+ Konuya Cevap Yaz
8 sonuçtan 1 ile 8 arası gösteriliyor
 1. #1
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Kırsal kalkınmada proje tutarı 100 bin TL yükseldi  Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında, hibeyle esas proje tutarı, tüzel kişiler için 500 bin liradan 600 bin liraya yükseltildi.

  Kırsal kalkınma yatırımlarında hibe desteğinden yararlanmak için proje tekliflerinin 2 ay içerisinde tarım il müdürlüklerine sunulması gerekiyor.

  Tarım ve Köyişleri Bakanlığının Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliği, Resmi Gazete ' nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğ, kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak için gerçek ve tüzel kişilerin ekonomik faaliyete yönelik yatırımları ile toplu basınçlı sulama sistemlerinin geliştirilmesi amacıyla hibe desteği sağlanmasına ilişkin usul ve esasları düzenliyor.

  Sorumlu TEDGEM

  Programın uygulanmasından Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürlüğü (TEDGEM) sorumlu bulunuyor. Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında, tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması, paketlenmesi, alternatif enerji kaynaklarının kullanımı gibi ekonomik yatırımlar ile toplu basınçlı sulama sistemi yatırımlarına hibe desteği veriliyor.

  Program çerçevesinde 81 ilde yapılacak yatırımlar için başvurular kabul edilecek. Yatırım projelerinin 31 Temmuz 2012 tarihine kadar tamamlanması gerekiyor. Bu süre içinde tamamlanamayan projeler, yatırımcıların talebi ve il müdürlüğünün uygun görmesi halinde, kendi öz kaynakları ile 4 ayı aşmamak üzere verilecek süre içinde tamamlanacak.

  Başvuru sahibi gerçek ve tüzel kişilerin bakanlık tarafından oluşturulan çiftçi kayıt sistemine veya diğer kayıt sistemlerine son başvuru tarihinden önce kayıtlı olması gerekiyor.

  Yarısı hibe, yarısı özkaynak

  Ekonomik yatırımlar için proje başvurularında hibeye esas proje tutarı, gerçek kişi başvurularında 150 bin lirayı, tüzel kişi başvuruları için ise 600 bin lirayı geçemeyecek. Tüzel kişiler için geçen yıl bu tutar 500 bin lira olarak uygulanıyordu.

  Hibeye esas proje tutarının yüzde 50 ' sine hibe yoluyla destek verilecek, kalan bölümü proje sahibi özkaynak ile karşılayacak. Proje toplam tutarının, gerçek kişi başvuru tekliflerinde 150 bin lirayı, tüzel kişi başvuruları için 600 bin lirayı aşması durumunda, artan kısma ait işlerin, proje sahiplerince ayni katkı olarak finanse edilmesi ve yatırım süresi içerisinde tamamlanması gerekiyor.

  Köylere hizmet götürme birlikleri ve sulama kooperatiflerince; bakanlık tarafından belirlenen usul ve esaslara uygun kabul edilen mevcut sulama tesislerinin toplu basınçlı sulama sistemi tesisine dönüştürülmesine yönelik yatırım proje tekliflerinde, hibeye esas proje tutarı da azami 600 bin lira olacak. Bu projelere proje tutarının yüzde 75 ' i kadar hibe yoluyla destek verilecek. Kalan bölüm özkaynak ile karşılanacak.

  311 milyon TL kaynak ayrıldı

  Tebliğde, hibe desteği kapsamındaki proje giderleri, başvuru ve değerlendirme esasları da belirlendi. Tebliğde belirtilen usul ve esaslara göre hazırlanan proje teklifleri, 60 gün içerisinde il müdürlüklerine teslim edilecek.

  Program kapsamında yapılan tüm işlemler Bakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından denetlenecek. Haksız yere yapılan destekleme ödemeleri, ödeme tarihinden itibaren 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunu ' ndaki gecikme zammı oranları dikkate alınarak hesaplanan kanuni faizi ile birlikte geri alınacak. Haksız ödemenin yapılmasında ödemeyi sağlayan, belge veya belgeleri düzenleyen gerçek ve tüzel kişiler, geri alınacak tutarların tahsilinde müştereken sorumlu tutulacak.

  Kanunla belirlenen destekleme ödemelerinden, idari hata sonucu düzenlenen belgelerle yapılan ödemeler hariç, haksız yere yararlandığı tespit edilen üreticiler, 5 yıl süreyle hiçbir destekleme programından yararlandırılmayacak.

  Kırsal kalkınma yatırımlarına hibe desteği için, bu yılın bütçesine 311 milyon lira kaynak ayrıldı

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  17 Mart 2009
  Şehir
  TOKAT/NİKSAR/ARIPINAR KÖYÜ
  Mesajlar
  692
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Kırsal kalkınmada proje tutarı 100 bin TL yükseldi  mesela ben .. ortalama 2500 lira değerınde 100 tane dişi montofon düve toplamak istiyom.. bunun içinasıl olması gerekıyor.. hibe olayı nasıl gerçekleşiyor.. detaylı açıklama yaparmısınız...


 3. #3
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Kırsal kalkınmada proje tutarı 100 bin TL yükseldi  Alıntı camkinoz link=topic=40520.msg358511#msg358511 date=1299943534 Nickli Üyeden Alıntı
  mesela ben .. ortalama 2500 lira değerınde 100 tane dişi montofon düve toplamak istiyom.. bunun içinasıl olması gerekıyor.. hibe olayı nasıl gerçekleşiyor.. detaylı açıklama yaparmısınız...

  Kardeş burdaki hibeden kasıt tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması, paketlenmesi, alternatif enerji kaynaklarının kullanımı gibi ekonomik yatırımlar ile toplu basınçlı sulama sistemi yatırımlarına verilen destek miktarı artılırlmış

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  07 Mart 2011
  Şehir
  kırıkkale
  Mesajlar
  71
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Kırsal kalkınmada proje tutarı 100 bin TL yükseldi  ya arkadaş hibe hibe diyorlar yararlanmaya kalktığında burnundan kan getiriyorlar... devlet bunun yerine sulama göletlerine ağırlık verse bizim kasabada yaptılar hersene kışın sel gelen bir dere vardı kuru baraj yaptılar şimdi kocaa baraj kış günü doluyor yazın en az 3 000 dekar yer bu sudan faydalanıyor .. tarlaların ortasına su vanaları koydular heryere çıkıyor.. türkiyenin kıraç tarım yapılan bir çok yerine uygulanabilecek çok pratik yaratıcı ve faydalı bir yardım olmazmı?? trilyonlar aldı kimi şahıslar devletten hibe, destek vs. içimizde trilyon değerinde faydalanan oldumu peki yo e kime yaradı şimdi bu??

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  05 Ekim 2008
  Mesajlar
  54
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Kırsal kalkınmada proje tutarı 100 bin TL yükseldi  yaradı kardeşim yaradı..biraz incelersen avukat,doktor,hakim,subay ve bilimum işadamlarının çekilen kredilerde ne derece pay sahibi olduğunu görebilirsin ..tabi kimin çektiği önemli değil yeterki amacı doğrultusunda kullanılsın..ha biz gördükmü çekeni alanı 1 kişi gördük oda ..neyse hafif tanıdık..

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  07 Mart 2011
  Şehir
  kırıkkale
  Mesajlar
  71
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Kırsal kalkınmada proje tutarı 100 bin TL yükseldi  bende onu diyorum işte.. ya hadi onu yapmıyorsunuz ekipman desteği vericek şimdi devlet %50 ödüyor çiftçi de%50 + kdv ödüyor be kardeşim destekle alınan ekipmanda kdv den muaf bırak çok kolay ,pratik ve verdiği desteği daha kullanışlı hale getirmezmi!

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  16 Nisan 2010
  Şehir
  0629
  Yaş
  53
  Mesajlar
  692
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Kırsal kalkınmada proje tutarı 100 bin TL yükseldi  Nahcıvanlı bir arkadaş anlatmıştı.
  S.S.C.B. zamanında Nahçıvanda hiç akarı olmayan dağların arasına setler örmüşler. Kış ve bahar aylarında yağan kar ve yağmur sularının boşa akmasını engellemiş ve depolamışlar.
  Yaz aylarında da kullanmışlar. Tarımda sulamaya kesin çözüm.
  İnşaallah bizim ülkemizde de bu tür çalışmalar yapılır.

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  07 Mart 2011
  Şehir
  kırıkkale
  Mesajlar
  71
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Kırsal kalkınmada proje tutarı 100 bin TL yükseldi  Alıntı n_cebeci link=topic=40520.msg360171#msg360171 date=1300128401 Nickli Üyeden Alıntı
  Nahcıvanlı bir arkadaş anlatmıştı.
  S.S.C.B. zamanında Nahçıvanda hiç akarı olmayan dağların arasına setler örmüşler. Kış ve bahar aylarında yağan kar ve yağmur sularının boşa akmasını engellemiş ve depolamışlar.
  Yaz aylarında da kullanmışlar. Tarımda sulamaya kesin çözüm.
  İnşaallah bizim ülkemizde de bu tür çalışmalar yapılır.
  evet abi bizde de öyle müsait yerler varki!! o kadar verimli topraklarımız var ama su yok.. s.s.c.b. böyle yapmış desek komünist özentyisi derler ama adamlar bize yıllarca buğday ihraç ediyolar markası bile oluştu 'rus buğdayı' bim-*s

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Kredi kartlarında asgari ödeme tutarı artırıldı
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 16.Ağustos.2013, 22:09
 2. Et ithalatında vergiler yükseldi
  Konu Sahibi ufukk Forum Diğer
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 30.Ekim.2012, 10:33
 3. Tarımsal kalkınmada flaş adım
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 21.Aralık.2011, 13:24
 4. Petrol fiyatları yükseldi
  Konu Sahibi köylü Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 20.Temmuz.2011, 19:00
 5. 40 trilyonluk proje
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12.Ocak.2009, 12:04

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status