamaz bir duyguydu. Bu noktaya gelene kadar burda birçok arkadaştan ve yazıdan faydalandık hepinize teşekkür ederim ama Nail Bey ' e ilgi ve alakası için ayrıca teşekkür etmek isterim oda çok yardımcı oldu projelendirme aşamasında. Şimdilik hayvanları meralarda ve hayvanlar için ektiğimiz arpalarla besliyoruz(yaş ot şeklinde). Sabahları biraz saman verdikten sonra günün diğer zamanlardında meralarda dolaştırarak bakmayı düşünüyoruz 2 ay kadar sizce bu mantıklı mıdır? Yanlış birşey yapmak istemiyoruzda. Sürekli meralar ve arpa ile beslenmesinde bir sakınca var mıdır, şu an için.

 17. #17

  Üyelik Tarihi
  13 Haziran 2009
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  18,755
  Adı geçen
  62 Mesaj
  Etiketlenme
  2 Konu

  Ynt: Ş.Urfa'da Kurmak istediğimiz Ahıl ve Bulgularımız  Alıntı gatech link=topic=40517.msg377648#msg377648 date=1302541010 Nickli Üyeden Alıntı
  Merhaba tekrar,

  Sonunda projemiz gerçekleşti ve 13 adet yerli(Karacadağ bölgesi cinsi) 16-18 aylık hayvanlarımızı aldık. Gerçekten onları alıp götürdükten sonra duyduğum haz anlatılamaz bir duyguydu. Bu noktaya gelene kadar burda birçok arkadaştan ve yazıdan faydalandık hepinize teşekkür ederim ama Nail Bey ' e ilgi ve alakası için ayrıca teşekkür etmek isterim oda çok yardımcı oldu projelendirme aşamasında. Şimdilik hayvanları meralarda ve hayvanlar için ektiğimiz arpalarla besliyoruz(yaş ot şeklinde). Sabahları biraz saman verdikten sonra günün diğer zamanlardında meralarda dolaştırarak bakmayı düşünüyoruz 2 ay kadar sizce bu mantıklı mıdır? Yanlış birşey yapmak istemiyoruzda. Sürekli meralar ve arpa ile beslenmesinde bir sakınca var mıdır, şu an için.
  Merhabalar, hayvanlarınız hayırlı olsun, Allah utandırmasın İnşallah.. Hayvanlar beslenme konusunda sizi yönlkendirecektir.. Zaten arpalar 1 ay sonra başak çıkartırlar ve hayvanlar yemez olur, mera daki ot durumuna göre akşamları geldiklerinde sanayi yemi veya arpa kırması, pamuk küspesi, buğday kepeği, mısır küspesi v.b. karışımı yemlerle beslemeye devam edersiniz.. Umarım anlattıklarımız faydalı olur..

 18. #18

  Üyelik Tarihi
  08 Ocak 2010
  Mesajlar
  40
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Ş.Urfa'da Kurmak istediğimiz Ahıl ve Bulgularımız  Teşekkürler Nail Bey,

  Meralar bu sene yağmurlarla birlikte çoştu o konuda bir sıkıntımız olacağını zannetmiyorum. Şu an için sbahları işlenmiş buğday samanı veriyruz birazcık sonrasında yaş arpa, öğleden sonrada meraya çıkartıyoruz akşama kadar. Bu durum da bir sakınca yok şimdilik anladığım kadarıyla.

 19. #19

  Üyelik Tarihi
  13 Haziran 2009
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  18,755
  Adı geçen
  62 Mesaj
  Etiketlenme
  2 Konu

  Ynt: Ş.Urfa'da Kurmak istediğimiz Ahıl ve Bulgularımız  Alıntı gatech link=topic=40517.msg378088#msg378088 date=1302604388 Nickli Üyeden Alıntı
  Teşekkürler Nail Bey,

  Meralar bu sene yağmurlarla birlikte çoştu o konuda bir sıkıntımız olacağını zannetmiyorum. Şu an için sbahları işlenmiş buğday samanı veriyruz birazcık sonrasında yaş arpa, öğleden sonrada meraya çıkartıyoruz akşama kadar. Bu durum da bir sakınca yok şimdilik anladığım kadarıyla.
  İlerleyen dönemlerde hava sıcaklıkları arttığı zaman; otltma işini sabahın erken saatlerinde ve akşamüzeri geç saatlerde yaparsanız daha avantajlı olur..
  24 Hazirandan sonra yani gündönümünden sonra otlar tohum tutar ve hayvavanlar isteksiz otlarlar, o zaman sonu azda olsa kesif yem ile takviye yaparsanız besi süresi konusunda vaantajlı olursunuz..

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. istediğimiz özellikerli yapımcıya ulaştıramayızmı
  Konu Sahibi mustafa_mithat Forum Genel
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 09.Temmuz.2013, 22:45
 2. ADIYAMAN URFA ATATÜRK BARAJI NOHUTLAR VE BEN
  Konu Sahibi kaanmaan Forum Nohut
  Cevap: 16
  Son Mesaj : 25.Mayıs.2009, 11:48
 3. URFA AYDINLATMA DİREKLERİ POLATLIDAN by kaanmaan
  Konu Sahibi kaanmaan Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 21.Mayıs.2009, 15:07
 4. tc 56 urfa
  Konu Sahibi kaanmaan Forum Fotoğraflar (Çekimler)
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 28.Mart.2009, 12:27
 5. lsde bütün araçları istediğimiz yere koyma!!!
  Konu Sahibi cemal2234 Forum Sorular - Sorunlar
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 21.Kasım.2008, 20:28

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status