Üreticilere kredi desteği

On baş ve üzerinde damızlık sütçü, etçi, büyükbaş hayvan yetiştiriciliğiyle 50 baş ve üzerinde damızlık düve besiciliği, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, tarımsal sulama sistemleri, organik tarım, su ürünlerinin de aralarında bulunduğu bazı üretimler, düşük faizli yatırım ve işletme kredisiyle desteklenecek.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ' nın, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği, Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlanarak 1 Ocak 2011 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi. Tebliğe göre, 10 baş ve üzerinde damızlık sütçü sığır yetiştiriciliği işletmesi kurmak veya işletmesinin kapasitesini on baş ve üzerine çıkarmak isteyen yetiştiricilere yatırım ve işletme kredisi kullandırılacak.

Damızlık sütçü sığır yetiştiriciliği holstein siyah alaca, holstein kırmızı alaca, brown swiss, simental (flekvi) ve jersey ırkı hayvanlarla kurulu veya kurulacak işletmelere kullandırılacak olan yatırım kredileri, Damızlık Belgeli/Saf Irk Sertifikalı hayvan alımlarını, barınak yapımını ve tadilatını, süt sağım ünitesi, süt soğutma tankı, yem hazırlama ünitesi ve silaj makinesi alımını, damızlık hayvan başına azami beş dekarı aşmamak üzere çok yıllık yem bitkisi tesisi ve diğer yatırım giderlerini kapsayacak. Tek yıllık yem bitkisi yetiştiriciliğine yönelik giderler, işletme kredisi kapsamında değerlendirilecek. Kurulu işletmelerin münferit alet, ekipman alımları da bu kapsamda değerlendirilecek. Süt sağım tesislerinde, zirai kredilendirme belgesi yerine işletme bazında düzenlenen deney raporu esas alınacak.
Tebliğ ile on baş ve üzerinde damızlık etçi sığır yetiştiriciliği işletmesi kurmak veya işletmesinin kapasitesini on baş ve üzerine çıkarmak isteyen yetiştiricilere yatırım ve işletme kredisi kullandırılacak. Damızlık etçi sığır yetiştiriciliği angus, simental(etçi) hereford, şarole ve limuzin ırkı hayvanlarla kurulu veya kurulacak işletmelere kullandırılacak olan yatırım kredileri, Damızlık Belgeli/Saf Irk Sertifikalı hayvan alımlarını, barınak yapımını ve tadilatını, yem hazırlama ünitesi, silaj makinesi alımı, damızlık hayvan başına azami beş dekarı aşmamak üzere çok yıllık yem bitkisi tesisi ve diğer yatırım giderlerini kapsayacak. Tek yıllık yem bitkisi yetiştiriciliğine yönelik giderler işletme kredisi kapsamında değerlendirilecek. Kurulu işletmelerin münferit alet- ekipman alımları da bu kapsamda değerlendirilecek.

50 BAŞ VE ÜZERİNDE İŞLETME KURMAK İSTEYENLER

Tebliğ kapsamında elli baş ve üzerinde işletme kurmak veya işletmesinin kapasitesini elli baş üzerine çıkartmak isteyen müteşebbislere de yatırım ve işletme kredisi kullandırılacak. Damızlık düve yetiştiriciliği için kurulu veya kurulacak işletmelere kullandırılacak olan yatırım kredileri, Damızlık Belgeli/Saf Irk Sertifikalı 7-15 aylık dişi dana alımlarını, barınak yapımını ve tadilatını, yem hazırlama ünitesi ve silaj makinesi alımını, damızlık hayvan başına azami beş dekarı aşmamak üzere çok yıllık yem bitkisi tesisi ve diğer yatırım giderlerini kapsayacak. Tek yıllık yem bitkisi yetiştiriciliğine yönelik giderler işletme kredisi kapsamında değerlendirilecek. Kurulu işletmelerin münferit alet-ekipman alımları da bu kapsamda kabul edilecek.

Yine büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde inek/dişi manda için on baş ve üzerinde, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde koyun için en az elli baş, keçi (saanen, Kilis, Ankara keçisi yetiştiriciliği ve kıl keçisi ırk ıslahı amacıyla belirtilen ırklarla melezleme suretiyle yapılan yetiştiricilik) için en az yirmibeş baş kapasiteye sahip işletme kurmak isteyen veya kurulu işletmesini bu kapasiteler üzerine çıkartmak isteyen yetiştiricilere yatırım ve işletme kredisi kullandırılacak.

On baş ve üzerinde besi sığırcılığı işletmesi kurmak veya işletmesinin kapasitesini on baş ve üzerine çıkarmak isteyen yetiştiricilere de yatırım ve işletme kredisi verilecek. İşletme kredisi ile temin edilecek hayvanların en fazla onsekiz aylık ve erkek olmaları gerekecek. Ayrıca alınacak hayvanların ' ' Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği ' ' kapsamında tanımlanmış (küpelendirilmiş) olmaları ve Türkvet veri tabanında en az 3 ay süreyle kayıtlı olmaları zorunlu olacak.

Yüz baş ve üzerinde küçükbaş hayvan besi işletmesi kurmak veya işletmesinin kapasitesini yüz baş ve üzerine çıkarmak isteyen yetiştiricilere yatırım ve işletme kredisi kullandırılacak. İşletme kredisi ile temin edilecek hayvanlar en az 6 aylık ve erkek olmaları gerekecek. İşletme kredisi ile temin edilecek hayvanların, Türkvet veri tabanında en az 3 ay süreyle kayıtlı olmaları zorunlu olacak.

TARIMSAL SULAMA SİSTEMLERİNE KREDİ

Tarlaya getirilen suyun tarla içine dağıtılması amacıyla basınçlı sulama sistemlerinin (damla/yağmurlama sulama sistemleri) kurulması konusunda yatırım kredisi kullandırılacak. Bu kapsamda suyun kaynağından alınarak tarlaya taşınması konusunda da kredi kullandırılacak. Kontrollü örtüaltı üretme koşullarına sahip en az bir dekar büyüklüğündeki seralarda 25 Ağustos 2010 tarihli ve 27683 sayılı Resmi Gazete ' de yayımlanan Örtüaltı Üretiminin Kayıt Altına Alınması Hakkında Yönetmeliğe uygun olarak örtüaltı yetiştiriciliği yaptığı Bakanlıkça tespit edilen ve Örtüaltı Kayıt Sisteminde (ÖKS) kayıt altına alınan işletmeler ile hazırladıkları projeleri Bakanlık il/ilçe müdürlüklerince onaylanan yeni kurulacak işletmelere, onaylanan projeleri çerçevesinde yatırım ve işletme kredisi verilecek.

7 Aralık 2010 tarihli ve 27778 sayılı Resmi Gazete ' de yayımlanan ' ' İyi Tarım Uygulamaları Hakkında Yönetmelik ' ' esasları dahilinde bireysel (gerçek veya tüzel kişilik)veya grup (üretici örgütü veya müteşebbis) sertifikasyonu kapsamında iyi tarım uygulamaları kriterlerine uygun faaliyette bulunan üreticilere de yatırım ve işletme kredisi kullandırılacak.

1 Aralık 2004 tarihli ve 5262 sayılı ' ' Organik Tarım Kanun ' ' u ile 18 Ağustos 2010 tarihli ve 27676 sayılı Resmi Gazete ' de yayımlanan ' ' Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik ' ' dahilinde organik tarımsal ürün ve organik tarımsal girdi üretimini yapan, ürünü toplayan, işleyen, ambalajlayan, pazarlayan veya bu faaliyetleri yapacak olan gerçek ve tüzel kişilere yatırım ve işletme kredisi verilecek. Ayrıca, su ürünleri yetiştiriciliği, su ürünleri avcılığı, yurtiçi sertifikalı tohum, fide, fidan ve standart fidan üretimi, yurtiçinde üretilen sertifikalı tohum, fide, fidan ve standart fidan kullanımı, kanatlı sektörü, arıcılık, tarımsal mekanizasyon için de kredi kullandırılacak.

Ynt: Üreticilere kredi desteği

hayalim link=topic=40527.msg359062#msg359062 date=1300016159' Alıntı:
ARKADAŞLAR MEHDİ EKERİN BUĞÜN YAPTIGI AÇIKLAMADA SIFIR FAİZLİ KREDİLER BAŞLAMIŞ TŞKLER TARIM BAKANI MEHDİ EKERE...
cuma günü ziraat bankasına mail attım cevap geldi daha başlamadı resmi gazetede yayımlanmadı diye hafta sonu nasıl açılmış resmi gazetede yayımlanmadan :)

Çağrı link=topic=40527.msg359663#msg359663 date=1300051731' Alıntı:
cuma günü ziraat bankasına mail attım cevap geldi daha başlamadı resmi gazetede yayımlanmadı diye hafta sonu nasıl açılmış resmi gazetede yayımlanmadan :)
http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?home=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011/03/20110312.htm&main=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011/03/20110312.htm

yalanın bu kadarıda olmaz arkadaş, tarım bakanı sıfır faizli kullanabilirsiniz diyor, resmi gazeteye de veriyorlar. ama gelgelelim ortada hiçbirşey yok. ziraat bankasına giiyorsun yok böyle birşey diyor.devlet bu kadar mı aciz anlamıyorum. yalan niye söylüyorsunuz.

subaykan link=topic=40527.msg367333#msg367333 date=1301170991' Alıntı:
yalanın bu kadarıda olmaz arkadaş, tarım bakanı sıfır faizli kullanabilirsiniz diyor, resmi gazeteye de veriyorlar. ama gelgelelim ortada hiçbirşey yok. ziraat bankasına giiyorsun yok böyle birşey diyor.devlet bu kadar mı aciz anlamıyorum. yalan niye söylüyorsunuz.
Aynen katılıyorum arkadaşım bende ziraat bankasına gittim müdürle bire bir görüştüm yok öle bişey diyor %0 faizsiz kredi büyük yatırım yaparsan (sistemli trilyonluk yatırımlar) var diyor .

Bizde Koop dan haber bekliyoruz hala. Banka araciligiyla 10 hayvan almaya kalksan mal basi 6000 den toplamda 75 e mal oluyor.))) Bu nasil hesapsa. Yok kdv imis, yok sigortaymis, yok bilmem neymis. Kafamiza göre köylerden hayvan topluycaz, ama hala tik yok. Siz cikti diyorsunuz ama bakalim Koop ne diycek. Olurda bunuda aradan cikaririz insallah...

satocan58 link=topic=40527.msg367561#msg367561 date=1301233787' Alıntı:
Bizde Koop dan haber bekliyoruz hala. Banka araciligiyla 10 hayvan almaya kalksan mal basi 6000 den toplamda 75 e mal oluyor.))) Bu nasil hesapsa. Yok kdv imis, yok sigortaymis, yok bilmem neymis. Kafamiza göre köylerden hayvan topluycaz, ama hala tik yok. Siz cikti diyorsunuz ama bakalim Koop ne diycek. Olurda bunuda aradan cikaririz insallah...

koop larda ziraat bankasına uyuyor bildiğim kadarıyla. bütün millet bugün yarın çıkacak diyor. fakat ben böyle söylemlerle 3 ayı geçirdim tık yok.

subaykan link=topic=40527.msg367584#msg367584 date=1301239632' Alıntı:
koop larda ziraat bankasına uyuyor bildiğim kadarıyla. bütün millet bugün yarın çıkacak diyor. fakat ben böyle söylemlerle 3 ayı geçirdim tık yok.
Simdi köyle konustum. Hayvanlar bugün gelmis. Sarkislanin bi köyünden secmece 5 tane düvü almis babam. En geci 4 ay buzalar diyo. Aslinda bu türlü bize daha iyi oldu. Bizde amac süt degildir tam olarak. Kendi tarlamizdan ne cikarsa onu yediririz kisin. Sadece ay cicegi ve pamuk küsbesine para vieririz. Nisan Kasim arasi sabahdan aksama kadar merada köyün cobani yayar. 70 hayvani 8900 e yayacakmis. Bize düsen 1500 ytl. Cok fazla masraf etmeyiz yani. Sütde iyi kötü cikiyor. Eskiden dertti ama simdi alicisida var. Hayirlisiyla seneye insallah köye gidip islerin basina kendim gececem...

Babamda gitmiş yok daha bize bir bilgi verilmedi denmiş resmi gazetede çıkan ne diye sorardım ben olsam da yok olmucak bu godaman ayılardan çekeceğimiz var daha...

efeee09 link=topic=40527.msg368547#msg368547 date=1301393743' Alıntı:
Babamda gitmiş yok daha bize bir bilgi verilmedi denmiş resmi gazetede çıkan ne diye sorardım ben olsam da yok olmucak bu godaman ayılardan çekeceğimiz var daha...
ben sordum zaten de genel müdürlük tarım bakanlığıyla beraber şartlarını hazırlıyormuş kredinin resmi gazetede çıktıktan sonra her zamanki gibi her iş tersten yürüyor :)